×

بزرگترین تولیدکنندگان نیکل دنیا – ضایعات بازار قم به نقل از فلزات آنلاین


بزرگترین تولیدکنندگان نیکل دنیا
اندونزی، بار رشد تولید معدنی نیکل را به دوش کشید

نیکل فلزی است که تحلیل‌گران بازار به اتفاق معتقدند در دهه آتی بسیار مورد توجه قرار خواهد گرفت و مصرف آن روند افزایشی را با سرعت بالایی طی خواهد کرد. در این گزارش نگاهی اجمالی به کشورهایی با بالاترین ذخایر معدنی نیکل و بیشترین سهم از تولید معدنی این فلز شده است.

به گزارش فلزات آنلاین، نیکل فلزی با مصارف متعدد است که با گذشت زمان و رشد تکنولوژی انتظار می‌رود که بازار بزرگتری در انتظار این فلز باشد. در حال حاضر حدود ۴۷ درصد از نیکل تولیدی در دنیا در ساخت آلیاژهای فولادی و فولاد زنگ‌نزن به‌کار می‌رود. حدود ۴۱ درصد از مصرف این فلز نیز مربوط به تولید نانوفروآلیاژها و سوپرآلیاژها می‌شود. همچنین ۷ درصد از تولید نیکل به تجهیزات الکترونیکی و ۵ درصد به سایر مصارف این فلز اختصاص دارد.

در نمودار ۱، سهم کشورهای مختلف از ذخایر معدنی فلز نیکل دنیا آورده شده است. به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی فلزات آنلاین و به نقل از سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده آمریکا (USGS)، میزان ذخایر معدنی قطعی نیکل دنیا ۸۹ میلیون تن برآورد شده است. همان‌طور که در نمودار ۱ مشاهده می‌شود، اندونزی بیشترین سهم از ذخایر معدنی فلز نیکل را دارا است. این کشور با دارا بودن ۲۱ میلیون تن ذخیره قطعی نیکل، سهم ۲۴ درصدی از ذخایر این فلز را در اختیار دارد.

استرالیا به‌عنوان کشوری معدنی در زمینه ذخایر معدنی فلز نیکل نیز سرآمد است. این کشور با دارا بودن ۱۹ میلیون تن ذخیره نیکل و سهم ۲۲ درصدی از ذخایر این فلز در رتبه دوم دارندگان ذخایر معدنی این فلز قرار دارد. برزیل، روسیه، فیلیپین، آفریقای جنوبی و چین در رتبه‌های بعدی به‌لحاظ ذخایر معدنی نیکل قرار دارند.

براساس اطلاعات سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده آمریکا، در سال ۲۰۱۸ میزان تولید معدنی نیکل دنیا حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن بود که این رقم نسبت به سال قبل خود رشد ۶٫۵ درصدی داشت. در نمودار ۲ میزان تولید معدنی نیکل در سال ۲۰۱۸ و براساس کشورهای مختلف آورده شده است. همانگونه که در نمودار ۲ دیده می‌شود، اندونزی بیشترین سهم از تولید معدنی این فلز را به خود اختصاص داده است. این کشور در سال جاری با تولید ۵۶۰ هزار تن نیکل ۲۴٫۳ درصد از تولید معدنی این فلز را به خود اختصاص داد. تولید معدنی نیکل همچنان در دنیا به‌صورت سنتی صورت می‌گیرد و در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری کمی در این بخش صورت گرفته است. در این میان اندونزی از جمله معدود کشورهایی است که در سال ۲۰۱۸ سطح تولید معدنی آن افزایش یافت که بخشی از این اتفاق به‌علت افزایش سرمایه‌گذاری چین در معادن این کشور بوده است. از همین رو می‌توان عمده افزایش تولید معدنی نیکل در سطح جهان را مرهون رشد تولید در اندونزی عنوان کرد.

فیلیپین به‌عنوان کشوری که در زمره ۱۰ کشور اول به‌لحاظ ذخایر معدنی نیکل قرار دارد، در سال گذشته با تولید ۳۴۰ هزار تن نیکل در رتبه دوم تولید این فلز قرار گرفت. روسیه و کالدونیا (جزیره‌ای در شمال شرق استرالیا که در حال حاضر تحت سلطه فرانسه قرار دارد) نیز هر یک با تولد ۲۱۰ هزار تن نیکل به‌طور مشترک در رتبه سوم تولید این فلز قرار گرفتند. در ادامه نیز استرالیا به‌عنوان کشوری که دارای ۲۲ درصد ذخایر معدنی نیکل دنیا است با تولید ۱۷۰ هزار تن نیکل در سال ۲۰۱۸ حدود ۷٫۴ درصد از تولید معدنی این فلز را به خود اختصاص داد.

در سال ۲۰۱۸ معدن Eagle Mine در میشیگان تولید خود را آغاز کرد و ۱۹ هزار تن نیکل محتوی را روانه بازار کرد. این معدن برنامه‌های توسعه‌ای نیز دارد. پیش‌بینی می‌شود که بخش توسعه‌ای این معدن در سال ۲۰۲۰ به بهره‌برداری برسد. این معدن جزو معدود معادن نیکل است که در سال‌های اخیر به بهره‌برداری رسیده است.در حال بارگذاری...