×

شکوفایی اقتصاد و صنعت ترکیه، محرک مصرف سیم و کابل-ضایعات بازار قم به نقل از فلزات آنلاین


جهش تقاضای سیم و کابل برقی ترکیه؛
شکوفایی اقتصاد و صنعت ترکیه، محرک مصرف سیم و کابل

سیم و کابل، یکی از ملزومات توسعه صنعتی و اقتصادی است و با گسترش روند برقی‌شدن کلیه صنایع و جوامع، بر تقاضای سیم و کابل به‌طور روزافزون افزوده می‌شود. ترکیه نیز به عنوان یکی از اقتصادهای در حال پیشرفت و توسعه، برای تامین این حجم از تقاضای در حال افزایش، روند توسعه ظرفیت و صنعت سیم و کابل برقی را فراهم آورده است. علاوه بر این، توسعه واردات کابل‌های فشار قوی و فشار ضعیف به‌همراه احداث و بهره‌برداری هر چه بیشتر از تولیدکنندگان سیم و کابل در ترکیه، در تامین تقاضای داخلی نقش‌آفرین بوده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» سیم و کابل برقی، کالایی است که به‌دلیل تنوع کارایی، در صنایع پنج‌گانه مصرف‌کننده کاربرد دارد؛ از صنعت ساختمان و زیرساخت گرفته تا ساخت تجهیزات برقی صنعتی و لوازم برقی خانه و آشپزخانه. در نتیجه، سیم و کابل برقی هم کالای واسطه‌ای محسوب می‌شود و هم کالای نهایی. ساختمان‌سازی، توسعه نیروگاه‌ها و زیرساخت انتقال و توزیع، بخش حمل و نقل اعم از خودروسازی و سایر بخش‌ها، ساخت ماشین‌آلات برقی صنعتی شامل ابزار دقیق و تجهیزات کنترلی و اتوماسیون‌ها و نهایتا لوازم بادوام مصرفی اعم از دستگاه‌های صوتی- تصویری و تجهیزات برقی امنیتی و … همگی از مصارف کابل‌های فشار قوی و فشار ضعیف است.

به‌طور خلاصه می‌توان چنین بیان کرد که برای تولید، انتقال و مصرف برق در هر مکان یا تجهیزی به سیم و کابل برقی نیاز است. در نتیجه، با رشد جمعیت، شهرنشینی، توسعه شبکه برقی، افزایش تعداد خودروها، رشد مسکن و کلیه تجهیزات و لوازم برقی در ترکیه، تقاضای کابل‌های فشار قوی و فشار ضعیف نیز توسعه یافته است. نمودار ۱، بازار سیم و کابل برقی ترکیه را به‌تفکیک فشار قوی و فشار ضعیف برای سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ به‌تصویر می‌کشد.

با توجه به نمودار ۱، مصرف ظاهری سیم و کابل برقی در ترکیه با میانگین نرخ رشد سالانه ۱۰ درصدی از حدود ۲۸۱ هزار تن در سال ۲۰۰۵ به تقریبا ۸۰۰٫۵ هزار تن در سال ۲۰۱۶ رسیده است. روند مصرف ظاهری در این سال‌ها صعودی بوده، با این وجود بیشترین میزان مصرف ظاهری در سال شکوفایی اقتصادی و صنعتی ترکیه، ۲۰۱۴، برابر با ۸۳۲ هزار تن به‌ثبت رسیده است. بررسی میانگین مصرف ظاهری سیم و کابل برقی بیانگر، تقاضای سالانه ۴۷۶ هزار تنی طی یک دهه مورد بررسی بوده است.

بررسی تفکیک کابل‌های فشار قوی و ضعیف نشان می‌دهد که تقاضای کابل‌های فشار ضعیف بسیار بیشتر از فشار قوی است و این امر طی سال‌های پایانی دوره مورد بررسی، شدت بیشتری یافته است. روند تقاضای کابل فشار قوی به‌این شکل است که در سال ۲۰۰۵ حدود ۴۷ هزار تن تقاضا برای این محصول وجود داشت و با رشد خوبی به حجم ۱۱۳ هزار تن در سال ۲۰۱۶ رسید. در خصوص کابل‌های فشار ضعیف، حجم تقاضا از ۲۳۴ هزار تن به بیش از ۶۸۷ هزار تن در افزایش یافته است.

به‌طور کلی، آینده بازار ترکیه، به‌دلیل رشد اقتصادی و صنعتی، با وجود کندی رشد، بازار بیشتری از سیم و کابل‌های برقی را برای این کشور به‌ارمغان خواهد داشت؛ بررسی‌ها نشان می‌دهد که طی یک دهه مورد مطالعه، به‌طور میانگین حدود ۹ درصد از تقاضای سیم و کابل برقی (هم فشار قوی و هم فشار ضعیف) از محل واردات تامین شده است که این رقم در ابتدای دوره مورد بررسی، سهم بیشتری داشت؛ اما با توسعه صنعت و بهره‌برداری از واحدهای تولیدی بیشتر، به تدریج کاهش یافت.در حال بارگذاری...