×

عملکرد بخش معدن در سه ماه نخست امسال-ضایعات بازار قم به نقل از ایرنا


عملکرد بخش معدن در سه ماه نخست امسال

بر اساس گزارش آماری وزارت صمت، طی سه ماه نخست امسال ، تولید فولاد،مس و سیمان در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش یافته است
برابر داده های وزارتخانه مزبور، تولید فولاد میانی (خام) در سه ماهه بهار امسال به رقم ۶.۱ میلیون تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد ۶.۱ درصدی را ثبت کرد و علاوه بر این کاتد مس هم با افزایش ۲۶.۹ درصدی نسبت به به سه ماهه ابتدایی سال گذشته به ۶۸.۲ هزار تن رسید. همچنین تولید کنندگان سیمان نیز در دوره این گزارش با رشد عملکرد ۵.۲ درصدی در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال، تولید خود را در مجموع ۱۴.۳ میلیون تن به ثبت رساندند.

وزارت صنعت در آمار ارزش صادرات بخش معدن وصنایع معدنی سال گذشته دستیابی به ۸.۵ میلیارد دلار را اعلام کرد و افزوده است امسال هم با وجود تشدید تحریم ها بالغ بر هشت تا ۸.۵ میلیارد دلار صادرات در این بخش محقق شود. آمارهای غیر رسمی، میزان استخراج مواد معدنی در بیش از پنج هزار معدن فعال کشور را افزون بر ۴۰۰ میلیون تن نشان می دهد و انتظار می رود امسال نیز نسبت به سال گذشته افزایش یابد.

رشد تولید ۲۴ محصول
برپایه داده های وزارت صنعت، در دوره سه ماهه ابتدایی امسال از بین ۴۴ محصول منتخب صنعتی و معدنی بالغ بر ۲۴ محصول که سهم ۵۴.۵ درصد را نشان می دهد، رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشتند و تعداد ۲۰ محصول کاهش تولید یافتند، انتظار می رود با توجه اینکه سه ماهه نخست امسال علاوه بر تعطیلات فروردین ۹۸، متعاقب آن ماه مبارک رمضان را پشت سرگذاشتیم، در سه ماهه دوم (تابستان) روند تولید واحد های صنعتی، معدنی شرایط متفاوتی نسبت به سه ماهه نخست داشته باشند و با رشد تولید روبرو شویم.

افزایش حقوق دولتی دریافتی
بررسی میزان حقوق دولتی وصول شده از معادن در دوره سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۴۸.۳ درصدی را نشان می دهد و رقم ۲۵۵.۷ میلیارد تومان را ثبت کرد، بنابراین وضعیت وصولی در مقایسه با سال ۹۷ تا اینجا خوب بوده است. وزارت صنعت در ارتباط با عملکرد سال ۹۷ در زمینه حقوق دولتی وصول شده از معادن رقم هفت میلیون و ۵۱۸ هزار میلیون ریال ( ۷۵۱۸۰۵۶.۵ میلیون ریال) را ثبت کرده و در توضیح آن آورده که این رقم مربوط به وصول شده از ۳۱ سازمان صنعت، معدن و تجارت استانی است و در واقع کل حقوق دولتی واریزی به خزانه با احتساب هلدینگ ایمیدرو رقم ۱۲ میلیون و ۳۸۵ هزار و ۵۳۲ میلیون ریال ( ۱۲۳۸۵۵۳۲ میلیون ریال) است. جدول آماری وزارت صنعت پیرامون حقوق دولتی وصولی مربوط به سال ۹۶ رقم هفت میلیون و ۱۸۸ هزار و ۴۲ میلیون ریال (۷۱۸۸۴۰۲.۴ میلیون ریال) ثبت شده، در حالی که این رقم در پایان بهمن هم در جدول مربوطه درج شده است.

رشد ۱۸.۱ درصدی اشتغال در پروانه های بهره برداری برابر آمارهای مزبور در سه ماهه نخست امسال میزان اشتغال پروانه های بهره برداری معدنی نسبت به دوره مشابه پارسال ۱۸.۱ درصد افزایش نشان می دهد و به رقم یکهزار و ۱۹۲ نفر رسید و تعداد ۲۳۶ فقره پروانه اکتشاف در مدت مورد بررسی صادر شده که در مقایسه با بهار ۹۷ رشد ۰.۴ درصدی دارد.

علاوه براین تعداد گواهی های کشف صادر شده به ۱۰۷ فقره رسید که نسبت به سه ماهه ابتدایی سال ۹۷ رشد ۵.۹ درصدی دارد. همچنین تعداد ۱۱۴ فقره پروانه بهره برداری در سه ماهه بهار ۹۸ صادر شد که افت ۹.۵ درصدی در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته دارد. سال ۹۷ تعداد ۶۳۴ پروانه بهره برداری برای استخراج اسمی ۲۴ میلیون و ۷۵۵ هزار تن ماده معدنی و اشتغال چهار هزار و ۸۹۸ نفر صادر شد. سال ۹۶ هم تعداد ۷۵۵ پروانه بهره برداری برای استخراج اسمی ۴۱ میلیون و ۵۱۳ هزار تن به منظور اشتغال پنج هزار و ۹۱۴ نفر صادر شده که مقایسه عملکرد سال ۹۷ نسبت به ۹۶ از نظر تعداد پروانه افت ۱۶ درصدی، از لحاظ مواد معدنی استخراجی کاهش ۴۰.۱ درصدی و از نظر اشتغال هم ۱۷.۲ درصد کاهش را نشان می دهد.در حال بارگذاری...