×

صادرات صنایع معدنی با وجود تحریم ها افزایش داشت-ضایعات بازار قم به نقل از فلزات آنلاین


معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت:
صادرات صنایع معدنی با وجود تحریم ها افزایش داشت

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه صادرات صنایع معدنی با وجود تمام تحریم‌ها و فشارها در سال‌های اخیر افزایش داشته است، گفت: تولیدات معدنی کشور در سال‌های ۹۶ و ۹۷ به ترتیب ۲۲ و ۲۵ میلیون تُن بود و برای سال جاری نیز ۳۰ میلیون تن هدف‌گذاری شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از ایرنا، جعفر سرقینی روز یکشنبه در همایش معرفی و تجلیل از صنعتگران، معدن‌کاران و اصناف برتر استان زنجان با بیان اینکه معادن به‌عنوان ابزار توسعه مطرح هستند، اظهار داشت: بخش عمده‌ای از اشتغال کشور در معادن است اما در محل معادن نمی‌توان کارخانه احداث کرد لذا از مواد آن در واحدهای صنعتی و تولیدی استفاده می‌شود و بنابراین ابزاری برای توسعه اقتصادی هستند.

وی افزود: بخشی از آتش جنگ اقتصادی از طریق معادن، تأمین می‌شود و بر این اساس تولید مواد معدنی کشور در سال گذشته به ارزش ۲۰ میلیارد دلار بود که ۱۱ میلیارد دلار صَرف تغذیه صنایع داخلی و ۹ میلیارد دلار نیز صادر شد.

سرقینی افزود: صادرات صنایع معدنی کشور در سه ماهه اول سال جاری نیز نسبت به سه ماهه اول سال گذشته افزایش یافته که حاصل تلاش واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در صنایع معدنی، نگران تولید نبوده بلکه نگران صادرات هستیم، گفت: خوشبختانه در معدن و صنایع معدنی، تولید مازاد وجود دارد و متوسط تولید در این صنایع ۲.۵ برابر نیاز کشور است.

وی خاطرنشان کرد: به صورت جداگانه، ۴ برابر در شمش روی، ۲.۵ برابر در فولاد، ۲ برابر در سیمان و ۳ برابر مورد نیاز در کاشی و سرامیک تولیدات داریم که باید بتوانیم با جذب بازارهای مورد نظر، صادرات را افزایش دهیم.

سرقینی در خصوص مشکلات حوزه معادن استان زنجان نیز اظهار داشت: کارگروهی برای بررسی این مشکلات در این استان تشکیل خواهد شد که امیدواریم با تعامل لازم، راهکاری برای حل مشکلات مسائل پیدا شود.

وی گفت: نباید فشاری بر روی صنعتگران و معدن‌کاران باشد اما در شرایط خاصی هستیم که سخت‌ترین تحریم‌ها بر کشور تحمیل شده و پنجه در پنجه بزرگ‌ترین قدرت نظامی و اقتصادی دنیا گذاشته و به جایی رسیده‌ایم که فقط باید مقاومت کنیم.

این مسئول با بیان اینکه یک پای مقاومت، صنعتگران و معدن‌کاران و مردم هستند، افزود: برنامه دشمن این بود که چرخ‌های صنعت کشور را در شهریور سال گذشته از کار بیندازد اما امروز سرپا هستیم و با تعامل بین دولت و بخش خصوصی و نزدیک شدن به یکدیگر، تولید را ادامه می‌دهیم.

سرقینی درخصوص مشکلات مطرح شده از سوی صنعتگران، معدن‌کاران و اصناف، خاطرنشان کرد: تمام مشکلات را قبول داریم اما در شرایط خاص امروز باید در کنار یکدیگر و با در نظر گرفتن منافع ملی از شرایط عبور کرده و با آرامش به رونق تولید بیندیشیم.

وی نسبت به آزاد کردن واردات بدون انتقال ارز، گفت: بانک مرکزی مخالف این طرح است و اعتقاد دارد بر روی قیمت دلار اثر می‌گذارد ولی در عین حال باید راهکاری برای حل این مشکل پیدا کنیم.

سرقینی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از کار ستاد تنظیم بازار بر عهده اتاق اصناف گذاشته شده است، اظهار داشت: اعتماد دولت به اصناف سبب شده تا این کار صورت پذیرد.

وی تصریح کرد: در کنار تولید، یکی از کارهای بسیار مهم تأمین و تهیه اقلام مصرفی مورد نیاز مردم است که در این مورد حساب ویژه‌ای روی اصناف نسبت به کنترل و تنظیم بازار و بازرسی قیمت‌ها باز شده است.در حال بارگذاری...