×

بازار پرنوسان تولید لوله مسی در ترکیه-ضایعات بازار قم به نقل از فلزات آنلاین


بازار پرنوسان تولید لوله مسی در ترکیه
نیمی از لوله مسی مصرفی ترکیه از واردات تامین می‌شود

پس از گذر از چالش بحران مالی جهانی سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹، ترکیه در مسیر رشد صنعتی قرار گرفت. صنعت لوله مسی نیز در این راستا پیشرفت قابل توجهی داشت. روند صعودی تولید این محصولات از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ ادامه داشت تا در سال ۲۰۱۴ به بیشترین سطح تولید در دهه جاری رسید. با آغاز چالش‌های اقتصادی ترکیه از سال ۲۰۱۵، صنایع این کشور دچار رکود نسبی شدند و این رکود اقتصادی کاهش سطح تولیدات صنعتی را در پی داشت.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» نیمه‌ساخته‌های مسی به عنوان یکی از ارکان پیشرفت صنعتی نقش مهمی در توسعه زیرساخت در کشورهای در حال توسعه ایفا می‌کنند. لوله‌های مسی با کاربرد فراوان در صنایع سرمایشی، گرمایشی، تهویه مطبوع و خودروسازی، حائز اهمیت هستند. ترکیه، یکی از کشورهای تولیدکننده لوله مسی در منطقه خاورمیانه است که سطح تولید آن در سال‌های پایانی دهه ۲۰۰۰ میلادی با افت همراه بود، اما با آغاز دهه ۲۰۱۰، با تغییر قوانین مالیاتی و اختصاص تخفیف تا سقف ۸۰ درصد برای صنایع خاص، رشد تولید این نیمه‌ساخته مسی در ترکیه افزایش یافت و در سال ۲۰۱۴، به اوج سطح تولید و ۱۶ هزار تن رسید. نمودار ۱، میزان تولید لوله مسی ترکیه را برای سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ نشان می‌دهد.

تحت تاثیر بحران مالی جهانی در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ صنعت ترکیه نیز دچار رکود نسبی شد و صنعت تولید لوله فولادی در سال ۲۰۰۹ کم‌ترین سطح خود و حدود ۷,۴۰۰ تن را در بازه مورد مطالعه نشان داد. بر اساس نمودار ۱، متوسط سطح تولید لوله مسی در نیمه دوم دهه ۲۰۰۰ میلادی، برابر با سالانه ۸٫۸ هزار تن بود که در دهه ۲۰۱۰ میلادی به حدود ۱۲٫۷ هزار تن در سال رسید. طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ تولید لوله مسی بیش از ۲ برابر افزایش یافت. شروع چالش‌های اقتصادی ترکیه از سال ۲۰۱۵، نقطه عطفی برای رکود نسبی صنایع و افت حجم تولید واحدهای صنعتی در این کشور بود. صنعت لوله مسی نیز از این قاعده مستثنا نماند و تولید این محصول در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶، با افت به‌ترتیب ۲۶ و ۲۸ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۴ به حدود ۱۱٫۸ و ۱۱٫۵ هزار تن رسید.

بررسی واحدهای تولیدکننده لوله مسی در ترکیه نشان می‌دهد در سال ۲۰۰۵، حدود ۷ واحد در این کشور فعال بودند که در نیمه دوم دهه ۲۰۰۰، تعداد آن‌ها به ۴ واحد کاهش یافته است. با این وجود طی دهه ۲۰۱۰، دوباره تعداد واحدهای فعال در تولید لوله مسی افزایش یافته و به حدود ۱۱ واحد رسیده است. فراز و نشیب‌های اقتصادی ترکیه، یکی از مهم‌ترین عواملی است که فعالیت واحدهای صنعتی این کشور را طی ۲ دهه گذشته تحت‌الشعاع قرار داده است. همگام با فرودهای اقتصادی، تولید صنعتی این کشور کاهش یافت و در پی فرازهای آن، سرعت رشد صنعتی ترکیه همگام با توسعه تجارت با افزایش مواجه شد.در حال بارگذاری...