×

چالش های فولادسازان و ضوابط متناقض دولتی-ضایعات بازار قم به نقل از ایسنا


چالش های فولادسازان و ضوابط متناقض دولتی


از جمله مهمترین چالش های فولادسازان می توان به ابلاغ دستورالعمل ممنوعیت صادرات محصولات فلزی در کنار مبنا قرار دادن دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای قیمت‌گذاری محصولات بورس کالا، افزایش قیمت نهاده‌های تولید و فشارهای تحریمی اشاره کرد

مهم‌ترین چالش‌های صنعت فولاد و دستورالعمل‌های متناقض دولتی
به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، صنعت فولاد در سال ۹۷ با انواع فشارهای داخلی و خارجی مواجه بود و در این مدت فولادسازان کشور علاوه بر تلاش برای حفظ سهم خود از بازارهای جهانی و گذر از تحریم‌های ظالمانه آمریکا، مجبور به رعایت دستورالعمل‌های متناقض دولتی و عبور از چالش‌های سخت کسب‌وکار در سال ۹۷ بودند.

در این سال، ابلاغ دستورالعمل ممنوعیت صادرات محصولات فلزی در کنار مبنا قرار دادن دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای قیمت‌گذاری محصولات بورس کالا، افزایش قیمت نهاده‌های تولید و فشارهای تحریمی، مهم‌ترین چالش‌های صنعت فولاد بودند و با وجود همه این مشکلات، عملکرد شرکت‌های بزرگ فولادی در این سال مثبت و در برخی موارد همچون فولاد مبارکه فراتر از انتظار بود.

رشد ۸۳ درصدی سود فولاد مبارکه در یک سال
بر اساس گزارش منتشر شده فولاد مبارکه بر روی سامانه کدال، میزان فروش محصولات فولاد مبارکه در سال ۹۷ با ۴۸ درصد رشد به ۲۳ هزار میلیارد تومان رسیده و به رغم رشد ۴۶ درصدی بهای تمام شده فروش، میزان سود ناخالص این شرکت با رشد ۵۱ درصدی از ۱۰٫۹ هزار میلیارد تومان گذر کرده است. در بخش هزینه‌ها، هزینه‌های عمومی و اداری شرکت تنها ۱۲ درصد و کمتر از نرخ تورم ۳۰ درصدی رشد داشته و همین امر در کنار رشد هزار درصدی درآمدهای عملیاتی و رشد ۳۰۰ درصدی سایر هزینه‌های عملیاتی، منجر به جهش ۷۷ درصدی سود عملیاتی و رسیدن عدد آن به ۱۱٫۹ هزار میلیارد تومان شده است.

فولاد مبارکه با تمرکز بر تأمین مالی ارزان قیمت، جابجایی وام‌های ارزان‌تر با وام‌های قبلی و استفاده از دوره‌های پرداخت بهینه موفق شده که به رغم رشد ۴۸ درصدی فروش، هزینه‌های مالی خود اعم از سود تسهیلات را ۷ درصد کاهش دهد تا سود عملیات قبل از مالیات (EBIT) این شرکت به ۱۲٫۳ هزار میلیارد تومان برسد.

صورت سود و زیان فولاد مبارکه نشان می‌دهد که این شرکت در سال مالی ۹۷ موفق به تحقق ۱۱ هزار میلیارد تومان سود خالص شده که این عدد ۸۳ درصد از سود سال قبل بالاتر است و با احتساب افزایش سرمایه ۷۳ درصدی سال قبل، ۸۴۷ ریال سود به ازای هر سهم فولاد مبارکه محقق شده است.

بهبود نسبت‌های ترازنامه و قدرت نقدینگی فولاد مبارکه
علاوه بر رشد سود شرکت، وضعیت ترازنامه‌ای آن نیز حکایت از بهبود اوضاع دارد؛ در حالی که میزان وجه نقد شرکت، رشد ۶۰ درصدی را تجربه کرده، میزان دریافتنی‌های تجاری شرکت ۵۴ درصد، دریافتنی غیرتجاری ۱۰۸ درصد و پیش‌پرداخت‌ها ۴۰۷ درصد رشد کرده‌اند که این یعنی میزان سفارش‌های مشتریان در این سال مالی افزایش یافته و روند پرداخت‌های آنان نیز به سمت پیش‌پرداخت متمایل شده که نتیجه آن، بهبود قدرت نقدینگی شرکت و کاهش هزینه‌های تأمین مالی است.

در سمت چپ ترازنامه، شرکت همچنان وام بلند مدتی در ساختار بدهی‌های خود ندارد و تسهیلات کوتاه‌مدت نیز تنها ۱۴ درصد رشد کرده‌اند که در قیاس با رشد ۴۸ درصدی فروش، عدد قابل توجهی نیست و روندی طبیعی را طی کرده است. همچنین سود انباشته شرکت با ۴۰ درصد رشد به ۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده و این در حالی است که شرکت در همین سال مالی، سرمایه خود را ۷۳ درصد از محل سود انباشته، افزایش داده بود.

هدف‌گذاری برای صادرات ۱٫۱ میلیون تنی
فولاد مبارکه در گزارش تفسیری مدیریت خود پیش‌بینی کرده که در سال جاری ۵ میلیون و ۹۵۰ هزار تن فروش داخلی انجام دهد که این عدد ۱۱۵ هزار تن نسبت به سال قبل بالاتر است و همچنین برای فروش صادراتی خود نیز به عدد یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن برسد که ۲۵ درصد از میزان صادرات سال جاری بالاتر است.

فولاد مبارکه در بخش هزینه‌ها نیز تمام تلاش خود را کرده که میزان هزینه‌های عمومی و اداری به میزانی کمتر از تورم رشد داشته باشند. بر همین اساس، شرکت پیش‌بینی کرده که در سال ۹۸ مجموعاً هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه سربار و هزینه عمومی و اداری فروش داشته باشد که این عدد سال گذشته برابر با ۷۷۲ میلیارد تومان بوده و عمده این هزینه‌ها نیز در بخش هزینه حقوق و دستمزد دسته‌بندی می‌شود که رشد آن در قانون بودجه سال ۹۸ مصوب شده است.

نگاهی به آینده
این شرکت میزان فروش ریالی خود در سال جاری را برابر با ۲۷ هزار و ۵۹۱ میلیارد تومان برآورد کرده و انتظار دارد که بهای تمام شده این میزان فروش، برابر با ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان باشد و بر این اساس، انتظار فولاد مبارکه برای سال ۹۸، رشد بیشتر بهای تمام شده نسبت به فروش و کاهش سود ناخالص از ۱۰ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به ۹ هزار ۹۱ میلیارد تومان است. این شرکت همچنین در گزارش خود اعلام کرده «پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۳۹۸ بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی بیش از ۴۸ درصد نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۷ افزایش یابد که عمدتاً به دلیل افزایش هزینه الکترود گرافیتی مصرفی به دلیل افزایش نرخ ارز و همچنین تحریم‌های اقتصادی و افزایش نرخ خرید مواد اولیه به دلیل افزایش نرخ فروش شمش فولاد خوزستان و به تبع آن افزایش نرخ کنستانتره و گندله خریداری و همچنین افزایش هزینه‌ها به دلیل افزایش تورم و مصوبهٔ شورای عالی کار مبینی بر افزایش حقوق کارکنان است.»در حال بارگذاری...