×

گزارش بازار فولاد ایران و جهان در هفته ۱۵ سال ۲۰۱۹- ضایعات بازار قم به نقل از ایسنا


گزارش بازار فولاد ایران و جهان در هفته ۱۵ سال ۲۰۱۹

سنگ آهن
بازار جهانی سنگ آهن که هنوز در ابهام و نگرانی از جانب عرضه برزیل قرار داشت در ماه مارس با طوفان ورونیکا در استرالیا و اختلال در فعالیت چند بندر مهم آن روبرو شد و هفته های اخیر فشار عرضه بر قیمت ها بیشتر شد. در سه ماهه نخست سال جاری میلادی شکستن سد در برزیل و طوفان در استرالیا خبر از کاهش عرضه دو تولید کننده بزرگ این ماده اولیه داد. ظاهرا امسال تولید شرکت واله برزیل تا ۵۰ میلیون تن و ریو تینتو و بی اچ پی استرالیا به ترتیب ۱۴ و ۸ میلیون تن تحت تاثیر عوامل منفی شکستن سد و طوفان ماه مارس استرالیا کاهش خواهند داشت. آخرین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی به چین حدود ۹۵ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد. قیمت نسبت به حدود یک ماه قبل تا ۸ دلار بالا رفته است.

در چین دوره اوج آلودگی هوا به اتمام رسیده و بازار منتظر افزایش فعالیت کارخانه ها و نیاز بیشتر آن ها به سنگ آهن است که طبعا باید بر قیمت این ماده اولیه اثر مثبت بگذارد.

بنا بر گزارش یومتال، در بازار سنگ آهن صادراتی ایران قیمت ها صعودی بود و آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد ۵۹٫۲ دلار هر تن فوب ثبت شد در حالی که قبل از تعطیلات سال نو حدود ۵۰ دلار بود و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران ۵۷٫۱ دلار هر تن فوب ثبت شد که نسبت به اواسط اسفند و قبل از تعطیلات تا ۹ دلار رشد داشته است.

قراضه
آخرین متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ در بازار واردات ترکیه هفته گذشته ۳۰۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد که نسبت به یک هفته قبل تا ۸ دلار افت داشت. در کل بازار فولاد ترکیه در رکود است و بر بازار قراضه اثر منفی گذاشته است. تا زمانی که فولادسازان ترک نتوانند میلگرد خود را بفروشند به فکر خرید قراضه نخواهند بود.

در آخرین مزایده صادراتی قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن، قیمت برنده مزایده نسبت به ماه قبل ۱۵ دلار ارزان تر شده ۲۹۱ دلار هر تن تحویل کنار کشتی ( فاس) ثبت شد. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین ۲۰-۸۰ در شرق آسیا در ۳۳۳ دلار هر تن سی اف آر ثبات داشت.

در بازار امریکا متوسط شاخص قیمت قراضه خرد شده موسسه پلاتس حدود ۳۲۸ دلار هر لانگ تن شنیده شد در حالی که یک ماه قبل تا ۳۵۰ دلار هر لانگ تن بود.

بیلت
هفته گذشته آخرین قیمت بیلت صادراتی سی آی اس ۵ دلار افت داشته ۴۴۰ دلار هر تن فوب شنیده شد. اغلب کارخانه ها تولیدات آوریل را پیش فروش کرده اند و ترجیح می دهند فعلا پیشنهاد جدید ندهند چون عجله ای برای فروش ندارند. افت بازار قراضه ترکیه و در کل رکود تقاضا در منطقه منا علت اصلی روند نزولی قیمت بیلت سی آی اس بوده است. قابل ذکر است حدود یک ماه گذشته قیمت بین ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار هر تن فوب بود.

بازار بیلت وارداتی در جنوب شرق آسیا در سکوت بود و با ۵ دلار افت هفتگی ۴۷۵ تا ۴۸۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. البته خریداران به دنبال ۴۷۰ تا ۴۷۵ دلار بودند.

بیلت صادراتی چین نیز ۴۸۰ دلار هر تن فوب و در ثبات بود و نسبت به یک ماه قبل حدود ۵ دلار افت قیمت داشته است.

مقاطع
هفته گذشته در بازار داخلی چین امید به بهبود تقاضا قیمت میلگرد را بالا برد در برخی نقاط تا ۱۳ دلار رشد داشته تا ۶۱۰ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. از اواسط ماه مارس تقاضای میلگرد در چین مطلوب بوده و انتظار می رود تا پایان ماه جاری بهتر هم بشود. میلگرد صادراتی چین ۳ دلار رشد هفتگی داشته ۵۳۲ دلار هر تن فوب شنیده شد. در یک ماه اخیر نیز تا ۸ دلار بهبود داشته است.

مقاطع صادراتی سی آی اس نزولی بودند و با ۵ دلار افت قیمت هفتگی، میلگرد حدود ۴۶۷ دلار هر تن فوب ثبت شد. قابل ذکر است قیمت نسبت به یک ماه قبل تا ۱۳ دلار افت داشته است.

در بازار ترکیه هفته های اخیر روند نزولی بود و همه منتظر اتمام کنفرانس انجمن جهانی تولید کنندگان و صادرکنندگان میلگرد در اسپانیا بودند تا روند بازار روشن تر شود باید دید روزهای آتی بازار چه تغییراتی دارد. در کل رکود بر بازار ترکیه حاکم بود و میلگرد صادراتی ۴۸۵ تا ۴۹۰ دلار هر تن فوب ثبت شد.

در بازار داخلی اروپا میلگرد در ۵۲۵ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد که یک ماه اخیر تغییر چندانی نداشته است. در بازار امریکا نیز میلگرد از ۶۹۸ دلار به ۷۰۸ هر شورت تن درب کارخانه رسید.

ورق
آخرین قیمت ورق گرم صادراتی چین هفته گذشته ۵۳۳ دلار هر تن فوب بود که ۵ دلار رشد هفتگی داشته و نسبت به یک ماه قبل نیز ۵ دلار بالاتر است. در بازار داخلی روزهای اخیر قیمت ورق گرم ۸ تا ۱۰ دلار هر تن رشد داشته به ۵۸۱ تا ۵۹۵ دلار هر تن درب کارخانه رسیده است. انتظار می رود فولادسازان چینی فعلا بیشتر بر بازار داخلی خود متمرکز شوند چون تقاضا بد نیست. پروژه های ساختمانی به زودی به فولاد بیشتری نیاز خواهند داشت چون با گرم تر شدن هوا فعال تر می شوند.

ورق گرم صادراتی سی آی اس هفته گذشته در ثبات بوده ۵۰۸ دلار هر تن فوب ثبت شد ولی نسبت به یک ماه قبل تا ۵ دلار افت داشته است. کمبود تقاضا در منطقه منا علت اصلی رکود بازار ورق سی آی اس است.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم از ۶۹۲ دلار یک ماه قبل به ۶۷۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم ۴۹۷ یورو ثبت شد در حالی که حدود یک ماه قبل ۵۰۸ یورو هر تن درب کارخانه بود.در حال بارگذاری...