×

نیاز آبی بخش معدن و صنایع معدنی از صنعت مجزا شود-ضایعات بازار قم به نقل از فلزات آنلاین


مدیر زیرساخت ایمیدرو:
نیاز آبی بخش معدن و صنایع معدنی از صنعت مجزا شود

مدیر زیرساخت ایمیدرو گفت: نیاز بخش آبی حوزه معدن و صنایع معدنی از بخش صنعت مجزا شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، عباس رنجبر، مدیر زیرساخت ایمیدرو در نخستین رویداد ملی سازگاری با کم‌آبی، خواستار جدا شدن نیاز آبی بخش معدن و صنایع معدنی از صنعت شد.

همچنین رنجبر بر تعیین حجم آب برنامه‌ریزی شده مورد نیاز معدن و صنایع معدنی، در بازه‌های زمانی مشخص تاکید کرد.

وی افزود: نیازمند تصمیم‌گیری‌های منسجم و یکپارچه وزارت نیرو به ویژه در مناطق شرق کشور و در منطقه سنگان هستیم.

عملکرد بخش معدن و صنایع معدنی در کاهش مصرف آب

به گفته رنجبر، شرکت گسترش معادن طلای زرشوران توانست با استفاده از روش بازچرخانی آب در بخش‌های مختلف، مصرف آب در هر تن خاک را از ۲٫۲ درصد به ۱٫۲ درصد کاهش دهد.

وی یادآور شد: پیش از این، میزان مصرف آب روزانه این کارخانه ۸۰۰ مترمکعب برآورد شده بود که اکنون به ۴۰۰ مترمکعب در روز کاهش یافته است.

مدیر زیرساخت ایمیدرو گفت: شرکت فولاد خراسان نیز تلاش می‌کند تا تصفیه و بازچرخانی آب را در بخش‌های مختلف انجام دهد. به گفته وی، این شرکت در انتقال و ذخیره سازی، از آب‌های زیرزمینی و آب‌های سطحی و در بخش‌‌های مختلف فولادسازی و ریخته‌گری، از بازچرخانی آب استفاده می‌کند.

رنجبر تاکید کرد: به سبب انجام این اقدامات مصرف آب در واحدهای گندله‌سازی فولاد خراسان از ۱٫۵ مترمکعب به یک متر مکعب در روز رسیده است.

رنجبر خاطر نشان کرد: پروژه‌های بسیاری در دست اقدام است که نشان از برنامه‌ریزی بخش معدن و صنایع معدنی در بهینه‌سازی مصرف آب دارد.

وی ادامه داد: در مجتمع طلای موته و معدن سرب و روی انگوران نیز بازچرخانی مصرف آب مد نظر قرارگرفته است.

رنجبر یادآور شد: میزان آب مصرفی در بخش صنعت ۳ درصد است که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته نهایتا با ۷۰ درصد صرفه‌جویی به ۲ درصد کاهش می‌یابد بنابراین نکته قابل توجه مدیریت آب در بخش کشاورزی است.

مدیر زیرساخت ایمیدرو اعلام کرد: حدود ۶۵ تا ۷۰ درصد مصرف آب جهان در بخش کشاورزی است که این میزان در ایران ۹۰ درصد بوده و حاکی از مازاد ۲۵ درصدی مصرف آب در کشورمان است.

به گفته وی، طی سال گذشته مصرف آب در بخش کشاورزی از ۸۹ میلیارد مترمکعب به ۹۷ میلیارد متر مکعب افزایش یافت که مهار این روند، مستلزم مدیریت و صرفه‌جویی مصرف آب در بخش کشاورزی است.

رنجبر استفاده از روش‌های بهینه و بهره‌وری روش‌های نوین مدیریت منابع آب را به عنوان دو نکته اساسی در این زمینه ذکر کرد.در حال بارگذاری...