×

گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته ۲۲ سال ۲۰۱۹ -ضایعات بازار قم به نقل از فولاد ایران


گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته ۲۲ سال ۲۰۱۹

سنگ آهن

فولاد ایران :قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین در حالی که اخیرا به اوج ۵ سال گذشته رسیده بود از حدود ۱۰۳ دلار یک هفته قبل به کمتر از ۱۰۰ دلار هر تن خشک سی اف آر چین کاهش یافت. علت کاهش قیمت آن است که با بالا رفتن بهای سنگ آهن حاشیه سود فولادسازان پایین آمد از طرفی برخی از کارخانه ها به فکر تعمیرات خطوط تولید در ژوئن هستند در نتیجه با افت تقاضا قیمت نزولی شد.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران با افت قیمت های جهانی، قیمت های صادراتی نزولی شد. آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از ۵۹٫۲ دلار به ۵۶٫۴ دلار هر تن فوب کاهش یافت. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز حدود ۳ دلار افت داشته ۵۴٫۸ دلار هر تن فوب ثبت شد.

قراضه

فولاد ایران: در هفته ای که گذشت قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ در ترکیه حدود ۸ دلار افت داشته ۳۰۲ دلار هر تن سی اف آر شد. ظاهرا اثرات روانی خبر نصف شدن تعرفه های فولاد ترکیه در امریکا کم رنگ تر شده است. عرضه زیاد بود از این رو پیشنهاد ها با تخفیف روبرو شد. انتظار می رود پس از ماه مبارک رمضان قیمت قراضه در ترکیه به زیر ۳۰۰ دلار هم برسد.

در شرق آسیا قراضه وارداتی حدود ۶ دلار بهبود داشته ۳۱۱ تا ۳۱۲ دلار هر تن سی اف آر شد. در جنوب شرق آسیا قراضه وارداتی کمی صعودی بوده ولی بازار فعالیت زیادی نداشت. قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز ۲۶۵ تا ۲۷۴ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. در بازار داخلی ژاپن قیمت قراضه تا ۴٫۵ دلار ارزان تر شد.

بیلت

فولاد ایران: بیلت در بازار داخلی چین ۲ دلار نسبت به هفته قبل رشد داشته حدود ۵۱۷ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار صادرات چین نیز بیلت ۵ دلار افت هفتگی داشته ۴۷۳ دلار هر تن فوب ثبت شد.

بیلت صادراتی سی آی اس تا ۵ دلار بهبود داشته ۴۳۳ دلار هر تن فوب ثبت شد.

در بازار داخلی ترکیه هفته گذشته قیمت بیلت ۴۵۵ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد که تا ۲۰ دلار رشد داشت. بیلت صادراتی ترکیه نیز ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار هر تن فوب بود ولی خریدار زیادی نداشت چون قیمت های سی آی اس قدرت رقابت بیشتری دارند.

همچنین بیلت وارداتی در جنوب شرق آسیا ۴۵۵ تا ۴۶۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد و در ثبات بود.

بیلت در بازار ایران

فولاد ایران : روند قیمت شمش نزولی بود. میانگین قیمت روز یکشنبه ۴۳۶۵۰ ریال بود که تا چهارشنبه به ۴۲۵۳۸ ریال رسید، در صورت نزدیک شدن معامله تخفیف هم در کار بود. شمش فولاد خوزستان ۴۳۵۰۰ ریال با مالیات ارزش افزوده پیشنهاد شد ولی خریدار نداشت. در بورس فلزات، محصول فولاد خوزستان در قیمت پایه ۳۹۱۱۲ ریال معامله شد در حالیکه آخرین قیمت فروش این کالا در هفته های قبل ۴۰۸۷۶ ریال بود. این کاهش قیمت دو علت اساسی داشت:

اول رکود فصلی، که به علت تعطیلات بازار با کسادی روبروست.

دوم روند نزولی قیمت ارز و امیدواری نسبت به امکان مذاکره با امریکا.

احتمال امکان مذاکره با امریکا پس از روشن شدن سفر وزیر امور خارجه ژاپن به ایران باعث روند کاهشی حجم معاملات شد. بازار در شرایط فعلی ترجیح می دهد به انتظار بماند تا ببیند طرفین حاضر به مذاکره هستند یا نه ؟ تا مشخص شدن نتیجه سفر وزیر امور خارجه ژاپن بازار هم حالت انتظار را ادامه خواهد داد.

مقاطع

فولاد ایران: در هفته ای که گذشت میلگرد صادراتی چین ۳٫۵ دلار افت هفتگی را تجربه کرده ۵۲۰ دلار هر تن فوب شنیده شد.

میلگرد صادراتی سی آی اس نیز ۸ دلار بالا رفته ۴۶۸ دلار هر تن فوب بود. در جنوب شرق آسیا میلگرد وارداتی حدود یک درصد افت داشته ۴۹۰ تا ۵۰۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

در بازار داخلی اروپا میلگرد ۳ یورو افت داشته ۵۱۵ یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد. میلگرد داخلی امریکا نیز ۶۹۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه و ثابت بود.

میلگرد صادراتی ترکیه ۴۸۰ تا ۴۹۰ دلار هر تن فوب ثبت شد. پس از آن که جو بازار به دنبال خبر نصف شدن تعرفه های فولاد ترکیه در امریکا آرام شد حال برخیاز دست اندرکاران معتقدند مشخص نیست ترکیه بتواند جایگاه خود را در امریکا دوباره به دست آورد چون کانادا و مکزیک هم از تعرفه ها معاف شده اند.

مقاطع در بازار ایران

فولاد ایران: روند قیمت مقاطع نزولی بود. میله گرد از ۴۹۳۲۱ ریال به ۴۹۱۰۶ ریال تنزل یافت. متوسط قیمت تیرآهن هم از ۴۷۱۶۷ ریال به ۴۶۵۰۰ ریال رسید. دلایل اصلی کاهش قیمت در بخش شمش آمده است آنچه به نظر جذاب می رسد اینست که موجودی یا عرضه شمش چندان زیاد نیست در حالیکه میله گرد از منابع مختلفی پیشنهاد می شود. دو نکته در مورد عرضه میله گرد قابل توجه است.

اول آنکه تحویل کالا توسط هیچکدام از کارخانه ها سریع نیست حداقل دو روز تا یک هفته زمان تحویل کالاست.

دوم مساله حمل و نقل است. اکثر کارخانه ها درگیر مشکل تهیه تریلی و یا توافق بر سر کرایه حمل هستند. با توجه به اینکه در شرایط فعلی تقاضا در حداقل موجودی خود می باشد باید انتظار داشت که پس از عید فطر و برگشت رونق به بازار این مشکل به طور جدی تری خود را نشان دهد. در شرایط فعلی صادرات به کشورهای همسایه بخصوص عراق به علت ماه مبارک رمضان به شدت کاهش یافته است، پس از عید فطر و پیدا شدن مشتری صادراتی محققاً قیمت ها روند صعودی خواهند داشت.

ورق

فولاد ایران: در هفته ای که گذشت ورق گرم صادراتی چین ۷ دلار افت هفتگی را تجربه کرده ۵۰۸ دلار هر تن فوب شنیده شد ولی خریداران به دنبال ۴۹۰ دلار بودند. در بازار داخلی چین نیز ورق گرم ۱٫۵ تا ۳ دلار ارزان تر شده ۵۷۸ تا ۵۸۰ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.

ورق گرم صادراتی سی آی اس نیز ۱۰ دلار بالا رفته ۴۸۰ دلار هر تن فوب بود. در ترکیه ورق گرم وارداتی ۴۹۰ تا ۵۰۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد که حدود یک درصد رشد داشت. در جنوب شرق آسیا نیز ورق گرم وارداتی ۵۱۰ تا ۵۲۰ دلار هر تن سی اف آر بود که کمی افت قیمت را تجربه کرد.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم از ۶۰۸ دلار به ۵۸۳ دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش داشت. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم با رشد ۵ یورویی ۴۸۳ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.

ورق در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر در اصفهان ۶۷۵۰۰ ریال و در اهواز ۶۲۰۰۰ ریال معامله میشد ولی در طول هفته روند قیمت نزولی شد. محصول مبارکه به ۶۶۰۰۰ ریال و محصول اهواز به ۶۱۰۰۰ ریال رسید. قیمت هر دو کالا عملاً به کف خود رسیده است و فضائی برای تنزل ندارد. آنچه که در بازار عرضه می شود محصول سرمایه گذاری سه ماه قبل است که اسلب در حدود ۴۳۰۰۰ ریال هر کیلو تمام شده عرضه میشد و ورق مبارکه که در پایان سال قبل در تناژهای بزرگ در بورس فروخته شد در قیمت پایه ۴۷۰۹۴ ریال بود . امروز قیمت های پایه کاملاً تغییر کرده است. از طرف دیگر صادرات لوله و پروفیل به علت رکود ماه مبارک متوقف شده است، پس از عید فطر صادرات شروع خواهد شد و طبعاً قیمت بالا خواهد رفت.

ورق های گرم ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر که روز شنبه ۶۶۱۲۵ ریال بود تا چهارشنبه به ۶۴۸۳۸ ریال رسید.

میانگین قیمت ورق اکسین از ۶۳۴۵۰ ریال روز شنبه به ۶۲۶۸۸ ریال کاهش یافت. عده ای از بنکدارها موجودی نهائی خود را دارند و ورق را قبلاً در قیمت پائین خریده اند. با توجه به رکود بازار، قیمت را پائین آورده اند ولی محققاً با اتمام این موجودیها قیمت بالا خواهد رفت . محصول کاویان هم سرنوشتی مثل اکسین داشت. قیمت متوسط روز شنبه که ۶۲۴۵۰ ریال برای ضخامت های ۱۲ تا ۳۰ میلیمتر بود به ۶۰۹۰۰ ریال روز چهارشنبه سقوط کرد.

ورق سرد هم روند نزولی داشت قیمت از ۸۱۱۰۰ ریال به ۷۹۹۸۰ ریال سقوط کرد، درخواست ها کم است ولی موجودی هم پائین و تنوع کالا محدود.

ورق گالوانیزه روند رو به نزول داشت. متوسط روز شنبه برای ضخامت های ۴۰/۰ تا ۵/۱ میلیمتر ۱۰۰۷۵۸ ریال بود ولی تا چهارشنبه به ۹۸۱۳۳ ریال رسید. کاهش نرخ ارز در مورد این کالا تاثیر جدی داشت.در حال بارگذاری...