×

تجارت ورق‌های آلومینیومی در طول ۵ سال گذشته-ضایعات بازار قم به نقل از فلزات آنلاین


تجارت ورق‌های آلومینیومی در طول ۵ سال گذشته
عرضه ارزان‌قیمت ورق‌های چینی، بازار تولید آمریکا را کوچک کرد

تجارت ورق‌های آلومینیومی در طول سال‌های گذشته روندی افزایشی را داشته است؛ در بین مهم‌ترین صادرکنندگان این محصول، صادرات چین و آلمان به‌عنوان ۲ کشور برتر صادرکننده این محصول افزایش داشته است، در حالی که صادرات آن از آمریکا با کاهش همراه بوده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، ورق‌های آلومینیومی در بین انواع نیمه‌ساخته‌های این فلز، بیشترین نسبت تجارت به عرضه را دارد؛ به این معنی که نسبت به سایر نیمه‌ساخته، بخش بیشتری از محصول بین کشورها تجارت می‌شود. احداث ظرفیت‌های نورد که بیشترین سرمایه‌بری را بین تمامی نمیه‌ساخته‌های آلومینومی دارا است، سبب شکل‌گیری این ظرفیت‌ها در نواحی محدودی در سراسر جهان شده است. از این رو، تجارت سهم به‌سزایی در مصرف این محصول دارد.

هم‌راستا با همین امر، مقایسه کشورهای صادرکننده انواع ورق‌های آلومینیومی با کشورهای واردکننده، نشان می‌دهد که تعداد کشورهای فعال در حوزه صادرات این محصول نسبت به کشورهای واردکننده آن بسیار کمتر است، به‌طوری که نزدیک به یک‌سوم تجارت این محصول در دست تنها ۳ کشور صادرکننده قرار دارد، در حالی که این حجم از تجارت، معادل مجموع واردات ۱۵ کشور نخست واردکننده این محصول است. نمودار ۱، حجم تجارت انواع ورق‌های آلومینیومی را در طول ۵ سال گذشته نشان می‌دهد. همان‌طور که در این نمودار قابل مشاهده است، حجم صادرات این محصول در طول ۵ سال گذشته، روندی افزایشی را طی کرده است و از حدود ۸٫۴ میلیون تن در سال ۲۰۱۴، با نرخ متوسط سالانه ۵٫۸ درصدی، در سال ۲۰۱۸ به حدود ۱۰٫۵ میلیون تن رسید.

چین به‌عنوان مهم‌ترین صادرکننده انواع ورق‌های آلومینیومی در جهان شناخته می‌شود. نیروی انسانی ارزان در کنار امکان تأمین مواد اولیه با پریمیوم‌های کمتری نسبت به سایر نقاط جهان، هزینه‌های تولید را در این کشور در سطح پایینی قرار داده است. در عین حال، سرمایه‌بری بالای احداث ظرفیت‌های نورد در سراسر جهان، فرصتی را برای کشور چین فراهم آورده تا با توسعه هر چه بیشتر ظرفیت‌های نورد و قدرت رقابت‌پذیری بالای خود، سهم خود را در بازارهای بین‌المللی افزایش دهد. همین امر سبب شد تا صادرات این کشور در طول ۵ سال گذشته، از حدود ۱٫۷ میلیون تن در سال ۲۰۱۴، به حدود ۲٫۸ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ افزایش یابد. البته توجه به این نکته ضروری است که تشعیف ارزش یوان در سال ۲۰۱۸، به‌دلیل تنش‌های تجاری، امر صادرات را جذاب‌تر کرد و از صادرات بیشتر این محصول طی این سال حمایت کرد.

پس از چین، آلمان به‌عنوان دومین صادرکننده بزرگ این محصول در جهان شناخته می‌شود که میزان صادرات خود را در طول ۵ سال گذشته از حدود ۱٫۳ میلیون تن در سال ۲۰۱۴، به حدود ۱٫۶ میلیون تن در سال ۲۰۱۸، افزایش داده است. بخش قابل توجهی از صادرات ورق‌های آلومینیومی این کشور، مربوط به انواع آلیاژی آن است که عمدتا به مقاصد کشورهای اروپایی صادر شده است.

در حالی که صادرات ورق‌های آلومینیومی آلمان و چین در طول ۵ سال گذشته روندی افزایشی را داشته است، صادرات ایالات متحده آمریکا در طول این دوره با کاهش روبه‌رو شده است؛ به‌طوری که میزان صادرات آن از مقدار ۹۳۵ هزار تن در سال ۲۰۱۴، با کاهشی متوالی سالانه ۳ درصدی، در سال ۲۰۱۸ به حدود ۸۲۶ هزار تن کاهش یافت. کاهش دسترسی به مواد اولیه تولید در کنار فروش بی‌رویه عرضه‌کنندگان چینی در این بازار، از دلایل اصلی کاهش تولید و متعاقبا کاهش صادرات این کشور در طول سال‌های گذشته بوده است.در حال بارگذاری...