×

افت و خیر معدن و صنایع معدنی در زمستان ۹۷ به روایت مرکز پژوهش‌های مجلس-ضایعات بازار قم به نقل از اقتصاد آنلاین


افت و خیر معدن و صنایع معدنی در زمستان ۹۷ به روایت مرکز پژوهش‌های مجلس

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارش تحولات بین‌المللی و داخلی در حوزه معادن و صنایع معدنی در زمستان ۹۷ را بررسی کرد و در آن به افت و خیزهای صادرات و تولید در این بخش پرداخت.
به گزارش خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ایمیدرو، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در «گزارش تحولات بین‌المللی و داخلی در حوزه معادن و صنایع معدنی در سه ماهه آخر سال ۹۷» با اشاره به اینکه بخش معادن و صنایع معدنی ایران در سال ۱۳۹۷ شاهد رویدادهای داخلی و بین‌المللی متعددی بوده، ابتدا به جایگاه ۲۱ درصدی صادرات این بخش نسبت به کل صادرات اشاره دارد و تاکید می‌کند که شرایط حفظ و تسهیل صادرات فراهم شود.

به اعتقاد مرکز پژوهش‌های مجلس “بازگشت تحریم‌های ایالات متحده آمریکا پس از خروج این کشور از برجام و نابسامانی‌های ارزی کشور از عوامل مهم و اثرگذار بر تولید و تجارت محصولات معدنی و فلزی ایران بود و اتخاذ برخی تصمیم‌گیری‌ها موجب ایجاد موانع در تولید و صادرات بخش معدن و صنایع معدنی کشور شده است به طوری که صادرات محصولات بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۱۳۹۷ از نظر وزنی ۵ درصد و از نظر ارزشی ۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۶ افت داشته است.”

گزارش یاد شده می‌افزاید: با این حال، تولید برخی محصولات مانند مس کاتد (۵/ ۵۴ درصد)، گندله سنگ آهن (۳۲ درصد)، آهن اسفنجی (۵/ ۲۸ درصد)، زغال‌سنگ (۲۷ درصد) رشد تولید قابل توجه بوده است.

طبق این گزارش، افزایش قیمت گاز مصرفی واحدهای فولادسازی، افتتاح بخشی از ظرفیت‌های زنجیره ارزش فولاد کشور، راه‌اندازی واحد تولید شمش آلومینیم شرکت آلومینای ایران و کاهش قابل توجه تولید آلومینیم در واحدهای المهدی و هرمزال به دلیل ابطال واگذاری این کارخانه از رویدادهای دیگر در اواخر سال ۱۳۹۷ بوده است.

ضرورت صادرات برای محصولات معدنی

گزارش مذکور با اشاره به اینکه بررسی بازار داخلی محصولات معدنی و فلزی حاکی از اهمیت بالای صادرات در بخش‌هایی چون زنجیره آهن و فولاد، مس، سرب و روی، سیمان، کاشی و سرامیک، سنگ‌های ساختمانی و تزئینی و غیره است، تصریح می‌کند: نه تنها سیاست‌های دولت باید در جهت توسعه و حمایت از صادرات باشد، بلکه زمینه‌های لازم برای حفظ بازارهای صادراتی و ایجاد فرصت‌های جدید از طریق رایزنی های اقتصادی و تجاری را نیز ایجاد کند.

در ادامه این گزارش آمده است: اتخاذ هر نوع سیاست و تصمیمی که به نوعی موجب محدود شدن صادرات مواد معدنی و فلزی (به جز در موارد مربوط به خام‌فروشی) و از دست رفتن بازارهای صادراتی شود، موجب ایجاد چالش برای بخش تولید کشور خواهد شد. سیاست‌های تعرفه‌ای در زمینه صادرات نیز باید تنها در راستای برنامه‌های توسعه صنایع پایین‌دستی، تولید محصولات با ارزش افزوده بالا و تامین حداقل نیاز داخلی قرار گیرد.

بخش معدن و صنایع معدنی؛ سهم ۲۱ درصدی کل صادرات

طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، ارزش بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۱۳۹۷ حدود ۵۰ درصد وزنی و ۲۱ درصد ارزشی کل صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص داده است. ارزش صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی کشور در سال ۱۳۹۷ بیش از ۹/۲ میلیارد دلار بوده است که نسبت به سال قبل از آن افت ۲ درصدی داشته است.

کشور در سال ۱۳۹۷ در زمینه صادرات انواع سنگ، کاشی و سرامیک، آلومینیوم، سرب و روی، مس، سنگ آهن دانه‌بندی، پودر آلومینا و آهن اسفنجی با کاهش قابل ملاحظه‌ای روبه رو بوده است. در این میان، صادرات انواع فروآلیاژ، زغال‌سنگ و کک، کنسانتره و گندله سنگ آهن رشد قابل توجهی داشته است. نکته قابل توجه در زمینه تجارت فولاد و محصولات فولادی، رشد ۳ درصدی وزنی و ۱۷ درصدی ارزشی کل صادرات فولاد و محصولات فولادی در سال ۱۳۹۷ است.

گزارش مذکور هشدار می‌دهد: بخشی از صادرات محصولات فولادی کشور به صورت صادرات در محموله‌های کوچک (احتمالاً زیر یک میلیون دلار) یا صادرات ریالی به کشورهای همسایه و با هدف عدم پیمان‌سپاری ارزی انجام شده است که زنگ خطری برای بخش فولاد کشور است.

ادامه این روند ممکن است موجب وضع تعرفه از سوی کشورهای مقصد و از دست رفتن بازارهای صادراتی ایران شود.

پیش‌بینی افزایش صادرات گندله

این گزارش درباره صادرات سنگ آهن می‌نویسد: طی مدت مورد اشاره، صادرات سنگ آهن دانه‌بندی کاهش و صادرات کنسانتره و گندله سنگ آهن افزایش قابل توجهی داشته است. با توجه به راه‌اندازی واحدهای گندله‌سازی در کشور و افزایش ظرفیت در این بخش، انتظار می‌رود در سال آینده صادرات گندله سنگ آهن از کنسانتره نیز پیشی بگیرد.

ضرورت رفع موانع صادراتی

گزارش مذکور در تحلیل تجارت محصولات معدنی و فلزی می‌آورد: آنچه در شرایط فعلی اهمیت دارد، رفع موانع صادرات این محصولات و حفظ بازارهای صادراتی موجود است. بدین منظور باید ضمن خودداری از ایجاد تقاضای کاذب در بازار داخل و رونق واسطه‌گری، با اتخاذ سیاست‌هایی از افت صادرات جلوگیری کرد.

این گزارش می‌افزاید: توقف قیمت‌گذاری دستوری در بورس کالا و از بین بردن تقاضای کاذب در بازار داخلی، کنترل کف عرضه در بورس کالا برای تأمین نیاز داخل با همکاری تشکل‌های اقتصادی و انجمن‌های تخصصی و نظارت اصولی بر صدور مجور برای خریداران از بورس کالا، صادرات تنها توسط تولیدکننده یا نمایندگان رسمی آنان (ترجیحا به صورت کنسرسیوم)، کنترل صدور کارت‌های بازرگانی به‌منظور جلوگیری از صادرات توسط کارت‌های بازرگانی یکبار مصرفِ بدون تعهد به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، ایجاد هماهنگی میان گمرک، بانک مرکزی و وزارت صمت برای رفع موانع عمده صادراتی در خصوص ارزش پایه کالاهای گمرکی و تعیین روندهای مشخص برای تهاتر، از جمله اقدامات لازم در این زمینه است.

رونق بازارهای بین المللی

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در «گزارش تحولات بین‌المللی و داخلی در حوزه معادن و صنایع معدنی در سه ماهه آخر سال ۹۷» آورده است: در سطح بین‌المللی رویدادهایی مانند تنش تجاری میان آمریکا و چین، سیاست‌های اقتصادی دولت چین در زمینه تحریک اقتصاد این کشور و حوادث و رویدادهایی مانند شکستن سد باطله معدن سنگ آهن در برزیل آثار قابل توجهی بر بازار محصولات معدنی و فلزی در دنیا داشته است. افق مثبت مذاکرات میان آمریکا و چین برای پایان دادن به جنگ تعرفه‌ها و سیاست‌های جدید اقتصادی چین به‌منظور تزریق نقدینگی برای تحریک اقتصاد در سه ماهه آخر سال ۱۳۹۷، سیگنال‌های مثبتی به بازار محصولات معدنی و فلزی دنیا داده است.

در ادامه این گزارش آمده است: شکستن سد باطله معدن سنگ آهن در برزیل که موجب کسری عرضه ۷۰ میلیون تنی گندله و کنسانتره سنگ آهن در دنیا شد، موجب رشد قیمت سنگ آهن و به‌تبع آن رشد قیمت‌های جهانی فولاد و قراضه شد. در مجموع، سه ماهه پایانی سال ۱۳۹۷ برای اکثر محصولات معدنی و فلزی با رشد قیمت‌ها و رونق بازارهای بین‌المللی همراه بوده است.

گزارش یاد شده تصریح می‌کند: افت و خیز روابط تجاری میان ایالات متحده آمریکا و چین به‌عنوان دو قدرت بزرگ اقتصادی دنیا، غیرقابل پیش‌بینی و پیچیده بودن این روابط و تاثیر آن بر بازار محصولات معدنی و فلزی دنیا، ترسیم دورنمای مشخصی از بازارهای جهانی را با چالش روبرو کرده است، در این میان تلاش دولت چین برای جلوگیری از رکود اقتصادی در این کشور و انجام اقدامات حمایتی و آزادسازی منابع برای تحریک اقتصاد، چشم‌انداز روشنی را برای ایجاد تقاضای محصولات معدنی و فلزی ایجاد کرده است.

گزارش مذکور ادامه می‌دهد: رویدادهای طبیعی و خطاهای انسانی نیز یکی دیگر از عواملی است که بر بازار موثر است. به‌گونه‌ای که شکست سد باطله یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کنسانتره و گندله و تاثیر آن بر سیاست‌های دولت برزیل در برخورد با معادن و صنایع معدنی حداقل در میان مدت موجب کسری عرضه و افزایش قیمت محصولات زنجیره ارزش فولاد و ایجاد فرصت‌های صادراتی برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان کشورمان خواهد شد.در حال بارگذاری...