×

در آینده با کمبود جدی زغال‌سنگ روبه‌رو خواهیم شد-ضایعات بازار قم به نقل از فلزات آنلاین


دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران:
در آینده با کمبود جدی زغال‌سنگ روبه‌رو خواهیم شد

دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران معتقد است که جایگاه زغال‌سنگ در تامین انرژی کشور مغفول مانده است و در صورت راه‌اندازی کوره‌های بلند با کمبود شدید زغال سنگ مواجه خواهیم شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» به نقل از ایلنا، سعید صمدی تولیدکنندگان زغال‌سنگ را جزو شرکت‌های موفق بورسی دانست و عنوان کرد: سال گذشته در شرکت بورسی معدنی، شرکت‌های تولید کننده زغال‌سنگ رشد ۳۰۰ درصدی داشتند که بالاترین رشد سهام را به خود اختصاص دادند.

وی اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد که ذخیره قطعی زغال‌سنگ ایران حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن و ذخیره زمین‌شناسی حدود ۱۴ میلیارد تن است، ایران با چنین ذخیره‌ای در جایگاه متوسط در دنیا قرارد دارد و به راحتی می‌تواند نیاز داخلی کشور را تامین کند.

دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران با شاره به اینکه مصرف داخلی زغال کشور ۲ میلیون تن در سال است، تصریح کرد: ایران با تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن در حد نیاز مصرف داخلی هم زغال‌سنگ تولید نمی‌کند، این امر باعث شده در سال حدود ۵۰۰ هزار تن در سال زغال‌سنگ به کشور وارد شود.

صمدی با بیان اینکه میزان تولید زغال هیچ تناسبی با ذخیره قطعی کشور ندارد، افزود: در سال آینده با راه‌اندازی کوره‌های بلند فولادی مصرف زغال‌سنگ به ۳ تا ۴ میلیون تن افزایش پیدا خواهد کرد، در این شرایط به شدت با کمبود زغال روبه‌رو خواهیم شد.

وی تصریح کرد: در حال کشور ترکیه در همسایگی ما حدود ۷۰ میلیون تن زغال‌سنگ در سال تولید می‌کند که این عدد در مقایسه تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن ایران رقم بزرگی است.

دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران با بیان اینکه ذغال یک منبع انرژی ارزان قیمت در دنیا است، عنوان کرد: حدود ۹۰ درصد فولاد دنیا با زغال تولید می‌شود؛ زیرا یک منبع انرژی ارزان قیمتی نسبت به مشتقات نفتی است. این در حالی است که در ایران به دلیل اینکه به مشتقات نفتی و گاز یارانه بالایی تعلق می‌گیرد زغال‌سنگ توان رقابتی با مشتقات نفتی ندارد و مغفول مانده است.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر زغالی که در ایران تولید می‌شود از نوع زغال کک‌شو است که برای فولاد سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. حدود ۴۰۰ هزار تن زغال سنگ متفرقه (حرارتی) نیز در سال تولید می شود؛ اما به دلیل اینکه مصرف داخلی ندارد به خارج از کشور صادر می شود. در سال گذشته حدود ۴۳۰ هزار تن از این محصول صادر شده است.در حال بارگذاری...