×

عملکرد شرکت MMK در سال ۲۰۱۸، درخشان بود-ضایعات بازار قم به نقل از فلزات آنلاین


شاخص EBITDA شرکت MMk، رشد بیش از ۹ درصدی داشت؛
عملکرد شرکت MMK در سال ۲۰۱۸، درخشان بود

شرکت MMK یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد دنیا و یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه فلزات روسیه است. این شرکت از ابتدای زنجیره فولاد تا تولید محصولات نورد فعالیت می‌کند. MMK طیف گسترده‌ای از محصولات فولادی را با سهم قابل توجهی از ارزش افزوده تولید می‌کند. گروه MMK در سال ۲۰۱۸، حدود ۱۲٫۷ میلیون تن فولاد خام و ۱۱٫۷ میلیون تن محصولات فولادی تجاری تولید کرد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، میزانEBITDA شرکت MMK در سال مالی ۲۰۱۸، معادل ۲ میلیارد و ۴۱۸ میلیون دلار گزارش شد که حکایت از رشد ۱۹ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۷ دارد. همچنین باید خاطر نشان ساخت، این میزان بالاترینEBITDA ثبت شده در طول فعالیت این شرکت بود. سود خالص مالی شرکت نیز طی سال ۲۰۱۸ در مقایسه با سال ۲۰۱۷، افزایش ۱۰٫۸ درصدی را تجربه کرد و به یک میلیارد و ۳۱۷ میلیون دلار رسید.

عملکرد گروه MMK متاثر از واحدهای زیرمجموعه آن شامل فولاد روسیه، فولاد ترکیه و همچنین بخش زغال‌سنگ است. بخش فولادسازی روسیه بیشترین تاثیر را بر عملکرد این شرکت داشته است. مقدارEBITDA بخش فولادسازی روسیه این شرکت، برابر ۲ میلیارد و ۲۸۲ میلیون دلار گزارش شده است. این رقم نسبت به سال مالی ۲۰۱۷، افزایش ۲۰٫۹ درصدی داشته است.

درآمد بخش فولادسازی روسیه نیز در سال ۲۰۱۸ به ۷ میلیارد و ۸۲۶ میلیون دلار رسید که به معنی رشد ۸٫۵ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۷ بود. این رشد را باید ناشی از افزایش حجم فروش، بهبود سبد فروش و قیمت مناسب محصولات شرکت در بازارهای عمده دانست. گفتنی است که این شرکت در سال ۲۰۱۸، هزینه‌های خود را در مجموع حدود ۷۰ میلیون دلار کاهش داد که تاثیر به‌سزایی بر بهبود عملکرد مالی آن دارد.

اما عملکرد مالی واحد فولادسازی ترکیه MMK Metalurji چندان مثبت نبود. تا جایی که EBITDA آن به ۹- میلیون دلار کاهش یافت. این افت عملکردی را باید ناشی از رکود کلی حاکم بر اقتصاد ترکیه و جنگ تعرفه‌های تجاری بین این کشور و ایالات متحده دانست؛ آتش جنگ تعرفه‌های تجاری به ترکیه نیز سرایت کرد، هر چند که شدت آن بسیار کمتر از تعرفه‌ها برای مقابله با چین بود، اما توانست اثری منفی بر اقتصاد این کشور بگذارد و باعث بی ثباتی اقتصادی این کشور، کاهش ارزش پول ملی آن و همچنین افت تقاضای داخلی آن شود.

مجموع فولاد خام تولید شده این شرکت طی سال ۲۰۱۸، برابر ۱۲ میلیون و ۶۴۴ هزار تن گزارش شده است. مجموع محصولات نهایی تولید شده نیز برابر ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تن برآورد می‌شود. سیاست فروش این شرکت، تمرکز بر بازار داخلی روسیه است و در سال گذشته، ۶۷٫۵ درصد از تولیدات خود را در روسیه به فروش رساند.

مدیران این مجموعه اعتقاد دارند، بازار فولاد در آینده بیش از اکنون رقابتی می‌شود؛ بنابراین به دنبال راهکارهایی برای بهبود کارایی و توسعه موقعیت مناسب خود هستند. بر همین اساس نیز در سال ۲۰۱۷، شرکت متالورژی لیسوا به گروهMMK افزوده شد. درنتیجه این گروه به بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد گالوانیزه و فولاد پوشش‌دار در روسیه تبدیل شد. همچنین شرکت MMK به تازگی محصول جدیدی فولادی را تحت برند Magstrong روانه بازار کرده است که استحکام بالایی دارد و در برابر سایش مقاوم است.

بهبود بهره‌وری عملیاتی و عملکردی

شرکت MMK طبق برنامه برای بهبود بهره‌وری عملیاتی و عملکردی پیش رفته است. برای تحقق این هدف، در درجه نخست برنامه‌های کاهش هزینه در تمام بخش‌های تولیدی و عملیاتی شرکت اجرا می‌شود. در طول سال ۲۰۱۸، اقدامات سازمانی و فنی با هدف بهبود بهره‌وری تولید و کاهش مصرف مواد اولیه انجام شد که به کسب سود ۳۹٫۸ میلیون دلاری منجر شد. در ادامه پروژه‌هایی با سرمایه‌گذاری پایین و تاثیرپذیری بالا انجام شدند. بهره‌برداری از این پروژه‌ها ۱۴٫۴ میلیون دلار، تاثیر اقتصادی مثبت بر مجموعه به همراه داشتند. اختراعات و نوآوری نیز زمینه‌ساز صرفه‌جویی بیش از ۷٫۲ میلیون دلاری بودند. اقدامات انجام گرفته در راستای صرفه‌جویی انرژی نیز، ۸٫۷ میلیون دلار پس‌انداز برای شرکت به همراه داشت.در حال بارگذاری...