×

رشد جهانی صادرات زغال‌سنگ در ۲ سال گذشته-ضایعات بازار قم به نقل از فلزات آنلاین


بزرگ‌ترین صادرکنندگان زغال‌سنگ جهان؛ استرالیا و اندونزی
رشد جهانی صادرات زغال‌سنگ در ۲ سال گذشته


میزان صادرات زغال‌سنگ طی ۲ سال گذشته و همزمان با کاهش قیمت جهانی این ماده افزایش داشته است. چین و اندونزی، بزرگترین تولیدکنندگان زغال‌سنگ در جهان، طی ۲ سال گذشته در پی رشد تقاضای وارداتی کشورهایی همچون هند که در سال گذشته با کسری زغال‌سنگ مواجه شد، سطح تولید خود را افزایش داده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی “فلزات آنلاین”، تجارت جهانی زغال‌سنگ که همچنان سوخت اصلی تأمین برق در دنیا محسوب می‌شود، پس از یک دوره کاهش نسبی در سال ۲۰۱۶ مجددا با روند افزایشی مواجه بوده است. نمودار شماره ۱ میزان صادرات زغال‌سنگ در جهان طی ۵ سال اخیر را نشان می‌دهد. اندونزی و استرالیا بزرگترین صادرکنندگان این ماده هستند و بیش از نیمی از صادرات آن را انجام می‌دهند.

طی سال‌های گذشته میزان صادرات این ماده از استرالیا تقریبا ثابت و در حدود ۳۸۵ میلیون تن بوده است؛ تنها در سال ۲۰۱۷، حدود ۵ درصد از این میزان کاسته شد و به ۳۶۷ میلیون تن رسید. در این سال، بیشترین میزان درآمد از فروش زغال‌سنگ نصیب استرالیا شد؛ بیش از ۵۶٫۵ میلیارد دلار. صعود قیمت جهانی این ماده در سال ۲۰۱۷، منجر به درآمد سرشار شرکت‌های معدنی دارای این محصول شد.


از طرف دیگر، کاهش تولید و صادرات اندونزی در فاصله بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ منجر به کاهش کلی تجارت زغال‌سنگ در جهان شد. در این سال، دولت اندونزی که مالک بیشتر معادن این کشور است، تصمیم گرفت میزان تولید سالانه خود را ۵۰ میلیون تن کاهش دهد. دلیل اصلی این تصمیم به کاهش تقاضای جهانی و پایین امدن قیمت در آن مقطع باز می‌گشت؛ ضمن اینکه از تقاضای داخلی نیز برای زغال‌سنگ کاسته شده بود. زغال‌سنگ سوخت اصلی نیروگاه‌های تامین برق در اندونزی است و طی آن مقطع، شرکت دولتی تامین برق اندونزی (پروساهان لیستریک نگارا) تقاضای خود برای زغال‌سنگ را به دلیل رعایت مسائل زیست‌محیطی کم کرد. این روند البته در سال ۲۰۱۸ متوقف شد، به‌طوری که دولت اندونزی برای جبران درآمدهای خود، سطح تولید زغال‌سنگ در این کشور را تا ۱۴٫۵ درصد افزایش داد و ۵۲۸ میلیون تن رساند. به این ترتیب، صادرات این محصول در اندونزی ۷٫۵ درصد افزایش پیدا کرد؛ ضمن اینکه به کاهش قیمت جهانی این ماده نیز کمک کرد.

یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان زغال‌سنگ، کشور چین است که منبع اصلی تامین انرژی آن محسوب می‌شود. کاهش تقاضا در چین از سال ۲۰۱۵ بر کاهش کلی تجارت این ماده در سراسر دنیا تاثیرگذار بود. دولت چین در برنامه‌ زیست‌محیطی برای کاهش آلودگی هوا تحت عنوان ” آسمان آبی” تصمیم به کاهش ظرفیت کلی زغال‌سنگ خود طی چشم‌انداز چند ساله گرفته است و تاکنون و با گذشت بیش از ۴ سال، نزدیک به ۱۱ درصد از ظرفیت کلی خود را کاهش داده است. طی این برنامه، چین نیاز خود به انرژی را با سوخت‌های پاک‌تر نظیر گاز طبیعی باید جبران کند. زغال‌سنگ آلاینده‌ترین منبع انرژی در دنیا به شمار می‌رود و میزان انتشار گاز دی‌اکسید کربن آن بیش از ۲ برابر گاز طبیعی است.

با این حال طی ۲ سال گذشته، چین با وجود کاهش ظرفیت تولید زغال‌سنگ، میزان تولید خود را حدود ۵٫۵ درصد افزایش داده است. در حالی که در اوایل سال ۲۰۱۸، قیمت جهانی این ماده به اوج رسیده بود، افزایش سطح تولید صادرکنندگان بزرگ زغال‌سنگ جهان از جمله اندونزی، منجر به رشد صادرات این ماده در جهان شد؛ به‌طوری که پس از پایان روند نزولی در سال ۲۰۱۶، میزان آن بیش از ۱۴٫۵ درصد رشد داشته است.در حال بارگذاری...