×

ادامه خرید نفت چین از ایران علی رغم تحریم ها-ضایعات بازار قم به نقل از فولاد ایران


ادامه خرید نفت چین از ایران علی رغم تحریم ها

پایگاه خبری فولاد ایران – طبق آمار گمرکی، میزان واردات ماه گذشته نفت چین از ایران ۵۸۸٫۶۳۸ تن معادل ۲۰۸٫۲۰۵ بشکه در روز بوده است و این آمار و ارقام نشان می دهد علی رغم پایان معافیت های تحریم خرید نفت ایران، عرضه آن همچنان ادامه دارد، هرچند میزان این واردات نسبت با سال گذشته تقریبا ۶۰ درصد افت داشته است. در مجموع طی ماه ژوئن ۶۷۰ هزار (حدود ۱۶۳ هزار بشکه در روز) نفت خام ایران در بنادر تیانجین و جینزو در شمال و شمال شرقی چین تخلیه شد و در ماه جولای نیز ۴۳۰ هزار تن دیگر از نفت خام ایران در بنادر جنوبی چین تخلیه شده است.

به گزارش فولاد ایران، هفته گذشته واشنگتن شرکت چینی ژوهایی ژنرونگ که بزرگترین خریدار نفت ایران در دنیاست را در لیست سیاه خود قرار داد. کاخ سفید با تحریم خرید نفت ایران، صادرات نفت را با مشکلات عدیده ای مواجه کرد. تهران اظهار کرده که تحریم ها را نقض و فروش نفت را ادامه خواهد داد. در ماه آوریل واشنگتن اعلام کرده بود که معافیت تحریم خرید نفت ایران که بر کشورهای چین، هند، یونان، ایتالیا، تایوان، ژاپن، ترکیه و کره جنوبی اعمال کرده بود را پایان می دهد تا علاوه بر تنظیم قیمت، از بروز اختلال در بازار نفت نیز جلوگیری نماید. به این ترتیب تصمیم رفع معافیت تحریم ها در جهت پایان دادن به صادرات نفت ایران و رساندن آن به صفر اتخاذ شد. واشنگتن هشدار داد کشورهاییکه پس از ضرب الاجل دوم می مبادرت به خرید نفت از ایران نمایند را تحریم خواهد کرد. تهران به تاثیر محدودیت های اعمالی امریکا بر فروش نفت آگاه است و سعی دارد فروش نفت را از طریق روش های غیر متعارف ادامه دهد.

چین از واشنگتن به دلیل استفاده از تحریم ها بر علیه سایر کشورها انتقاد و آن را نوعی زورگویی اعلام کرد و پکن اظهار می کند علی رغم تحریم چندین شرکت بزرگ خود از طرف امریکا روابط تجاری و انرژی خود را با ایران حفظ خواهد کرد.

منبع: RTدر حال بارگذاری...