×

افت قیمت شمش نیکل ادامه‌دار خواهد بود؟-ضایعات بازار قم به نقل از فلزات آنلاین


افت قیمت شمش نیکل ادامه‌دار خواهد بود؟
موجودی انبارهای نیکل به کمترین میزان پس از سال ۲۰۱۳ رسید

در ۳ ماه اخیر، با وجود اخباری مبنی بر رشد بیشتر تقاضا نسبت به عرضه نیکل، بازار شاهد کاهش قیمت این محصول بود. علت این امر را بیش از هر عاملی می‌توان در جنگ‌های تجاری ابرقدرت‌ها دنبال کرد. از آنجایی که عمده مصرف نیکل به فولاد زنگ‌نزن اختصاص دارد، هرگونه تغییر در این بازار به‌طور مستقیم بر این بازار اثرگذار خواهد شد.

به گزاش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، در ۳ ماه گذشته یعنی از ابتدای ماه مارس سال ۲۰۱۹، قیمت شمش نیکل در بورس‌های فلزات لندن و شانگهای در مجموع روند نزولی داشته است. در نمودار ۱ قیمت نقدی نیکل در بورس فلزات لندن و شانگهای و مجموع موجودی این فلز در این ۲ بورس به نمایش گذاشته شده است.

در هفته دوم ماه مارس یعنی از ششم تا پانزدهم این ماه، شاهد کاهش قیمت نیکل در هر ۲ بازار شانگهای و بورس لندن بودیم؛ به‌گونه‌ای که در پانزدهم این ماه قیمت شمش نیکل به کمتر از ۱۳ هزار دلار به‌ازای هر تن در هر ۲ بازار رسید. در روزهای ابتدایی از هفته سوم ماه مارس، قیمت هر تن از این فلز مجدد به کانال ۱۳ هزار دلار وارد شد، اما این افزایش قیمت تداوم نیافت. این روند افزایش و کاهش قیمت نیکل تا پایان ماه مارس ادامه داشت اما در نهایت این فلز با قیمت ۱۳ هزار و ۱۲۰ دلار به‌ازای هر تن در بورس لندن و قیمت ۱۲ هزار و ۸۶۸ دلار به‌ازای هر تن در بورس شانگهای به فروش رسید.

در ماه آوریل میزان مالیات بر ارزش افزوده اضافه شده بر قیمت محصولات فلزی در بورس شانگهای از ۱۶ درصد به ۱۳ درصد کاهش داشت و همین امر سبب شد تا قیمت نیکل در این بازار با افزایش روبه‌رو شود. این روند افزایشی تا نیمه آوریل ادامه یافت اما در ادامه مجدد قیمت نیکل وارد فاز کاهشی شد و حتی از قیمت آن در ماه مارس نیز کمتر شد. در واقع قیمت نیکل تاثیر بیشتری از عوامل کاهنده گرفت.

همانگونه که در نمودار ۱ مشاهده می‌شود، با وجود آنکه در این بازه ۳ ماه، گاه بازار شاهد افزایش قیمت نیکل بود، اما درمجموع قیمت این فلز روند نزولی را پشت‌سر گذاشته است. میانگین قیمت نیکل در ماه مارس ۱۳ هزار و ۶۰ دلار به‌ازای هر تن، در ماه آوریل ۱۲ هزار و ۸۱۹ دلار به‌ازای هر تن و در ماه مِی نیز ۱۱ هزار و ۹۹۸ دلار به‌ازای هر تن بود. همچنین میانگین قیمتی این فلز در بورس فلزات لندن در هفته ابتدایی ماه ژوئن نیز ۱۱ هزار و ۷۴۳ دلار به‌ازای هر تن بوده است.

همانگونه که در نمودار ۱ مشاهده می‌شود، در ۳ ماه اخیر مجموع موجودی شمش نیکل در بورس فلزات لندن و بورس شانگهای روند نزولی داشته است که بخش عمده‌ای از این روند کاهشی مربوط به کاهش در بازار بورس فلزات لندن بود. میانگین موجودی شمش نیکل در بورس فلزات لندن برای ماه مارس ۱۹۰ هزار و ۳۷۰ تن، در ماه آوریل ۱۷۷ هزار و ۹۳۳ تن، در ماه مارس ۱۶۷ هزار و ۶۹ تن و برای یک هفته اول ماه ژوئن برابر ۱۶۱ هزار و ۹۷۴ تن بود. جالب توجه است که این میزان از متوسط موجودی، کمترین مقدار از مارس ۲۰۱۳ بود.

این کاهش موجودی که می‌تواند رشد بیشتر تقاضا نسبت به عرضه تلقی شود، نتوانست مانع از روند نزولی قیمت نیکل شود در ۳ ماه مورد بررسی شود. شاخص دلار آمریکا در ماه آوریل و نیمه ماه مِی روند افزایشی داشت. در ادامه این شاخص با کاهش روبه‌رو شد اما مجدد وارد فاز افزایشی شد و در پایان ماه مِی مجدد از ۹۸ واحد نیز عبور کرد. این امر در کنار تهدیدهای ایالات متحده آمریکا و چین به افزایش جنگ تجاری مهم‌ترین عامل‌ها در کاهش قیمت کامودیتی‌ها است. با این حال، سقوط شاخص دلار آمریکا در روز ۷ ژوئن به ۹۶٫۶۵ واحد که کمترین رقم این شاخص در ۳ ماه اخیر است، امیدها را برای تلطیف بازار و کاهش شاخص ارزش دلار در بازار ایجاد کرد.در حال بارگذاری...