×

سنگ آهن کشور تنها برای ۱۳ سال کفاف می‌دهد-ضایعات بازار قم به نقل از فلزات آنلاین


رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران:
سنگ آهن کشور تنها برای ۱۳ سال کفاف می‌دهد

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران گفت: ذخیره قطعی شناخته شده سنگ آهن کشور سه میلیارد تن است، با توجه به اینکه تنها برای ۱۳ سال سنگ آهن داریم بنابراین افزایش اکتشافات معدنی به شدت ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، داریوش اسماعیلی روز گذشته در آیین تکریم و معارفه مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در سیرجان اظهار داشت: نیاز به توسعه اکتشاف معدنی فولاد به شدت در کشور وجود دارد زیرا در سال ۱۴۰۴ قصد داریم ۵۵ میلیون تن فولاد تولید کنیم و برای تحقق این امر سالانه به ۱۶۰ میلیون تن سنگ آهن نیاز داریم.

وی با تاکید بر ضرورت ورود بخش خصوصی به حوزه اکتشافات کشور عنوان کرد: شرکت‌های معدنی بزرگ شبیه گل گهر سیرجان با فعالیت اصولی و فنی و تشکیل کنسرسیوم‌ها مجموعه کشور را مورد اکتشاف قرار دهند. اعتبارات این شرکت سیرجان نشان می‌دهد توان اکتشافات فولاد تمامی کشور را دارا است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شرکت معدنی و صنعتی گل گهر سیرجان می‌تواند در حوزه استخراج کشور مفید واقع شود و تا سال ۱۴۰۴ باید ظرفیت استخراج ایران به دو برابر افزایش پیدا کند که این امر تنها با کمک بخش خصوصی محقق می‌شود.

اسماعیلی تصریح کرد: مسئولان شهرستان سیرجان و استان کرمان شرکت معدنی و صنعتی گل گهر را به عنوان مجموعه‌ای ملی و حتی بین‌المللی درنظر بگیرند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور ادامه داد: برنامه چهار ساله وزارت صنعت در حوزه صنایع معدنی برنامه‌ریزی شده که امیدواریم اقدامات این چنینی به دیگر وزارت خانه‌‎ها نیز تسری یابد.

وی بیان کرد: ۱۱۴ نفر از نمایندگان مجلس عضو فراکسیون معدن هستند و تهیه نقشه راه معدن و صنایع معدنی برای نخستین بار در کشور در حال اجرا است. نقشه راه معدن و صنایع معدنی کشور ۲۵ شهریورماه سال ۹۷ توسط وزیر صنعت و معدن و تجارت سابق ابلاغ شد. اکنون کارگروه اجرایی نقشه راه معادن و صنایع معدنی کشور تشکیل شده و بر این اساس معادن و صنایع ساماندهی می‌شوند.

اسماعیلی از تمامی افراد موثر در توسعه صنعت و معدن کشور به خصوص مجموعه گل گهر تقدیر کرد و گفت: نقشه راه معدن و صنایع معدنی در نگاه کارشناسی می‌تواند جایگزینی برای نفت کشور شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور افزود: شرکت گل گهر سیرجان باید با تحقیق، توسعه و پژوهش های کاربردی، بزرگترین مرکز پژوهش های آهن و سنگ آهن را داشته باشند و دانشگاه کرمان در ورود تکنولوژی روز در صنعت مس و آهن می‌تواند مشارکت موثری داشته باشد.

وی عنوان کرد: برای رقابت در سطح بین المللی ضروری است که با تکنولوژی روز دنیا آشنا شد و همچنین هوشمندسازی در معادن کشور باید اتفاق افتد.

اسماعیلی بیان کرد: تا یکسال آینده معدن کشور به صورت هوشمند اداره خواهد شد و شرکت گل گهر سیرجان باید به این حوزه توجه داشته باشد.

وی افزود: طرح‌های توسعه‌ای که در شرکت معدنی و صنعتی گل گهر سیرجان آغاز شده با قدرت بیشتری ادامه می‌یابد و مجلس به عنوان مجموعه ملی به این شرکت در اجرای طرح ها کمک خواهد کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: شرکت‌های بزرگ از جمله گل گهر سیرجان به پروژه انتقال آب از دریای عمان توجهی جدی داشته باشند که در موعد مقرر یا زودتر از موعد به سرانجام برسد. مسئولان ملی در بخش‌های آموزشی، پژوهشی و تعریف طرح‌های توسعه‌ای به شرکت گل گهر کمک خواهند کرد که انتقال تجربه و آموزش ها در دیگر بخش های معدنی تسری یابد.

همچنین در این آیین از خدمات ناصر تقی زاده مدیرعامل سابق شرکت معدنی و صنعتی گل گهر سیرجان تقدیر و جمشید ملارحمان به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت معرفی شد.در حال بارگذاری...