×

کاهش درآمد و سود تریوالی-ضایعات بازار قم به نقل از فلزات آنلاین


بررسی عملکرد شرکت تریوالی در ۳ ماه چهارم ۲۰۱۸؛
کاهش درآمد و سود تریوالی

تریوالی یک شرکت معدنی است که عمده فعالیت آن بر استخراج فلز روی متمرکز شده است. معادن تحت بهره‌برداری این شرکت عبارت هستند از: معدن سانتادر (Santander) در پرو، معدن کاریبو (Caribou) در شمال نیو برانزویک (New Brunswick) و ۹۰ درصد سهام معدن Rosh Pinah در نامیبیا و ۹۰ درصد سهام معدن Perkoa در بورکینافاسو. باوجود افزایش تولید معدنی این شرکت در سال گذشته، اما میزان درآمد این شرکت در ۳ ماه پایانی سال ۲۰۱۸ کاهش داشت و درنهایت نیز EBTDA آن منفی شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، شرکت تریوالی در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۸۳ هزار تن روی محتوی تولید کرد که این رقم نسبت به میزان تولید سال قبل این شرکت رشد ۶۵٫۲ درصدی داشت. میزان تولید سرب این شرکت از سال ۲۰۱۵ به ۲۰۱۸ رشد حدود ۳۸ درصدی داشته است. در نمودار ۱ میزان تولید روی و سرب این شرکت از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ بر حسب میلیون پوند آورده شده است.

معدن پرکوا

معدن زیرزمینی روی پرکوا در حدود ۱۲۰ کیلومتری غرب شهر اوگوادوگو، بورکینافاسو واقع شده و یکی از معادن تحت بهره‌برداری شرکت تریوالی است. در سال ۲۰۱۸ ، حدود ۱۸۴ میلیون پوند روی از این معدن تولید شد که هزینه عملیاتی تولید هر تن روی از این معدن حدود ۱۰۵ دلار بود. همچنین این شرکت برآورد کرده که در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۵۱ تا ۱۶۸ میلیون پوند روی از این معدن استخراج کند. هزینه عملیاتی تولید هر تن روی از این معدن در سال جاری ۱۰۶ تا ۱۱۷ دلار به‌ازای هر تن برآورد می‌شود.

معدن Rosh Pinah

این معدن زیرزمینی در حدود ۸۰۰ کیلومتری جنوب شهر ویدوخک نامبیا واقع شده است. این معدن قدیمی‌ترین و یکی از کم‌هزینه‌ترین معادن در اختیار شرکت تریوالی است. تولید مستمر از این معدن از سال ۱۹۶۹ آغاز شد و در حال حاضر از این معدن کنسانتره روی و سرب تولید می‌شود که حاوی مقادیر جزئی از مس، نقره و طلا نیز هستند. در سال ۲۰۱۸ میلادی ۹۴٫۲ میلیون پوند روی، ۸٫۵ میلیون پوند سرب و ۱۰۴ هزار اونس نقره از این معدن استخراج شد. همچنین این شرکت برای سال ۲۰۱۹ تولید ۸۰ تا ۸۹ میلیون پوند روی، ۱۰ تا ۱۱ میلیون پوند سرب و ۱۴۵ تا ۱۶۱ هزار انس نقره در برنامه دارد. میانگین هزینه تولید هر تن محصول از این معدن برای سال ۲۰۱۸ برابر ۵۹ دلار اعلام شده و برای سال ۲۰۱۹ معادل ۵۶ تا ۶۳ دلار تخمین زده شده است. گفتنی است که علت پایین بودن هزینه‌های تولید در این معدن، محصولات جانبی با ارزش آن، از جمله نقره است.

معدن کاریبو

این معدن در ۵۰ کیلومتری غرب Bathurst، نیوبرانزویک، کانادا واقع شده است. عملیات استخراج از این معدن به‌صورت زیرزمینی صورت می‌گیرد. در سال ۲۰۱۸ از این معدن ۷۲ میلیون پوند روی، ۲۴٫۴ میلیون پوند سرب و ۶۳۲ هزار انس نقره تولید شد. شرکت تریوالی برای سال ۲۰۱۹ برنامه تولید ۷۱ تا ۷۹ میلیون پوند نقره، ۲۴ تا ۲۷ میلیون پوند سرب و ۶۴۱ تا ۷۱۳ هزار انس نقره را از این معدن در دستور کار دارد. میانگین هزینه تولید هر تن محصول از این معدن برای سال گذشته ۶۸ دلار بود و برای سال ۲۰۱۹ برابر ۷۲ تا ۷۹ دلار به ازای هر تن پیش‌بینی شده است.

معدن سانتادر

این معدن در غرب و مرکز پرو واقع شده است. در سال ۲۰۱۸ برابر ۵۶٫۸ میلیون پوند روی، ۷٫۹ میلیون پوند سرب و ۴۳۵ هزار انس نقره در این معدن تولید شد. همچنین برای سال ۲۰۱۹ برنامه تولید ۵۹ تا ۶۵ میلیون پوند روی، ۱۰ تا ۱۱ میلیون پوند سرب و ۵۳۶ تا ۵۹۵ هزار انس نقره از این معدن وجود دارد. هزینه تولید هر تن محصول از این معدن در سال ۲۰۱۸ برابر ۴۳ دلار به‌ازای هر تن اعلام شد که برای سال ۲۰۱۹ این رقم به ۴۵ تا ۴۹ دلار به‌ازای هر تن خواهد رسید.

در نمودار ۲ میزان تولید سرب و روی در بازه‌های زمانی ۳ ماه سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ این شرکت آورده شده است. همان‌طور که در نمودار ۲ مشاهده می‌شود در زمینه تولید روی در تمامی بازه‌های ۳ ماه سال ۲۰۱۸ افزایش تولید نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۷ وجود دارد.

در زمینه تولید سرب در ۳ ماه اول و دوم سال ۲۰۱۸، میزان تولید نسبت به همین زمان‌ا در سال قبل رشد و در ۳ ماهه سوم و چهارم ۲۰۱۸ نسبت به همین زمان‌ها در سال قبل کاهش تولید به وجود آمد.

در نمودار ۳، میزان درآمد و EBTDA این شرکت در ۳ ماه پایانی سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ آورده شده است. همانطور که در این نمودار مشاهده می‌شود در ۳ ماه پایانی سال ۲۰۱۸ میزان درآمد شرکت کاهش داشته است. کاهش میزان فروش و همچنین کاهش قیمت فلز روی در ۳ ماه پایانی سال ۲۰۱۸ نسبت به ۳ ماه پایانی سال ۲۰۱۷ مهم‌ترین عوامل این کاهش درآمد بودند. همچنین منفی شدن EBTDA این شرکت ناشی از اختلال در محاسبه دارایی‌های شرکت و به رسمیت شناخته نشدن سرمایه‌های غیر نقدی آن از جمله میزان ارزش دارایی‌های تجهیزات اکتشافی شرکت و همچنین پرداخت مالیات معوقه شرکت به میزان ۴۸٫۸ میلیون دلار بود.در حال بارگذاری...