×

گزارش هفته ۲۹ بازار فولاد-ضایعات بازار قم به نقل از فولاد ایران


گزارش هفته ۲۹ بازار فولاد


مقاطع
هفته گذشته میلگرد صادراتی چین تا ۳ دلار ارزان تر شده ۵۱۲ دلار هر تن فوب شنیده شد. میلگرد صادراتی سی آی اس ۴۵۵ دلار هر تن فوب و در ثبات بود.

در جنوب شرق آسیا میلگرد وارداتی تا ۲۰ دلار نسبت به سه هفته قبل بهبود داشته ۵۰۰ تا ۵۱۰ دلار هر تن سی اف آر بود. میلگرد ترکیه ۵۰۰ دلار هر تن سی اف آر جنوب شرق آسیا بود که ۱۰ دلار افت هفتگی داشت.

در بازار داخلی اروپا میلگرد ۱۰ یورو افت داشته ۴۹۹ یورو هر تن درب کارخانه شد. میلگرد صادراتی ترکیه نیز از ۴۶۳ دلار به ۴۵۸ دلار هر تن فوب رسید.

مقاطع در بازار ایران
میانگین قیمت میله گرد که روز شنبه ۴۲۸۶۷ ریال بود تا چهارشنبه به ۴۲۲۷۰ ریال کاهش یافت. قیمت تیرآهن بر خلاف میله گرد با ثبات همراه بود. قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان با بهبود نسبی روبرو شد که علت آن هم هدایت و کنترل قیمت از طرف ذوب آهن بود به همین علت متوسط قیمت تیرآهن سایزهای ۱۴ تا ۱۸ در اصفهان که روز شنبه ۴۲۲۰۰ ریال بود تا روز چهارشنبه به ۴۲۲۳۳ ریال رسید که در همین دامنه نوسان داشت.

در هفته گذشته تولیدکنندگان فولاد تلاش نمودند با فرمول جدیدی قیمت تمام شده را به قیمت بازار نزدیک کنند اما این تلاش ها هنوز به نتیجه نرسیده در هر صورت در قیمت هم تاثیر جدی نخواهد داشت چرا که مشکل اصلی ناشی از رکود تقاضا چه در داخل و یا بازار صادراتی است. کاهش صادرات سه ماهه گذشته برای میله گرد در ماه های آینده دولت را هوشیار خواهد کرد چرا که صادرات فولاد از اول آگوست با تحریم روبرو خواهد شد. بیشترین بخش صادرات فولاد، فولادهای میانی است اگر صادرات این کالاها دچار مشکل گردد بازار دچار ناپایداری جدی خواهد شد چرا که تولیدکنندگان بزرگ شمش به بقای خودشان ادامه خواهند داد و تولیدکنندگان کوچک به کاهش تولید و یا توقف آن روی خواهند آورد. دولت ناگزیر است که باب صادرات میله گرد را باز کند و از کنترل صادرات برای حفظ قیمت در بازار داخلی دست بردارد این گزینه ایست که کمتر دولت ها به آن توجه می کنند چرا که افزایش تولید منجر به تورم میگردد و بالا رفتن اشتغال. اما دولت ها آنقدر که به شاخص قیمت ها توجه دارند به نرخ بیکاری حساسیت نشان نمی دهند با روند فعلی برای روزهای آینده بهبود خاصی پیش بینی نمی شود مگر آنکه ارز تغییر کند که احتمال آن زیاد است نباید فراموش کرد که میانگین قیمت میله گرد در روز چهارشنبه تفاوت زیادی با قیمت این کالا در مرداد سال گذشته ندارد در حالیکه تمام عوامل قیمت تمام شده افزایش یافته است.

بازار مقاطع بازار بسیار حساسی است و هر تصمیم گیری می تواند روی آن اثر بگذارد ولی آنچه مسلم است پتانسیل کاهش قیمت بیشتر، در این بازار دیده نمی شود.

ورق

ورق گرم صادراتی چین هفته گذشته ۵۰۹ دلار هر تن فوب و در ثبات بود البته کارخانه ها ۵۱۵ تا ۵۲۰ دلار پیشنهاد می دادند. قیمت ورق گرم صادراتی چین در بازارهای بین المللی به ویژه بازار جنوب شرق آسیا قدرت رقابت نداشت.

در بازار سی آی اس ورق گرم ۵ دلار بالا رفته ۴۹۳ دلار هر تن فوب شد. در بازار واردات ترکیه ورق گرم ۵۰۵ تا ۵۱۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد که در راستای رشد بازار سی آی اس کمی رشد داشت. در جنوب شرق آسیا ورق گرم وارداتی ارزان تر شده ۵۱۰ تا ۵۱۵ دلار هر تن سی اف آر شد.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم رشد چشمگیری داشته تا ۱۴ دلار بالا رفته ۵۵۶ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم ۴۷۶ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود.

ورق در بازار ایران
قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز شنبه در اصفهان ۵۷۰۰۰ ریال بود که تا پایان هفته به ۵۵۰۰۰ ریال رسید. محصول نورد و لوله اهواز ۵۴۰۰۰ ریال قیمت داشت که تا پایان هفته فروشنده ها ۵۲۵۰۰ ریال عنوان می کردند. ورق های گرم ضخامت ۳ تا ۵ میلیمتر رول با محدویت شدید عرضه روبروست اما میانگین قیمت برای ضخامت های ۶ تا ۱۵ میلیمتر که روز شنبه ۵۷۷۲۰ ریال بود روز چهارشنبه به ۵۷۰۰۰ ریال رسید.

محصول اکسین با ضخامت های ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر با تقاضای بسیار محدود روبرو بود و همین امر باعث شد که قیمت های باور نکردنی از گوشه و کنار بازار برای معاملات تک محموله ای عنوان شود. میانگین قیمت روز شنبه که ۵۴۴۷۵ ریال بود به علت همین رکود پیشنهادات بعضی از بنکدارهای کوچک به ۵۲۷۸۸ ریال تنزل کرد این نرخ برای اکثر تجار که محصولات اکسین را خریده اند همراه با زیان است و با توجه به قیمت اسلب فولاد خوزستان سود جذابی برای کارخانه هم ندارد. همین روند در مورد ورق های کاویان ضخامت های ۱۲ تا ۲۵ میلیمتر دیده شد و قیمت از ۵۳۵۵۰ ریال به ۵۱۵۰۰ ریال افت کرد.

ورق سرد مشابه دیگر کالاها با روند نزولی روبرو شد. میانگین قیمت برای ضخامت های ۴۰/۰ تا ۲ میلیمتر رول که روز شنبه ۷۴۴۳۰ ریال بود تا روز چهارشنبه به ۷۲۸۵۰ ریال رسید. بازار مصرف این کالا همچنان محدود است و با پیش آمدن مرداد ماه تعطیلات تابستانی بسیاری از واحدهای مصرف کننده این کالا به کاهش تقاضای آن کمک خواهد کرد.

ورق گالوانیزه با افت قیمت روبرو شد. متوسط قیمت ورق گالوانیزه ضخامت ۴۰/۰ تا ۵/۱ میلیمتر که روز شنبه ۸۵۶۶۵ ریال بود به ۸۳۲۱۵ ریال منتهی شد. فارغ از مسئله تقاضا روند قیمت ارز باعث پائین آمدن قیمت روی و کاهش قیمت این کالا گردید.

سنگ آهن
هفته گذشته قمیت سنگ آهن وارداتی در چین نوساناتی داشت و نهایتا پایان هفته سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد استرالیا کمتر از دو دلار نسبت به هفته قبل بالاتر بوده ۱۲۱٫۲۵ دلار هر تن سی اف آر چین ثبت شد.

در واقع شرایط عرضه تغییری نکرده و هنوز نگرانی هایی در مورد عرضه سنگ آهن خلوص متوسط استرالیا در دراز مدت وجود دارد. ولی انتظار می رود آمار اقتصادی مثبت ماه ژوئن به بازار فولاد چین رونق بیشتری بدهد و تقاضا بهبود یابد.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران بنا بر گزارش یومتال، جدیدترین قیمت برای سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از۷۲٫۷ دلار به ۶۹٫۸ دلار هر تن فوب کاهش یافت و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز از ۷۰٫۱ دلار به ۶۷٫۲ دلار هر تن فوب تنزل داشت.

قراضه
قیمت قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ در ترکیه هفته نسبتا آرام و باثباتی داشت و ۲۹۴ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. در حالی که پیشنهاد ها تا ۳۰۰ دلار شنیده شده قیمت درخواستی خریداران کمتر از ۲۹۵ دلار هر تن سی اف آر بود. خریداران ترک به قراضه نیاز دارند ولی رکود بازار فولادشان موجب شده فعلا عقب بنشینند.

در خاور دور، کره جنوبی هفته گذشته قراضه آ۳ روسیه را در ۲۸۷ دلار هر تن سی اف آر خریداری کرد که نسبت به معاملات ماه قبل ۷ تا ۸ دلار پایین تر بود.

قراضه صادراتی ژاپن هم سه ماه اخیر نزولی بوده قیمت درخواستی کره ای ها برای قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن ۲۵۱ دلار هر تن فوب ثبت شد.

بیلت

هفته گذشته میلادی، بیلت صادراتی چین در ثبات و ۴۸۵ دلار هر تن فوب بود. در بازار داخلی چین نیز قیمت بیلت ۵۲۹ تا ۵۳۰ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد که نسبتا مشابه هفته قبل بود.

بیلت صادراتی سی آی اس نیز تا ۲٫۵ دلار افت هفتگی داشته ۴۲۰ دلار هر تن فوب شنیده شد. در ترکیه بیلت سی آی اس ۴۳۵ دلار هر تن سی اف آر معادل ۴۲۰ دلار هر تن فوب بود و ظاهرا تخفیف بیشتر نیز داده می شد. ولی بازار ترکیه آماده پذیرش قیمت بالاتر از ۴۲۰ دلار هر تن سی اف آر نیست.

در بازار خاور دور بیلت سی آی اس ۴۶۰ دلار هر تن سی اف آر معادل ۴۴۰ دلار هر تن فوب و مشابه یک هفته قبل بود. البته قیمت درخواستی خریداران ۴۴۵ تا ۴۵۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

در کل بیلت صادراتی سی آی اس فعلا قدرت رقابت چندانی در بازارهای خریدار ندارد.

بیلت در بازار ایران
هفته گذشته روند نزولی قیمت شمش ادامه یافت. روز شنبه که قیمت میانگین ۳۷۰۵۰ ریال بود تا آخر هفته به ۳۶۲۵۰ ریال رسید. تنها روز یکشنبه بازار شاهد یک حرکت افزایشی بود که میانگین قیمت را به ۳۷۶۵۰ ریال بالا برد علت آنهم عرضه شمش فولاد خوزستان با اعتبار اسنادی بود. درخواست بیش از ۱۲۰ هزار تن شمش فولاد خوزستان نشان دهنده مشکل تامین نقدینگی در بازار است چرا که در هفته های قبل که عرضه ها فقط بصورت نقدی بود تقاضا به ۷۰ هزار تن هم نمی رسید. این مساله ایست که شرکت بورس کالا باید به آن توجه کند اگر فروشندگان شمش امکان فروش مدت دار را فراهم کنند تولید از بی رمقی فعلی برای چند ماهی خلاص می شود.

در بورس هم روند قیمت نزولی بود. قیمت فروش روز شنبه ارفع ۳۴۸۲۴ ریال پایه بود ولی روز چهارشنبه محصول چادرملو در ۳۴۳۲۵ ریال پایه به فروش رسید. در هفته گذشته چند اتفاق بازار را تحت تاثیر قرار داد.

اول روند نزولی شدید نرخ ارز، این مطلب ناشی از عرضه معادل حدود ۵ هزار میلیارد تومان یورو بود که بر اساس مصوبه ۱۲/۰۴/۹۸ هیئت وزیران از صندوق توسعه ارزی برداشت شد. با این اتفاق نرخ ارز در پائین ترین حد خود در امسال قرار گرفت. با روند نزولی ارز بازار سهام هم روند کاهشی داشت که دولت نسبت به آن شدیداً حساس است، در نهایت روز چهارشنبه صبح که نرخ دلار به حدود ۱۱۲۵۰۰ ریال رسیده بود دوباره شروع به افزایش کرد و روز پنج شنبه تا ۱۲۰۰۰ تومان خودش را بالا کشید دو نکته قابل تعمق در این اتفاق وجود دارد:

الف : بر اساس مصوبه فوق اگر درآمد نفت از حد معینی کاهش یابد دولت مجاز است دوباره از موجودی حساب ذخیره ارزی برداشت کند بنابراین احتمال آنکه این اتفاق در آینده تکرار شود بعید نیست.

ب : ریال واریز شده به حساب دولت به عنوان درآمد عمومی دولت منظور می شود، دولت این وجوه را در فاصله یک تا سه ماه آینده وارد شبکه پولی می کند در واقع پایه پولی بالا می رود در نتیجه باید انتظار افزایش تورم را داشت. دولت دو راه پیش رو دارد:

۱- ادامه روند فعلی که رکود اقتصادی را تشدید می کند و باعث افزایش بیکاری خواهد شد و پیامد آن تورم شدیدتر در نیمه دوم سال است.

۲- تزریق پول که منتهی به بهبود فعالیت های اقتصادی می شود ولی باز هم تورم را یدک خواهد کشید. از آنجا که نرخ تورم در سه ماه گذشته منفی بوده است بعید نیست دولت این راه را انتخاب کند.

دوم هیاهوی تعیین نرخ گندله و کنسانتره که مهمترین بخش آن افزایش قیمت گندله تا سقف ۲ درصد از نرخ میانگین کدال شمش فولاد خوزستان است.

این نرخ ۵/۲۱ درصد عددی بوده که برای مصرف کننده های بزرگ مثل مبارکه در نظر گرفته شده بود ولی از سال قبل کمتر عرضه کننده ای به زیر ۲۳ درصد روی خوش نشان داده بود. در اوایل امسال یکی از تولیدکنندگان بزرگ هم نرخش را به ۲۵ درصد افزایش داده بود که با اعتراض جدی هم روبرو نشد بنابراین عملاً تغییر محسوسی در پایه قیمت داده نمی شود. آنچه در این بحث گفته نشده مساله قیمت آهن اسفنجی و رابطه آن با گندله است. در هر حال اگر پایه آهن اسفنجی را بر مبنای نرخ اعلامی ۱۷۵۰۰ ریال پایه هم فرض کنیم ( نرخ اعلامی کارخانه ها ۱۸۵۰۰ ریال پایه هر کیلوست که هنگام قرارداد قیمت نهائی میشود ) باز هم این قیمت برای تولیدکننده شمش به صرفه نیست به همین دلیل تولید شمش در هفته های گذشته کاهش یافته ولی به علت رکود بازار قیمت آن روند نزولی داشته است.

هفته آخر تیر ماه است و اکثر واحدها درگیر اظهارنامه های مالیاتی هستند، ضمن آنکه گرما باعث توقف تولید یا کاهش آن در بسیاری واحدها شده است، انتظار تغییر قیمت در روزهای جاری چندان امیدوار کننده نیست.در حال بارگذاری...