×

گزارش هفتگی بازار فولاد ( هفته ۲۴ سال ۲۰۱۹ )-ضایعات بازار قم به نقل از فولاد ایران


گزارش هفتگی بازار فولاد ( هفته ۲۴ سال ۲۰۱۹ )

سنگ آهن
در هفته ای که گذشت بازار جهانی سنگ آهن رشد قیمت چشمگیری را تجربه نموده از حدود ۹۸ دلار به ۱۱۱ دلار هر تن سی اف آر رسید. موجودی سنگ آهن بنادر چین به کمترین سطح دو ماه اخیر رسید و علت اصلی رشد قیمت همین امر بود. البته نگرانی های مربوط به عرضه سنگ آهن فاین برزیل نیز علت دیگر رشد قیمت اخیر بوده است. آمار رسمی رشد تولید فولاد چین در ماه گذشته میلادی نیز دلیل دیگر مثبت شدن جو بازار و رشد قیمت بود. با این حال تا پایان هفته اعلام شد شرکت واله برزیل بخش هایی از کاهش تولید خود را تا پایان سال جبران می کند و همین امر جو بازار را آرام کرد.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران بنا بر گزارش یومتال، آخرین قیمت ها برای سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد ۵۲٫۴ دلار هر تن فوب و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز ۵۰٫۸ دلار هر تن فوب بود.

قراضه
متوسط قیمت قراضه سنگین ۲۰-۸۰ وارداتی به ترکیه هفته گذشته ۷ دلار افت داشته ۲۹۰ دلار هر تن سی اف آر شد. البته بیشتر افت قیمت ها از جانب عرضه کنندگان امریکایی بود و اروپایی ها به دلیل افزایش ارزش یورو نسبت به دلار قیمت قراضه خود را در ترکیه بالا نگه داشتند.

در شرق آسیا قیمت قراضه وارداتی سنگین خلوص ۲۰-۸۰ حدود ۶ دلار افت هفتگی داشته ۳۰۶ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. قراضه سنگین کلاس ۲ صادراتی ژاپن نیز در آخرین مزایده صادراتی ۱۵ دلار افت داشته ۲۶۷ دلار هر تن تحویل کنار کشتی شد. همچنین در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده در ۲۶۶ دلار هر لانگ تن ثبات داشت.

بیلت
بیلت صادراتی چین هفته گذشته در ۴۷۳ دلار هر تن فوب در ثبات بود. آخرین قیمت بیلت در بازار داخلی چین ۱٫۴ دلار رشد داشته ۵۰۷ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. بیلت صادراتی سی آی اس با توجه به افت بازار قراضه تا ۵ دلار افت هفتگی داشته پیشنهاد ها ۴۳۰ تا ۴۳۵ دلار هر تن فوب بود. تقاضا هنوز در بازارهای خریدار بهبودی نداشته برخی در ۴۲۵ دلار هر تن فوب درخواست خرید دادند. در جنوب شرق آسیا بیلت سی آی اس تا ۴۶۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شده و درخواست ها ۴۵۰ تا ۴۵۵ دلار است.

در ترکیه نیز قیمت بیلت بازار داخلی و واردات نزولی بود. بازار داخلی فعال تر بود و بازارهای صادرات و واردات در رکود به سر می بردند. بیلت وارداتی از ۴۵۰ دلار قبل از تعطیلات عید فطر به ۴۴۰ دلار هر تن سی اف آر رسیده است. با توجه به وضعیت بازار قراضه ترکیه و کمبود تقاضا، بیلت ارزان تر خواهد شد.

بیلت در بازار ایران
هفته گذشته شمش سقوط آزاد کرد زمینه های این تنزل قیمت از دو هفته قبل با کاهش صادرات مقاطع کلید خورده بود. در نتیجه قیمت میانگین روز شنبه که حدود ۴۰۰۰۰ ریال تمام شده بود تا آخر هفته به ۳۸۰۰۰ ریال رسید.

علت های این سقوط قیمت:
۱- کاهش شدید ارزش دلار

با افت قیمت ارز که ناشی از مسایل سیاسی بود قیمت شمش پایین آمد تا آنجا که با حداقل رقابت در بورس مواجه شد. قیمت های پایه عرضه های بورسی تا ۳۰۰۰ ریال هر کیلو کاهش یافت همین امر به بازار سیگنال صبر و انتظار را داد و عقب نشینی تقاضا را تقویت کرد. بعضی شایعات در بازار شنیده شد که کاهش قیمت شمش سیاست وزارت صمت است که بسیار بعید است. واقعیت اینست که عرضه شمش در بازار بیش از تقاضاست شنیده شده که یکی از کارخانه ها با مشکل دپوی موجودی روبروست و دیگر کارخانه ها هم از تولید خود کاسته اند.

۲- جو حاکم بر بازار مبتنی بر سیاست انتظار به روند کاهش قیمت شمش بسیار کمک کرد همه دست اندرکاران در پی تحلیل سیاسی پیامد سفر نخست وزیر ژاپن بودند و نگاه ها به نتیجه این سفر دوخته شده بود در واقع مهم ترین عامل سقوط قیمت ارز و کاهش قیمت شمش همین امر بود.

۳- پایین آمدن تقاضا و قیمت شمش در خارج از ایران در حالیکه فروشنده های خارجی به دنبال مشتری هستند فضای رقابت برای صادرات شمش ایران تنگ تر شده است.

۴- کاهش صادرات که به علت تعطیلات ماه مبارک رمضان و رکود فصلی در کشورهای خریدار است باعث افت تقاضای شمش شد.

پایین آمدن قیمت شمش و کاهش تقاضای آن با افزایش عرضه آهن اسفنجی همراه شده است. این امر به رکود شدید بازار این کالا منتهی شده محموله گل گهر روز چهارشنبه در قیمت پایه ۱۷۰۰۰ ریال معامله شد. در حالیکه فروشنده حاضر بود با افزایش حجم معامله تخفیف هم بدهد. از آنجا که عرضه آهن اسفنجی زیاد است و بازار صادرات آن فعال نشده طبعاً احتمال بالا رفتن قیمت جدی نیست اما با این قیمت هم شمش در کف قیمتی خود قرار دارد. اگر تولیدکنندگان آهن اسفنجی قیمت را پایین بیاورند، قیمت شمش در همین حد باقی خواهد ماند ولی اگر صادرات آهن اسفنجی وسعت بگیرد مازاد عرضه تخلیه خواهد شد طبعاً قیمت شمش بالا خواهد رفت، صحبت از صادرات یک محموله بزرگ آهن اسفنجی شنیده شده که در روزهای آینده تعیین تکلیف خواهد شد در اینصورت باید به بازار شمش امیدوار بود.

مقاطع
میلگرد صادراتی چین هفته گذشته ۸ دلار افت داشته ۵۰۷ دلار هر تن فوب ثبت شد. در بازار داخلی چین قیمت میلگرد تا ۶ دلار رشد داشته ۵۴۹ تا ۴۶۹ دلار هر تن درب کارخانه شده است. میلگرد صادراتی سی آی اس تا ۲ دلار رشد داشته ۴۷۰ دلار هر تن فوب ثبت شد.

در بازار ترکیه نیز قیمت میلگرد نسبت به قبل از تعطیلات عید فطر افت داشته میلگرد صادراتی ۱۰ دلار ارزان تر شده ۴۷۰ تا ۴۷۵ دلار هر تن فوب ثبت شد. در بازار داخلی نیز میلگرد از ۴۷۵ تا ۴۸۷ دلار به ۴۷۰ تا ۴۷۵ دلار هر تن درب کارخانه رسید.

در بازار داخلی اروپا میلگرد یک دلار افت هفتگی داشته ۵۱۴ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. میلگرد داخلی امریکا نیز ۶۹۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه و ثابت بود. در بازار صادرات ترکیه میلگرد ۱۰ دلار افت داشته ۴۶۸ دلار هر تن فوب ثبت شد.

مقاطع در بازار ایران
قیمت میله گرد در هفته قبل به شدت نزولی بود. میانگین قیمت قطرهای ۸ تا ۳۲ میلیمتر روز شنبه ۴۸۲۹۸ ریال بود تا روز چهارشنبه به ۴۵۶۳۶ ریال رسید. در هفته گذشته ارزانترین قیمت شمش تمام شده محصول کارخانه های خصوصی ۳۷۵۰۰ ریال بود با این حساب قیمت حداقل میله گرد نمی تواند از ۴۵۰۰۰ ریال تمام شده پایین تر برود. بسته بودن فضای صادرات عامل اصلی این کاهش قیمت بود ضمن اینکه سقوط ارزش دلار و شرایط صبر و انتظار حاکم بر بازار به این سقوط قیمت کمک کرد.

از روز شنبه مسابقه فروش را کارخانه ها شروع کردند ولی تا چهارشنبه به حداقل قیمت رسیدند به همین دلیل بعضی از کارخانه ها روز چهارشنبه دست از فروش کشیدند و به انتظار شنبه نشستند. اتفاقاتی که در خلیج فارس افتاد و جوابی که ژاپنی ها گرفتند برآیند این مطلب است که شرایط نسبت به ماه قبل تغییر نکرده ولی بازار جنبه احتیاط را رعایت خواهد کرد به همین دلیل در هفته آینده انتظار می رود حجم معاملات بهبود یابد. هر چند که میزان آن محدودتر خواهد بود اگر سیاست صمت روزنه صادرات را بازتر کند یا اجازه دهد کارخانه ها بخشی از صادرات را ریالی انجام دهند شرایط بهبود خواهد یافت در غیر اینصورت باید به انتظار نشست و امیدوار به افزایش تقاضا در خارج از ایران بود. قیمت تنزل جدی تری را تجربه کرد و از ۴۶۳۶۷ ریال روز شنبه به ۴۴۰۰۰ ریال تمام شده برای سایزهای ۱۴ تا ۱۸ در اصفهان رسید. بخشی از این مساله به مشکل نحوه بارگیری و تحویل ذوب آهن بر میگردد که شرایط معامله را سخت تر کرده است.

ورق
آخرین متوسط قیمت ورق گرم صادراتی سی آی اس ۴۷۵ تا ۴۹۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه شنیده شد که تغییر جدی نداشت. در ترکیه ورق گرم ۵۳۰ دلار هر تن درب کارخانه و در ثبات نسبی بود. ورق گرم صادراتی ترکیه نیز از ۵۳۰ دلار هر تن فوب قبل از تعطیلات عید فطر به حدود ۵۰۵ تا ۵۳۰ دلار رسیده است.

ورق گرم صادراتی چین ۵ تا ۱۰ دلار افت هفتگی داشته ۴۹۵ تا ۵۰۵ دلار هر تن فوب اعلام شد. افت تقاضای داخلی در فصل بارش های موسمی بازار صادرات را نیز نزولی کرد.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم از ۵۷۰ دلار به ۵۴۳ دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش داشت. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم با افت ۴ یورویی ۴۸۶ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.

ورق در بازار ایران
ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز شنبه در اصفهان ۶۵۰۰۰ ریال بود که تا چهارشنبه به ۶۱۰۰۰ ریال رسید محصول اهواز شنبه ۶۰۰۰۰ ریال عرضه میشد ولی تا اخر هفته به ۵۷۰۰۰ ریال سقوط کرد. این قیمت برای فروشنده همراه با زیان است به همین دلیل عده ای از عرضه کننده ها از بازار عقب نشسته اند. قیمت پایه اسلب فولاد خوزستان ۴۴۰۰۰ ریال و محصول هرمزگان ۴۱۶۰۰ ریال است. با این پایه های قیمت، محصول نورد اهواز حداقل ۵۷۵۰۰ ریال تمام شده خواهد بود از آنجا که قیمت اسلب با شمش فاصله زیادی دارد باید قیمت اسلب کاهش یابد. فعلاً فولاد خوزستان تا تیرماه سفارشات لازم را دارد ولی وضعیت موجود محققاً باعث پایین آمدن قیمت اسلب خواهد شد بخصوص حواله های اسلب در دست اشخاص با تخفیف های تا ۸ درصد از قیمت کارخانه در بازار هست ولی به علت رکود تقاضای ورق خریدار ندارد.

البته حجم عرضه این اسلب ها چشم گیر نیست ولی توان تخریب بازار را دارد چنانچه صادرات اسلب جان بگیرد احتمال کاهش قیمت اسلب محدودتر خواهد شد. شنیده شده یک شرکت هندی انگلیسی سفارش خرید بزرگی برای اسلب به فولاد خوزستان داده که در صورت محقق شدن به تقویت بازار این کالا کمک خواهد کرد. از سوی دیگر تقاضای لوله و پروفیل چه برای صادرات یا بازار داخل بسیار محدود شده است وزارت صمت باید در شرایط فعلی برای این کالاها یک امتیاز صادراتی خاص قایل شود. طبعاً هماهنگی بانک مرکزی در این مورد نقش کلیدی دارد در غیر اینصورت بازار ورق های گرم ضخامت تا ۴ میلیمتر با مساله ادامه خواهد یافت.

ورق های گرم ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر با کاهش تقاضا و طبعاً افت قیمت روبرو بود. میانگین قیمت این کالاها از ۶۳۵۰۶ ریال در روز شنبه به ۶۱۰۳۸ ریال افت کرد. ورق های گرم محصول اکسین در بازار معاملات روان تری داشت ولی با این حال از میانگین قیمت ۶۱۹۲۵ ریال به ۵۹۱۲۵ ریال کاهش یافت. دست اندرکاران انتظار این کاهش را داشتند چون بخشی از موجودی های انبار شده با کاهش ارزش ارز به بازار سرازیر شد ولی از آنجا که اکسین با حمایت فولاد خوزستان بازار کالایش را مدیریت می کند احتمال کاهش بیشتر نیست مگر آنکه قیمت اسلب پایین بیاید. محصولات کاویان هم روندی مشابه اکسین داشت ولی عرضه آن در هفته گذشته با محدودیت روبرو بود.

میانگین قیمت ورق سرد ضخامت ۴۰/۰ تا ۲ میلیمتر روز شنبه ۷۹۰۵۰ ریال بود اما تا چهارشنبه به ۷۷۳۶۰ ریال تمام شده رسید. عرضه محصول محدود است ولی تقاضای آنهم جدی نیست. خریدار پارتی درشت در بازار دیده نمی شود و در صورتیکه وجود داشته باشد موجودی کافی برای آن نیست، این مساله در مورد ورق گرم هم مدتهاست که وجود دارد.

ورق گالوانیزه روند نزولی داشت و میانگین قیمت از ۹۸۲۷۵ ریال تمام شده به ۹۵۸۲۱ریال رسید. علت اصلی کاهش قیمت، تنزل نرخ ارز و تاثیر آن در قیمت روی بود ضمن آنکه محدودیت تقاضا هم در این مورد موثر بود.در حال بارگذاری...