×

تولید کنسانتره مس را متوقف کرده‌ایم-ضایعات بازار قم به نقل از فلزات آنلاین


مدیرعامل شرکت مهندسی کانی فراوران تهران:
تولید کنسانتره مس را متوقف کرده‌ایم

مدیرعامل شرکت مهندسی کانی فراوران تهران گفت: ما کنسانتره‌های متفاوتی می‌توانیم تولید کنیم؛ جدای از کنسانتره مس توان تولید کنسانتره سرب و روی را نیز داریم، البته مدت‌ها است که دیگر کنسانتره مس تولید نمی‌کنیم که این توقف تولید دلایل بیشماری دارد. در واقع تولید کنسانتره مس برای ما توجیه اقتصادی نداشت، تولید کنسانتره مس ممکن است برای شرکت دیگری سود داشته باشد اما ما سودی از تولید کنسانتره مس نمی‌بردیم.

علی سه دهی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: تمرکز ما بر تولید کنسانتره سرب و روی دو دلیل اصلی دارد؛ هم تقاضا برای خرید دو کنسانتره سرب و روی بیشتر از کنسانتره مس است و هم اینکه مواد معدنی بهتری یافت می‌شود. با توجه به معادنی که در اطراف ما وجود دارد تصمیم گرفتیم بر تولید کنسانتره سرب و روی تمرکز کنیم. معدن مجموعه ما معدن تفت واقع در شهر یزد است.

معادن منطقه ما قابل بهره‌برداری نیست

وی با اشاره به اینکه هزینه حمل‌ونقل خاک مس بالا است، ادامه داد: عملا معادن مسی که در منطقه ما وجود دارد غیر قابل بهره‌برداری هستند، معدن زرشک که در اختیار شرکت ملی مس است، به دلیل اختلاف محلی با اهالی تعطیل شده و معدن شرکت ما که «معدن خود» است، ذخایر مس قابل توجهی ندارد که بخواهیم برای استخراج سنگ و تولید کنسانتره سرمایه‌گذاری کنیم؛ با توجه به وزن سنگینی که مس دارد جابجایی آن نیز منطقی نیست و هزینه حمل‌ونقل آن زیاد می‌شود؛ پس نمی‌توانیم خاک مورد نیاز خود را از منطقه دیگری تامین و به کارخانه منتقل کنیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی کانی فراوران تهران بیان کرد: در بحث تولید کنسانتره مس، سنگ با عیار ۱ درصد به کنسانتره مس با عیار ۲۰ درصد تبدیل می‌شود. در بحث سرب نیز عیار از ۴ درصد به ۵۰ درصد افزایش می‌یابد. برای اینکه امکان استفاده از این منابع طبیعی وجود داشته باشد، حتما سنگ باید به کنسانتره تبدیل شود. عموما خاک سولفیدی به کنسانتره تبدیل می‌شود تا بتوانند از آن کاتد مس تولید کنند. اگر خاک اکسیدی باشد روش لیچینگ به کار برده می‌شود.

تکنولوژی تولید کنسانتره سولفیدی را در اختیار داریم

سه دهی درخصوص کاتدهای لیچنگی توضیح داد: خاک اکسیدی به وسیله اسید حل شده و مس از محلول استحصال می‌شود اما خاک سولفیدی باید به روش فلوتاسیون تغلیظ شود. ما زمانی که کنسانتره تولید می‌کردیم، کنسانتره مس را در اختیار شرکت ملی مس قرار می‌دادیم تا آن‌ها از کنسانتره ما کاتد تولید ‌کنند. عیار کنسانتره مس ایران بین ۱۵ تا ۲۵ درصد است.

وی در پاسخ به این سوال که چه عواملی بر رونق کنسانتره مس تاثیر می‌گذارد، اذعان کرد: مهم‌ترین عامل رونق یا رکود بازار کنسانتره قیمت جهانی مس است، البته اگر مصرف‌کنندگان نیاز به کنسانتره داشته باشند هرچقدر قیمت آن افزایش یابد باز هم تقاضا برای خرید کنسانتره وجود دارد. اصلی‌ترین مصرف‌کننده کنسانتره مس در ایران شرکت ملی مس است و مصرف‌کنندگان دیگر کارگاه‌های کوچکی هستند که سهم کمی در مصرف کنسانتره کشور دارند.

افزایش تقاضا مهم‌ترین عامل رونق تولید کنسانتره مس است

مدیرعامل شرکت مهندسی کانی فراوران تهران افزود: جدای از بازار داخلی، کنسانتره یا کاتد مس را اگر بتوان صادر کرد؛ بازار آن مطلوب است. در واقع قیمت جهانی مس، تقاضای بازار داخلی و سیاست‌های مرتبط با صادرات نقش بسزایی در رونق تولید کنسانتره دارند. اگر تقاضای داخلی افزایش یابد و مجوزهایی برای سهولت صادرات نیز وضع گردد، تولیدکنندگانی همچون ما ترغیب می‌شوند تا فعالیت خود را جهت تولید کنسانتره از سر بگیرند.

سه دهی عنوان کرد: دولت اگر فعالیت در این صنعت را به بخش خصوصی واگذار کند تا آن‌ها بتوانند مجوزهای لازم و تصمیمات درست در راستای حمایت از تولیدکنندگان بگیرند، بزرگ‌ترین کمک را به این صنعت کرده است. اخیرا دولت طرحی را برای احیای معادن کوچک ارائه داد که البته هنوز نتایج آن مشخص نشده است.

امیدواریم بتوانیم «معدن خود» را احیا کنیم

مدیرعامل شرکت مهندسی کانی فراوران تهران با بیان اینکه یکی از معادن ما نیز مشمول این طرح می‌شود، ادامه داد: این طرح در دولت تصویب و به وزارتخانه نیز ابلاغ شده و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به عنوان مجری آن انتخاب شده است، این شرکت نیز اقداماتی را در راستای احیای معادن کوچک داشته اما هنوز نتایج آن مشهود نشده است. «معدن خود» شامل این طرح می‌شود که امیدواریم با اجرایی شدن این طرح بتوانیم، فعالیت خود را در تولید کنسانتره مس مجددا آغاز کنیم.

صادرات کنسانتره باید تسهیل یابد

وی عنوان کرد: جدای از حمایت‌هایی که از تولیدکنندگان کنسانتره باید شود، حمایت و تشویق صنایع مصرف‌کننده کنسانتره نیز اهمیت ویژه‌ای دارد؛ اگر صادرات کاتد مس و حتی صنایع مصرف‌کننده آن تسهیل یابد؛ به صورت زنجیروار مصرف کنسانتره نیز افزایش می‌یابد.

سه دهی در پایان گفت: صادرات برخی از کنسانتره‌های مواد معدنی مشمول عوارض می‌شود که فعالیت را برای فعالان این صنف کمی دشوار کرده است، پرداخت این‌گونه عوارض، سود تولیدکنندگان را کاهش می‌دهد و آن‌ها را دلسرد می‌کند.در حال بارگذاری...