×

تقاضای کاتد با شروع تابستان کاهش یافت-ضایعات بازار قم به نقل از فلزات آنلاین


معامله ۵۲۰ تنی کاتد فملی در ۱۱ تیر؛
تقاضای کاتد با شروع تابستان کاهش یافت

شرکت ملی صنایع مس ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات مس شامل کاتد و مفتول، عرضه این محصولات را در بورس کالا انجام می‌دهد. این شرکت توانسته بود در بهار سال جاری حدود ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان محصول در بورس کالا به فروش برساند و بهترین بهار تاریخ خود را از نظر فروش پشت سر بگذارد. اما با آغاز فصل داغ تابستان به‌نظر می‌رسد از داغی معاملات مس کاسته شده و بخش عمده‌ای از عرضه‌های کاتد شرکت ملی مس به فروش نمی‌رسد. نمونه آن در ۱۱ تیر ماه بود که از عرضه ۳ هزار تنی کاتد در بورس کالا تنها ۵۲۰ تن آن مورد معامله قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» جدول زیر نشان می‌دهد که شرکت ملی صنایع مس ایران در روز ۱۱ تیر ماه، ۳ هزار تن کاتد را در بورس کالای ایران عرضه کرد که توانست تنها ۵۲۰ تن از آن را مورد معامله قرار دهد. علت عدم فروش اغلب کاتد عرضه شده را می‌توان اشباع تقریبی بازار از مس با توجه به معاملات انجام شده در بهار، آغاز اورهال برخی از شرکت‌های تولید و افزایش قیمت مس در چند روز گذشته دانست.

شرکت ملی مس عرضه اولیه خود را یک هزار تن و قابل افزایش تا ۳ هزار تن اعلام کرده بود. قیمت پایه عرضه نیز ۶۷۳ هزار و ۹۸۰ ریال برای هر کیلوگرم کاتد مس لحاظ شد. اما با شروع عرضه ۳ هزار تنی کاتد این شرکت در بورس کالا، ابتدا یک هزار و ۷۰۰ تن تقاضا برای آن وارد شد، اما بسیاری از متقاضیان از خرید صرف نظر کردند. در نهایت در تالار اصلی بورس ۴۲۰ تن کاتد مس با همان قیمت عرضه معامله شد و ارزش این معامله نیز ۲۸ میلیارد و ۳۰۷ میلیون تومان بود. سپس باقی‌مانده کاتد شرکت مس به تالار مچینگ منتقل شد تا بلکه خریداران جدید برای معامله آن اقدام کنند. در این بخش نیز تنها ۱۰۰ تن تقاضا برای کاتد فملی وارد شد و در نهایت رهاورد شرکت ملی مس از معامله ۱۰۰ تنی کاتد در تالار مچینگ، ۶ میلیارد و ۷۳۹ میلیون تومان درآمد دیگر بود، به این ترتیب شرکت ملی مس در مجموع از محل معاملات کاتد تنها ۳۵ میلیارد و ۴۶ میلیون تومان بود.در حال بارگذاری...