×

گزارش هفته ۲۸ بازار فولاد ایران و جهان-ضایعات بازار قم به نقل از فولاد ایران


گزارش هفته ۲۸ بازار فولاد ایران و جهان

ورق
در بازار داخلی چین قیمت ورق گرم تا ۱۰ دلار بهبود داشته تا ۵۷۲ دلار هر تن درب کارخانه رسید و خریدارها عقب نشستند. ورق گرم صادراتی چین نیز نسبت به هفته قبل افت ۶ دلاری داشته ۵۰۹ دلار هر تن فوب شد.

ورق صادراتی سی آی اس تا ۱۳ دلار بالا رفته ۴۸۸ دلار هر تن فوب شد.

ورق گرم صادراتی ترکیه تا ۵۲۰ دلار هر تن فوب شنیده شد ولی قیمت درخواستی خریداران تا ۲۰ دلار پایین تر بود. در بازار داخلی نیز کارخانه ها به دنبال ۵۳۰ تا ۵۳۵ دلار هر تن درب کارخانه بودند ولی خریدارها با توجه به رکود تقاضا محتاطانه خرید کردند.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم رشد چشمگیری داشته تا ۵۴۲ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم ۵ یورو افت داشته ۴۷۶ یورو هر تن درب کارخانه شد.

ورق در بازار ایران


ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در اصفهان روز شنبه ۵۷۵۰۰ ریال هر کیلو قیمت داشت که تا آخر هفته به ۵۶۵۰۰ ریال رسید. محصول نورد و لوله اهواز روز شنبه ۵۴۵۰۰ ریال بود که تا چهارشنبه به ۵۳۸۰۰ ریال هم رسید ضمن آنکه حجم عرضه آن محدود بود. ورق های مبارکه ضخامت ۳ تا ۵ میلیمتر با محدودیت عرضه روبرو بود بعضی از کیفیت ها بخصوص ورق اسیدشور عملاً در بازار نایاب شده است.

میانگین قیمت ورق های مبارکه ضخامت ۶ تا ۱۵ میلیمتر که روز شنبه ۵۸۸۲۰ ریال بود به ۵۷۷۲۰ ریال کاهش یافت. ورق های اکسین روز شنبه و یکشنبه با افزایش قیمت روبرو شد ولی تا آخر هفته از میانگین ۵۵۰۰۰ ریال به ۵۴۷۰۰ ریال افت کرد بعضی از فروشنده ها روز سه شنبه و چهارشنبه در جستجوی خریدار بودند. احتمالاً این روند ادامه خواهد یافت. ورق کاویان از این قاعده پیروی کرد و از ۵۴۷۵۰ ریال اول هفته با همان نوسان به ۵۴۳۲۵ ریال رسید. شایعاتی در بازار هست که با شروع تحریم، اسلب باید با حداقل ۲۰۰ تومان کاهش روبرو شود همین شایعات در بازار خراب به روند نزولی قیمت دامن زده است.

ورق سرد بازار با ثباتی داشت و کمی بهبود از خود نشان داد و میانگین قیمت ۷۴۲۰۰ ریال شنبه به ۷۴۴۳۰ ریال افزایش یافت زمینه عرضه ورق سرد در بازار محدود شده و تنگناهای عرضه مبارکه هم بیشتر شده به همین دلیل قیمت این کالا با بهبود روبرو شده است. شنیده شده ورق سرد و ورق گرم ضخامت زیر ۶ میلیمتر با افزایش صادرات روبروست و همین مساله محدودیت عرضه را شدت بخشیده است.

ورق گالوانیزه با افت و خیز نرخ ارز کاملاً هماهنگ بود میانگین قیمت از ۸۶۸۶۵ ریال تا ۸۷۸۶۵ ریال اوج گرفت ولی از دوشنبه به بعد با کاهش قیمت ارز نزولی شد و به ۸۶۶۶۵ ریال رسید.

سنگ آهن
اصفهان آهن : قیمت سنگ آهن در بازار واردات چین هفته گذشته صعودی بود و از حدود ۱۱۴ دلار به حدود ۱۲۰ دلار هر تن سی اف آر چین رسید. ظاهرا تمایل به خرید در بازار نقدی چین رشد چشمگیری داشته و وضعیت بازار عرضه نیز تغییر خاصی نداشته است. هفته گذشته شرکت های معدنی استرالیایی سنگ آهن کمتری معامله کردند و تجار انتظار دارند در کوتاه مدت بازار تحت فشار بماند. در جدیدترین برآورد ها متوسط قیمت سنگ آهن برای سال آینده میلادی از ۵ دلار به ۹۸ دلار هر تن سی اف آر رسیده است. موجودی سنگ آهن بنادر چین کاهش داشت و امید به بهبود قیمت را بیشتر نمود. آخرین موجودی بنادر چین ۲۵۰ هزار تن افت داشته ۱۱۵٫۳۵ میلیون تن ثبت شد.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران بنا بر گزارش یومتال، جدیدترین قیمت برای سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از ۶۵٫۵ دلار به ۷۲٫۷ دلار هر تن فوب رسید و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز از ۶۳٫۹ دلار به ۷۰٫۱ دلار هر تن فوب بهبود یافت.

قراضه
در حالی که هفته قبل انتظار می رفت قراضه به راحتی بالای ۳۰۰ دلار هر تن سی اف آر ترکیه شود ولی رکود بازار میلگرد موجب افت قیمت شد. در بازار واردات ترکیه قیمت قراضه وارداتی تا ۴ دلار افت داشته ۲۹۵ دلار هر تن سی اف آر بود ولی خریدارها از ۲۹۰ دلار بالاتر درخواست خرید نمی دادند. فعالان بازار معتقدند ترک ها نیاز به قراضه دارند و تعداد پیشنهادها در بازار زیاد نیست از این رو باید رشد قیمت را بپذیرند.

قراضه آ۳ روسیه ۵ تا ۱۰ دلار افت داشته ۲۸۰ تا ۲۸۵ دلار هر تن سی اف آر ترکیه ثبت شد. فولادسازان ترک برای فروش محصولات خود مشکل دارند از این رو قیمت های درخواستی برای واردات قراضه را پایین آورده اند.

بیلت
در بازار بیلت سی آی اس هفته گذشته تعداد پیشنهاد زیاد نبود و از طرفی مشتریان نیز منتظر روشن تر شدن روند بازار قراضه ترکیه بودند. همچنین تقاضا در جنوب شرق آسیا بهتر شد. برخی عرضه کننده ها بازار را با ۴۳۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه امتحان کردند ولی در این سطوح معامله نشد. قیمت رایج تا ۴۲۰ دلار بود.

در جنوب شرق آسیا بیلت وارداتی سی آی اس ۴۶۰ دلار هر تن سی اف آر و مورد قبول خریداران بود.

در بازار داخلی چین قیمت بیلت کمتر از ۲ دلار هر تن بالا رفته ۵۲۹ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. بیلت صادراتی چین نیز ۵ دلار در هفته رشد داشته ۴۸۵ دلار هر تن فوب ثبت شد.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته گذشته به روند نزولی خود ادامه داد. میانگین قیمت از ۳۷۶۸۸ ریال به ۳۶۵۷۵ ریال رسید. روز یکشنبه به علت نوسان نرخ ارز قیمت شمش به ۳۸۵۸۸ ریال افزایش یافته بود ولی با فروکش کردن قیمت ارز بازار عقب نشست. روز دوشنبه مسابقه تخفیف شروع شد و قیمت ها رو به نزول گذاشت و از سه شنبه به بعد محدودیت عرضه در بازار خودش را نشان داد ولی تقاضا به علت روند نزولی قیمت مقاطع ضعیف بود و نوردکارها با احتیاط به حداقل درخواست بسنده کردند. در نتیجه حجم عرضه محدود شد و قیمت در دامنه ۳۶۵۰۰ ریال تا ۳۸۰۰۰ ریال بسته به تولیدکننده بازی کرد.

شایعاتی در بازار هست که فولاد خوزستان قصد دارد پایه عرضه روز یکشنبه را با ۵۰۰ ریال پائین تر از عرضه هفته قبل شروع کند این شایعه باعث سکوت تقاضا شده است ضمن آنکه بازار تنبل دنبال دلیل برای رخوت خود می باشد. ولی نباید فراموش کرد که قیمت آهن اسفنجی و گندله و کنسانتره بسته به متوسط کدال قیمت سه ماهه فولاد خوزستان است. تولیدکنندگان آهن اسفنجی اصرار دارند کالای خود را در قیمت پایه ۱۸۵۰۰ ریال هر کیلو درب کارخانه بفروشند. با این قیمت سود تولیدکننده شمش کاهش می یابد. آنها انتظار دارند با کاهش قیمت شمش، قیمت آهن اسفنجی هم پائین بیاید ولی قیمت آهن اسفنجی وابسته به گندله است.

تولیدکنندگان گندله دنبال آن هستند تا نرخ گندله را به ۲۷ درصد میانگین کدال بالا ببرند از آنجا که تولیدکنندگان گندله محدود هستند مقاومت آنها جدی است بنابراین روند نزولی قیمت در بورس به نوعی حفظ حاشیه سود تولیدکننده شمش است چرا که با کاهش این قیمت، در نهایت قیمت آهن اسفنجی و گندله در کدال پائین می آید نباید فراموش کرد که روند فعلی تولید شمش تقاضای اسفنجی را با کاهش روبرو کرده است. بنابراین پائین آمدن قیمت آهن اسفنجی دور از ذهن نیست. نگرانی دیگری که بسیاری از دست اندرکاران با آن روبرو هستند مساله تحریم ها و مشکل صادرات است، تحریم روی صادرات فولاد میانی و آهن اسفنجی و گندله می تواند موثر باشد چون حجم هر محموله صادراتی زیاد است.

ولی روی صادرات محصول موثر نیست چون با تریلی از مرزهای مختلف صورت می گیرد و سهم صادرات فولاد در ارزآوری و اشتغال بالاست. کاهش صادرات فولاد میانی و افت قیمت آن، باعث ارزان تر شدن قیمت صادراتی محصول نهائی خواهد شد. یک مساله مهم آن است که حداقل ۸۰ درصد تولید فولاد توسط شرکت های دولتی و خصولتی صورت می گیرد بنابراین کاهش صادرات فولاد مثل نفت و پتروشیمی مساله ایست که دولت به آن توجه خاص دارد. فارغ از تمام مسایل فوق منحنی قیمت ها به آبان سال گذشته نزدیک شده است که پس از آن در اواخر آذرماه قیمت ها اوج گرفت. علیرغم کسادی بازار سطح قیمت ها نمی تواند پائین تر بیاید مگر یکی دو پله دیگر. بنابراین بازار خودش را ترمیم خواهد کرد. یک نشانه این مطلب تغییر نگاه به صادرات از مجوز موردی به تعرفه ایست. کاری که می بایست سال قبل صورت می گرفت تا صادرکننده تکلیف خودش را می دانست.

مقاطع
در بازار صادرات چین برخی میلگرد را تا ۵۳۵ دلار هر تن فوب پیشنهاد می دادند ولی خریداران به دنبال ۵۱۵ تا ۵۲۰ دلار بودند. قیمت رایج بازار ۵ دلار افت داشته ۵۱۵ دلار هر تن فوب بود.

میلگرد صادراتی سی آی اس ۵ دلار ارزان تر شده ۴۵۵ دلار هر تن فوب شنیده شد. در جنوب شرق آسیا میلگرد وارداتی ۴۹۰ تا ۴۹۵ دلار هر تن سی اف آر بود.

در بازار داخلی اروپا میلگرد از ۴۹۸ یورو به ۵۰۹ یورو هر تن درب کارخانه رسید. میلگرد صادراتی ترکیه تا ۵ دلار افت داشته ۴۶۳ دلار هر تن فوب شنیده شد.

مقاطع در بازار ایران
از روز شنبه که میانگین قیمت میله گرد ۴۲۹۰۲ ریال بود قیمت با بالا رفتن نرخ ارز بالا رفت تا دوشنبه که به اوج خود در ۴۳۹۹۳ ریال رسید ولی کمتر کسی انتظار رونق را داشت با کاهش نرخ دلار به زیر ۱۳۰۰۰ تومان قیمت میله گرد شروع به ریزش کرد و تا چهارشنبه به ۴۳۵۴۳ ریال رسید که هنوز نسبت به اول هفته ۱۳۲ ریال بیشتر بود. ذهنیت بازار اینست که روند قیمت ها نزولی است ولی دامنه کاهش قیمت زیاد نیست چون کاهش قیمت شمش محدود شده است. قیمت تیرآهن روندی مشابه میله گرد داشت روز شنبه متوسط قیمت تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ ذوب آهن ۴۲۸۶۷ ریال بود و دوشنبه به ۴۳۸۰۰ ریال رسید ولی تا چهارشنبه به ۴۲۸۳۳ ریال برگشت.

ذوب آهن اصفهان سبد میله گرد را که در هفته های قبل در قیمت پایانی ۳۹۹۵۲ ریال فروخته بود در هفته گذشته در قیمت پایه ۳۷۹۲۱ ریال برای ۶۶۰۰ تن فروش کرد که نشان دهنده نزول قیمت بود ولی سبد تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ که در هفته های قبل ۳۷۲۳۹ ریال بود در قیمت ۳۸۴۰۷ ریال پایه به فروش رسید. علت اصلی کاهش قیمت میله گرد به گفته اکثر دست اندرکاران مساله صادرات است دولت به عنوان متولی امور اقتصادی یا باید مثل کشورهای پیشرفته جلودار صادرات کالا باشد یا باید بازار را به خودش رها کند. تجارت خارجی ایران که در شرایط تحریم باید حالت تهاجمی داشته باشد حالت سردرگمی دارد، مدیران دولتی که بخش عمده تولید فولاد روی دوششان است حقوق بگیر دولت هستند ولی تولیدکنندگان خصوصی نگران بقا خودشان. همین تولیدکنندگان کوچک منافع بزرگ ترها را تحت تاثیر قرار خواهند داد و بالاخره دولت را از حالت انفعالی خارج خواهند کرد.در حال بارگذاری...