×

عضو کمیسیون صنایع مجلس: سرمایه گذاری چینی ها در فرآوری فولاد ایران آغاز شد-ضایعات بازار قم به نقل از ایسنا


عضو کمیسیون صنایع مجلس: سرمایه گذاری چینی ها در فرآوری فولاد ایران آغاز شد

برنامه “گفت و گوی اقتصادی” با موضوع ظرفیت های معدنی ایران در پشتیبانی از مواد اولیه تولید داخل در ارتباط تلفنی با دکتر رمضانعلی سبحانی فر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و دکتر حبیب الله ترشیزیان استاد دانشگاه آزاد اسلامی مشهد و رئیس نظام مهندسی معدن استان خراسان رضوی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: امروز چینی ها در ایران مشغول فراوری هستند و کشورهای دیگر نیز در این حوزه سرمایه گذاری می کنند.

سبحانی فر در مصاحبه با رادیو گفت و گو با تأکید بر اینکه ظرفیت معدنی به عنوان جایگزین نفت قابل استفاده است گفت: متاسفانه تا به الان کمترین استفاده ها را از این ظرفیت بالا داشتیم.

وی با اشاره به وجود تنوع و ذخیره بالای مواد معدنی اظهار داشت: مجلس با اصلاح “قانون معادن” و تفویض اختیارات جدید به شورای عالی معادن و شورای معادن استانها طی سالهای اخیر توجه ویژه ای به این بخش کرده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در رابطه با سهم یک درصدی روستا از درآمد معادن اظهار داشت: به دنبال تخریب معدن در استانها روستایی ها بیچاره و بدبخت و منابع کشاورزی آنها نابود می شوند لذا درصدی از درآمد معدن کاران باید به روستاها بازگردد. کامیون های معدن کاران، جاده ها و منابع روستایی را خراب کرده و همه سود برای معدنکار است و این درحالیست که هیچ توجهی به روستاها نمی شود.

این نماینده مجلس اقدامات اخیر در این حوزه را رضایت بخش دانست و گفت: طی سال های اخیر برنامه های خوبی در این زمینه دید شده ؛ نمونه آن هم افزایش تولید فولاد از ۱۸ میلیون تن به بیش از ۳۲ میلیون تن در سال است.

سبحانی فر ادامه داد: ما در گذشته واردات فولاد داشتیم اما امروز فولاد صادرات می شود ضمن اینکه امروز چینی ها در ایران مشغول فراوری هستند و کشورهای دیگر نیز در این حوزه سرمایه گذاری می کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تأکید بر لزوم شکل گیری صندوق ضمانت معدن کاران گفت: این صندوق ها می توانند توانایی و ذخیره معادن را بررسی کنند تا مشکلات حوزه بانکی و وثیقه معدن کاران برطرف شود.

در ادامه این “گفت و گوی اقتصادی”، رئیس نظام مهندسی معدن استان خراسان رضوی اظهار داشت: کشور ایران جزو ۱۰ کشور معدنی دنیا محسوب می شود اما تا به الان موفق به استفاده از این پتانسیل نشده ایم.

وی افزود: اگر وزارت معادن و فلزات داشتیم مسائل مربوط به معدن به صورت راهبردی برنامه ریزی می شد اما ادغام آن با صنایع و بعد هم با تجارت آسیب های زیادی به بخش معدن وارد ساخت. ما ظرفیت های زیادی در بخش معادن داریم کمااینکه هم اکنون فلزات و صنایع فلزی در صدر بورس ما قرار گرفته است.

ترشیزیان با اشاره به دلایل عدم بهره برداری کامل از ظرفیت های معدنی ایران گفت: مهم ترین دلیل چشم داشتن به درآمدهای نفتی است درصورتیکه اگر درآمدهای سهل الوصول نفتی نبود توجه بیشتری به حوزه های درآمدزای دیگر می کردیم.

رئیس نظام مهندسی معدن استان خراسان رضوی متذکر شد: البته این مشکلات با استفاده از نیروهای جوان و مستعد قابل حل است و فقط باید به جوانان اعتماد کرده و به آنها میدان دهیم.

استاد دانشگاه آزاد اسلامی مشهد همچنین از کم توجهی مسئولان و برنامه ریزان و عدم دقت کافی به بخش معدن، تکنولوژی ضعیف و سرمایه انتقاد کرد و گفت: عمق متوسط اکتشافات معدنی کشورهای پیشرفته دنیا حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر است در حالیکه عمق اکتشافات در ایران به نیم متر می رسد و این نشانه عقب افتادگی کشور از نظر تکنولوژی در این عرصه است.در حال بارگذاری...