×

گزارش هفته ۲۷ سال ۲۰۱۹ بازار فولاد ایران و جهان-ضایعات بازار قم به نقل از فولاد ایران


گزارش هفته ۲۷ سال ۲۰۱۹ بازار فولاد ایران و جهان

بیلت
بیلت صادراتی چین هفته گذشته ۱۰ دلار بهبود داشته ۴۸۰ دلار هر تن فوب شد.

بیلت صادراتی سی آی اس از ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار به ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار هر تن فوب افزایش یافت. البته خریدارها هم عجله ای نداشتند و احتمالا در مقابل رشد قیمت مقاومت می کنند.

در ترکیه بیلت وارداتی خریداری نداشت و قیمت مورد نظر خریداران از ۴۱۰ دلار هر تن فوب بیشتر نبود.

در خاور دور بیلت سی آی اس ۴۶۰ تا ۴۷۰ دلار هر تن سی اف آر معادل ۴۴۰ تا ۴۵۰ دلار هر تن فوب بود که ۵ تا ۱۰ دلار رشد هفتگی داشت و معاملاتی جزیی نهایی شد. بیلت صادراتی ترکیه نیز ۴۳۰ تا ۴۴۰ دلار هر تن فوب بود ولی قیمت درخواستی خریداران از ۴۲۰ دلار هر تن فوب بیشتر نبود.

بیلت صادراتی ایران نیز به گزارش استیل مینت ۵ دلار رشد هفتگی داشته ۳۸۵ تا ۳۹۰ دلار هر تن فوب بود


بیلت در بازار ایران
قیمت شمش به روند نزولی خود تا روز چهارشنبه ادامه داد. نسبت میانگین که روز یکشنبه ۳۶۵۸۸ ریال با مالیات ارزش افزوده بود تا آخر هفته به ۳۶۱۸۸ ریال رسید در حالیکه در بعضی کارخانه ها صحبت زیر ۳۶۰۰۰ ریال هم بود. فولاد خوزستان روز سه شنبه ۳۰ هزار تن شمش را در پائین ترین حد امسال به قیمت ۳۳۲۷۸ ریال فروخت. در بهمن ماه سال قبل همین کالا ۳۶۵۱۰ ریال معامله شد که بعد از آن اوج گرفت و در ۱۷/۰۲/۱۳۹۸ به ۴۳۴۷۳ ریال رسید که افت قیمت شروع شد.

قیمت فعلی شمش از بهمن ماه سال قبل کمتر شده است در حالی که نرخ دستمزد، آب، برق، گاز، بیمه و حمل و نقل تماما افزایش یافته است. طبعا این قیمت نمی تواند پایدار باشد. زمانی که شمش بهمن ماه سال گذشته در این قیمت در بورس معامله شد، قیمت آهن اسفنجی ۱۱۰۰۰ ریال هر کیلو پایه بوده است. ولی آهن اسفنجی گل گهر چهارشنبه هفته گذشته ۱۷۲۰۰ ریال روز معامله شد ولی این کالا از محموله های خرید قبل بوده که حجم اندکی از آن باقی مانده است بالطبع قیمت آهن اسفنجی در هفته آینده کمتر از ۱۸۲۰۰ ریال پایه نخواهد بود. بنابراین دلیلی ندارد علی رغم آن که نهاده های تشکیل دهنده قیمت تمام شده نسبت به سال گذشته حداقل ۱۳% افزایش پیدا کرده قیمت شمش پایین تر از بهمن ماه سال قبل باشد.

از آنجا که قیمت شمش به کف خود رسیده روز چهارشنبه بازار به این باور رسید که قیمت پائین تر نخواهد آمد بنابراین تقاضای خفه شده به بازار سرازیر شد و باعث بالا رفتن قیمت شمش شد در حالیکه فروشنده ها عقب نشسته بودند، بازار فولاد روز چهارشنبه نشان داد که مستقل از قیمت ارز که رو به کاهش بود یا صادرات که به علت سیاست های غلط ما و رکود خارج عقب گرد کرده یا فاکتورهای سیاسی می تواند عمل کند، اما توان این بازار بسته به دو عامل است: امید به آرامش سیاسی و میزان صادرات . در کوتاه مدت نوردکارها که روز چهارشنبه فروش خوبی داشتند مسابقه افزایش قیمت را برای هفته آینده گذاشته اند این روند محققاَ به بالا رفتن قیمت شمش منتهی خواهد شد ولی دامنه آن محدود است مگر آنکه اتفاق خاصی بیفتد. امید اصلی به بازار عراق است که فعلاً تقاضای آن ضعیف می باشد. در بازار شمش امکان پیش بینی برای یک ماه آینده نیست چون فاکتورهای اثرگذار بر قیمت این کالا تنها مسایل اقتصادی نیست.

قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین روندی صعودی در طول هفته گذشته داشت و تا ۱۲۶ دلار هر تن خشک سی اف آر بالا رفت ولی پایان هفته با کاهش نگرانی ها از محدودیت عرضه و افت معاملات، مجددا نزولی شد و تا ۱۱۴ دلار هر تن خشک سی اف آر رسید که از هفته قبل ۴ دلار ارزان تر بود. نوسان شدید قیمت خریدارها را از بازار عقب نشاند.

هفته گذشته موجودی سنگ آهن بنادر چین ۳۵۰ هزار تن بالا رفته ۱۱۵٫۶ میلیون تن ثبت شد. انجمن آهن و فولاد چین هفته گذشته از دولت این کشور درخواست کرد روند صعودی اخیر بازار سنگ آهن را مورد بررسی قرار دهد و بازار را به حالت نرمال خود باز گرداند همین امر بازار را آرام کرد.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران بنا بر گزارش یومتال، آخرین قیمت ها برای سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد حدود یک دلار رشد داشته ۶۵٫۵ دلار هر تن فوب ثبت شد و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز با یک دلار بهبود ۶۳٫۹ دلار هر تن فوب شد.

قراضه
در حالی که اخیرا قیمت قراضه وارداتی در ترکیه صعودی شده بود و برخ معاملات تا ۳۰۷ دلار هر تن سی اف آر نیز رسید، خریداران نسبت به افزایش قیمت بیشتر مقاومت نشان دادند و بازار کمی آرام گرفت. متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ امریکا تا ۲۹۹ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. خریدارها نسبت به قیمت های بالای ۳۰۰ دلار مقاومت کردند و معاملات برای قراضه سنگین ۲۰-۸۰ در حدود ۲۹۹ دلار نهایی شد.

در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده ۵ دلار افت داشته حدود ۲۶۰ دلار هر لانگ تن ثبت شد. بازار منتظر افت قیمت ۱۰ دلاری برای معاملات جولای است.

در شرق آسیا، هیوندای استیل کره جنوبی قیمت خرید قراضه سنگین کلاس ۲ از ژاپن را تا ۹ دلار نسبت به دو هفته قبل پایین آورده به ۲۵۰ دلار هر تن فوب رساند که به دلیل افت بازار داخلی ژاپن بود.

مقاطع
بازار مقاطع ترکیه هفته آرامی را پشت سر گذاشت، تلاش ها برای بالا بردن قیمت میلگرد صادراتی موفقیت آمیز نبود و ۴۷۵ دلار هر تن فوب ثبت شد.

صادر کننده های میلگرد چین بیشتر در بازار داخلی فعال بودند و میلگرد صادراتی ۱۲ دلار بالا رفته ۵۲۰ دلار هر تن فوب شد ولی خریداری نداشت.

صادرکننده های سی آی اس میلگرد را از ۴۶۳ دلار به ۴۶۵ دلار افزایش دادند البته بازار فعالیت زیادی نداشت و عرضه کننده های روس بیشتر در بازار داخلی خود فعال بودند.

در بازار داخلی اروپا میلگرد در ۴۹۸ یورو هر تن درب کارخانه ثبات داشت. میلگرد داخلی امریکا نیز ۱۵ دلار افت داشته ۶۶۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه شنیده شد.

مقاطع در بازار ایران
قیمت میله گرد به روند نزولی خود ادامه داد. از میانگین ۴۳۷۵۰ ریال اول هفته به ۴۲۴۵۶ ریال رسید ولی ظهر چهارشنبه فروش ها بسته شد، علت این امر آن بود که انتظار بازار سر آمده بود و همه فروشنده ها و تولیدکننده ها در محدوده زیان بودند که در طول یک ماه گذشته در جریان بود. مهمترین عامل این قضیه مساله نقدینگی بود. کارخانه ها ورای فاکتور حاشیه سود به علت افت شدید فروش توانائی خرید شمش را نداشتند روند نزولی قیمت شمش هم انگیزه جذب نقدینگی را محدود کرده بود. همه این عوامل به کاهش تولید منجر شد. با شروع تقاضا و بهبود بازار کمبود محصول و به دنبال آن شمش روی نشان داد که این روند در هفته آینده نمود خواهد کرد. تیرآهن جدا از این روند عمل کرد و روز چهارشنبه تغییر جدی را نشان نداد چون مشکل تقاضای آن متفاوت است همین امر باعث کاهش قیمت از ۴۲۴۳۳ ر یال به ۴۱۷۶۷ ریال شد.

ورق
ورق گرم صادراتی چین هفته رو به بهبودی داشت و با ۱۰ دلار رشد ۵۱۳ دلار هر تن فوب شد. در بازار داخلی ورق گرم تا ۱۲ دلار رشد داشته ۵۸۲ تا ۵۸۵ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.ورق گرم سی آی اس در ۴۷۵ دلار هر تن فوب در ثبات ماند.

در بازار ترکیه عرضه کننده ها به دنبال افزایش قیمت های داخلی و صادراتی بودند و تا آخر هفته قیمت صادراتی از ۴۹۵ تا ۵۱۵ دلار به ۵۲۰ دلار هر تن فوب رسید. در بازار داخلی نیز قیمت از ۵۲۰ تا ۵۲۵ دلار به ۵۳۰ تا ۵۳۵ دلار هر تن درب کارخانه رسیده است.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم تا ۱۸ دلار افت داشته ۵۰۲ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم ۲ یورو ارزان تر شده ۴۸۱ یورو هر تن درب کارخانه شد.

ورق در بازار ایران
قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز یکشنبه در اصفهان ۵۸۵۰۰ ریال و در اهواز ۵۵۵۰۰ ریال بود. فروشنده ها بخصوص در مورد ورق اهواز تمایل به فروش داشتند به همین دلیل قیمت این کالا تا آخر هفته به ۵۳۰۰۰ ریال رسید و محصول مبارکه به ۵۶۰۰۰ ریال، فارغ از کاهش تقاضا و نگاه مایوسانه به روند تقاضا افت قیمت عرضه مبارکه در این میان نقش عمده بازی کرد. این هفته قیمت ورق گرم کلاس B نسبت به ۲۷/۰۳/۹۸ با ۴۲۸۰ ریال کاهش هر کیلو در ۴۹۵۸۷ ریال و کلاس C با ۴۶۳۹ ریال کاهش در قیمت ۴۹۸۲۷ ریال معامله شد . به همین دلیل متوسط قیمت ورق های مبارکه ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر از ۵۹۹۳۸ ریال به ۵۷۵۶۳ ریال کاهش یافت.

میانگین قیمت ورق اکسین که روز یکشنبه ۵۶۱۵۰ ریال بود تا چهارشنبه به ۵۴۷۵۰ ریال افت کرد ولی از چهارشنبه ظهر فروشنده ها از بازار عقب نشستند چون در حاشیه زیان بودند. قیمت ورق اکسین ارتباط نزدیکی با قیمت اسلب دارد. در بازار حواله های اسلب تا ۳۹۵۰۰ ریال تمام شده هم شنیده شد این حواله ها فضای بازی را محدود کرده است. ممکن است فولاد خوزستان و هرمزگان تمایل به حفظ قیمت داشته باشند ولی فاصله قیمت اسلب با شمش قابل تفسیر نیست، تکان بازار باعث کاهش موجودی انبار خواهد شد ولی سرنوشت این کالا وابسته به صادرات است.

ورق سرد روند نزولی داشت بخشی از کاهش قیمت مربوط به رکود فصلی و شروع تعطیلات کارخانه هاست میانگین قیمت روز یکشنبه که ۷۶۵۵۰ ریال بود در پایان هفته به ۷۴۲۰۰ ریال رسید. سطح تقاضا پائین است ضمن آنکه مبارکه قیمت این کالا را در فاصله دو عرضه اخیر خود ۲۴۷۲ریال کاهش داده است.

قیمت ورق گالوانیزه از ۹۱۳۹۰ ریال به ۸۷۷۱۵ ریال سقوط کرد که ناشی از افت ورق گرم و سقوط نرخ ارز بوددر حال بارگذاری...