×

مصرف ظاهری کاتد مس یونان دنباله‌رو واردات-ضایعات بازار قم به نقل از فلزات آنلاین


مصرف ظاهری کاتد مس یونان دنباله‌رو واردات
بازیابی بازار کاتد مس یونان پس از اثرات بحران مالی جهانی

یونان به‌رغم داشتن جایگاه ویژه اروپایی و جهانی در برخی محصولات معدنی، در زمینه مس معدنی عملا به عنوان یک تولیدکننده شناخته نمی‌شود. بزرگترین مصرف‌کننده مس تصفیه شده در یونان، شرکت هالکور، تولیدکننده محصولات مسی و آلیاژی است که حجم تولیدات آن در پی بحران مالی و رکود صنایع مصرفی در یونان، کاهش یافت و عامل افت تقاضای کاتد یونان شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با توجه به اینکه یونان عملا تولیدکننده مس معدنی نیست، می‌توان چنین ادعا کرد که تراز تجاری کاتد مس این کشور، در حقیقت مصرف ظاهری فلز سرخ را نشان می‌دهد. در نمودار ۱، مصرف ظاهری کاتد مس در یونان برای سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۷ آورده شده است. میانگین مصرف ظاهری کاتد مس در یونان طی دهه ۲۰۰۰ تا پیش از وقوع بحران مالی جهانی (۲۰۰۸)، سالانه حدود ۱۱۰ هزار تن بود که با وقوع بحران مالی جهانی کاهش قابل توجهی داشت و طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷، به متوسط ۶۱ هزار تن در سال رسید (که نشان‌دهنده افت ۴۵ درصدی است).

بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس در یونان، شرکت هالکور، تولیدکننده نیمه‌ساخته‌های مسی و آلیاژی است. این شرکت بزرگ یونانی در بخش پایین‌دستی صنعت مس فعالیت می‌کند و دارای ۴ کارخانه است؛ نخست، کارخانه ریخته‌گری هالکور واقع در شهر اینوفیتا یونان و تولیدکننده بیلت، اسلب و مفتول ۸ میلی‌متری مسی؛ دوم، کارخانه لوله مسی هالکور واقع در شهر اینوفیتا یونان و تولیدکننده لوله مسی برای مصارف سرمایشی، گرمایشی، تهویه مطبوع، تجهیزات آب و گاز و سایر مصارف صنعتی؛ سوم، کارخانه فرآوری مس سوفیا مِد واقع در شهر سوفیا بلغارستان و تولیدکننده محصولات تخت مسی و مقاطع و باسبارهای مسی و برنجی و برخی آلیاژهای خاص؛ چهارم، کارخانه اکستروژن لوله و مقاطع برنجی فیتکو واقع در شهر اینوفیتا یونان و تولیدکننده محصولات برنجی اعم از لوله، مقاطع و مفتول.

ظرفیت کارخانه ریخته‌گری هالکور سالانه ۲۳۵ هزار تن است که خوراک مسی و آلیاژی سایر کارخانه‌های این شرکت را نیز تامین می‌کند. همان‌طور که بیان شد، یکی از کارخانه‌های این شرکت یونانی، در شهر سوفیا بلغارستان واقع شده که به تولید محصولات تخت و مقاطع مسی و برنجی مشغول است. با توجه به این امر، علت صادرات گاه به گاه کاتد مس از یونان به بلغارستان قابل توجیه است. شرکت هالکور طی ۱۷ سال گذشته، علاوه بر کاتد مس، شمش و سایر اشکال کارنشده از مس و آلیاژهای آن را نیز به بلغارستان جهت تبدیل به محصولات مسی و آلیاژی در واحد سوفیا مد صادر کرده است.

مصرف کاتد مس شرکت هالکور که بزرگترین مصرف‌کننده مس در یونان است، طی دهه ۲۰۰۰ تا پیش از وقوع بحران مالی جهانی، بالغ بر ۱۰۰ هزار تن بود که با احتساب مصرف ضایعات و ظرفیت کارخانه ریخته‌گری، عملا با نرخ بهره‌برداری حدود ۵۰ درصد فعالیت می‌کرد. پس از فروپاشی مالی در جهان طی سال ۲۰۰۸ و بحران مالی اروپا، رکود دامن صنایع بسیاری از کشورهای اروپایی را گرفت؛ به‌گونه‌ای که تقاضای کاتد مس منطقه اروپا به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

با این وجود، بررسی روند مصرف ظاهری کاتد مس یونان نشان می‌دهد که این کشور با پشت سر گذاشتن اثرات طولانی‌مدت رکود اقتصادی، در حال بازیابی خود است. با توجه به نمودار ۱، مصرف ظاهری مس تصفیه شده یونان در سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷، با نرخ رشد سالانه ۱۴ درصدی افزایش یافته و تقاضای خود را از حداقل ۵۴ هزار تن در سال ۲۰۱۴ به ۸۱ هزار تن در سال ۲۰۱۷ رسانده است. اگرچه مصرف مس به‌تنهایی گویای رشد و توسعه اقتصادی نیست، اما در کنار سایر پارامترهای موثر، نشان‌دهنده پویایی اقتصادی و توسعه صنعتی یونان طی ۳ سال اخیر است.در حال بارگذاری...