×

روند کاهشی قیمت نفت ادامه دارد-ضایعات بازار قم به نقل از فلزات آنلاین


قیمت ۶۹ دلار برای هر بشکه نفت خام برنت
روند کاهشی قیمت نفت ادامه دارد

نفت برنت که طی ماه‌های مارس و آوریل حدود ۱۴٫۵ درصد رشد کرد و به حدود ۷۴٫۵ دلار در هر بشکه رسیده بود، با این حال، طی ماه مِی و علی‌رغم لغو معافیت‌های نفتی تحریم ایران و ادامه تحریم ونزوئلا، حدود ۸ درصد کاهش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی ” فلزات آنلاین”، طی پایان هفته سوم ماه مِی، هر بشکه از نفت خام برنت حدود ۷۰ دلار معامله شد؛ این بها پس از فروکش‌ کردن افزایش موقت قیمت در روزهای اخیر تثبیت شد که طی آن اخباری مبنی بر نرمش اندک ترامپ در لحن صحبت‌ها در مورد مسائل تجاری با طرف چینی و همچنین بالا رفتن ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران اتفاق افتاد.

قراردادهای آتی فروش نفت در لندن پس از اینکه طی روزهای ۲۳ و ۲۴ مارس حدود ۳٫۵ درصد رشد کردند، در روزهای اخیر، تغییر اندکی داشتند. رئیس جمهور آمریکا در سفر به ژاپن اعلام کرد آمریکا هنوز آماده یک توافق تجاری با چین نیست. ترامپ همچنین با اعلام اینکه آمریکا سیاست تغییر رژیم در ایران را دنبال نمی‌کند تا حدودی نگرانی‌ها در زمینه مختل شدن جریان عرضه نفت از خلیج فارس را برطرف کند. تاکنون بازار نفت به مجموع اتفاقاتی که تحت عنوان تنش ایران و آمریکا در حال وقوع است واکنش جدی نشان نداده است. به‌نظر می‌رسد تضمین عربستان، به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت دنیا برای جبران عرضه نفت در بازار، در شرایط فعلی موثر واقع شده و جلوی رشد بیشتر قیمت‌ها را گرفته است.

پس از اعلام لغو معافیت خرید نفت ایران از سوی آمریکا، قیمت نفت برنت در بازار جهانی در حال صعود و رسیدن به کانال ۷۰ دلار بود، تا قله ۷۴ دلار نیز صعود کرد. با این وجود و در حالی که برخی پیش‌بینی‌ها از قیمت ۸۰ دلار در این مقطع نیز خبر می‌داد، ارائه آمار مثبت از رشد تولید نفت آمریکا و ذخایر نفتی این کشور و همچنین تضمین وزیر نفت عربستان برای جبران کمبود نفت ایران، منجر به کاهش ۸ درصدی قیمت طی ماه جاری و البته ثبات قیمتی در هفته‌های اخیر شده است. نمودار شماره ۱ تغییرات قیمت نفت خام برنت طی ۳ ماه گذشته را نشان می‌دهد.

علاوه بر موارد بالا، ارائه آماری در خصوص وضعیت صنعت نفت در آمریکا (به عنوان بزرگترین تولیدکننده جهان در حال حاضر) بر قیمت این ماده تاثیرگذار بود. هفته گذشته عملیات حفاری چاه‌های نفتی در آمریکا به کمترین میزان طی یک‌سال اخیر خود رسید. تعداد دکل‌های حفاری فعال برای استخراج نفت در هفته سوم ماه مِی، برای پنجمین مرتبه متوالی کاهش یافت که بازار ممکن است آن را نشانه‌ای مبنی بر اغراق‌آمیز بودن چشم‌انداز رشد تولید نفت آمریکا تلقی کند. این آمار، بخشی از اطلاعاتی است که منجر به آرامش بازارها و کاهش قیت نفت پس از حذف معافیت‌های خرید نفت ایران شده بود. اگرچه برخی از تحلیل‌گران بازار انرژی در آمریکا معتقدند تاثیر کاهش تعداد دکل‌ها، موقتی است و قیمت نفت بار دیگر تحت فشار برای کاهش بیشتر قرار خواهد گرفت.در حال بارگذاری...