×

کاهش صادرات فلزات خاکی نادر چین به امریکا-ضایعات بازار قم به نقل از فولاد ایران


کاهش صادرات فلزات خاکی نادر چین به امریکا

پایگاه خبری فولاد ایران – طبق آمار رسمی گمرک چین، این کشور میزان صادرات مواد معدنی فلزات غیر آهنی (فلزات خاکی نادر) خود را در طی ماه گذشته به امریکا کاهش داده است. ظاهرا این امر بخش تکنولوژی امریکا را فلج خواهد کرد. طبق آمار، چین ۳٫۶۳۹ تن صادرات فلزات نادر در ماه می داشته که نسبت به رقم ۴٫۳۲۹ تن ماه آوریل با کاهش همراه بوده است. چین به عنوان بزرگترین تولید کننده فلزات نادر خاکی در دنیا طی سال گذشته ۱۲۰ هزار تن تولید داشت که هفتاد درصد کل تولید دنیا بوده و این در حالی است که کل تولید فلزات خاکی نادر امریکا در سال پیش تنها ۱۵ هزار تن بوده است. به گزارش فولاد ایران، صنایع امریکا ۸۰ درصد متکی به خرید این نوع فلزات از چین است. این فلزات کاربرد بسیاری در صنایع امریکا از موتورهای الکتریکی اتومبیل ها و صنایع برق و الکترنیک گرفته تا صنعت پالایش نفت و بنزین های سوپر دارد. این عناصر همچنین نقش حیاتی برای امنیت ملی امریکا دارند چراکه کاربرد بسیاری در سیستم اصلی اسلحه از جمله لیزر و رادار دارند. تهدید محدودیت صادرات فلزات نادر خاکی توسط چین بارها به عنوان یکی از گزینه های هسته ای چین در روند جنگ تجاری مطرح شده بود.

ماه گذشته دونالد ترامپ تعرفه مازاد ۲۰۰ میلیارد دلاری بر کالاهای وارداتی چین اعلام کرد و تهدید به اعمال تعرفه مازاد دیگر ۳۰۰ میلیارد دلاری خود را نیز هفته گذشته اعلام کرد اما در عین حال اظهار کرد که همچنان امیدوار به مصالحه با چین است. چین نیز در عوض ضمن تهدید به محدود کردن صادرات فلزات خاکی نادر، ۶۰ میلیارد دلار تعرفه مازاد بر کالاهای امریکایی اعمال کرد.

ظاهرا امریکا به دنبال بررسی موقعیت های خرید فلزات خاکی نادر از کشورهای افریقایی از جمله مالاوی و بروندی است، اما این کشورها قادر نخواهند بود حجم صادراتی برابر با چین در مورد این کالا داشته باشند.

منبع: RTدر حال بارگذاری...