×

بهره‌برداری از معادن بوکسیت گینه الزامی است-ضایعات بازار قم به نقل از فلزات آنلاین


راهکارهای مرکز پژوهش‌های مجلس:
بهره‌برداری از معادن بوکسیت گینه الزامی است

مرکز پژوهش‌های مجلس با هدف تامین مواد اولیه صنعت آلومینیوم، ۵ راهکار اساسی ارائه داده که در همین راستا، بهره‌برداری از معادن بوکسیت گینه و سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت‌های بزرگ تولیدکننده پودر آلومینا و آلومینیوم را ضروری دانسته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی تحت عنوان «بررسی راهبردهای ایجاد ظرفیت آلومینیوم در کشور براساس زیرساخت‌های موجود و مزیت نسبی در حلقه‌های مختلف زنجیره ارزش» به بررسی مشکلات تولیدکنندگان و فعالان حوزه آلومینیوم در کشور پرداخته‌ است.

بر طبق این گزارش، مرکز پژوهش‌های مجلس تأمین مواد اولیه، را مهم‌ترین چالش صنایع بالادستی و پایین‌دستی تولیدکنندگان کشور دانسته است که به همین منظور، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی به منظور تأمین مواد اولیه مورد نیاز در این زنجیره باید به اولویت اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو در توسعه زنجیره ارزش آلومینیوم کشور تبدیل شود.

همچنین، تهاتر پودر آلومینا با سایر کالاها، رفع مشکلات زیست‌محیطی و اجتماعی معدن بوکسیت تاش، تأمین پایدار شمش آلومینیوم خالص و آلیاژی مورد نیاز صنایع پایین‌دستی و تأمین سرمایه احداث واحد تولید پترولیوم کک، از دیگر پیشنهادها در این زمینه است.

از راهکارهای ارائه شده توسط این مرکز می‌توان به افزایش بهره‌وری و ارتقای فناوری واحدهای تولیدکننده آلومینیوم برای کاهش مصرف انرژی الکتریکی، اصلاح نظام عرضه شمش آلومینیوم در بورس کالا و توسعه صنایع پایین‌دستی تولید آلیاژهای خاص آلومینیومی و ایجاد فرصت‌های صادراتی اشاره کرد.

افزون بر این، تدوین برنامه جامع برای کنترل و بازیافت پسماندهای زنجیره ارزش آلومینیوم، از دیگر راهکارهای پیشنهادی مرکز پژوهش‌های مجلس برای توسعه صنعت یاد شده است.در حال بارگذاری...