×

گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته ۰۱ سال ۲۰۱۹ – ضایعات بازار


سنگ آهن

فولاد ایران : جدیدترین قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در سال نو میلادی در چین حدود ۷۳ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد. تمایل به خرید برای حمل اواخر ژانویه و قبل از تعطیلات سال نو چینی بالا رفته از این رو سنگ آهن سال ۲۰۱۹ را کمی خوش بینانه آغاز کرده است. انتظار می رود کارخانه های چینی برای قبل از تعطیلات فوریه در این کشور خرید های خوبی در بازار نقدی داشته باشند از این رو فعلا جو بازار مثبت است.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، بنا بر گزارش یومتال، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد ۲۹٫۸ دلار هر تن فوب و در ثبات نسبی بود. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز ۲۸٫۷ دلار هر تن فوب ثبت شد.

قراضه

فولاد ایران: جدیدترین قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ وارداتی به ترکیه در هفته نخست سال ۲۰۱۹ حدود ۲۸۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد در حالی که سال ۲۰۱۸ را در ۲۸۵ تا ۲۹۰ دلار به پایان برده بود. فعالان بازار معتقدند معامله در ۲۷۵ تا ۲۸۰ دلار هر تن سی اف آر امکان پذیر است. این طور که به نظر می رسد فعلا روند بازار قراضه مدتی نزولی خواهد بود.

قراضه آ۳ سی آی اس نیز در ترکیه تا ۶ دلار افت داشته ۲۷۳ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

قرضه وارداتی سنگین در شرق آسیا در حدود ۳۱۴ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود. در هند قراضه خرد شده وارداتی در ۳۲۸ دلار هر تن سی اف آر ثبات داشت.

در امریکا قراضه خرد شده ۳۶۱ دلار هر لانگ تن و در ثبات بود. قراضه سنگین کلاس ۲ صادراتی ژاپن نیز سال نو میلادی را در ۲۷۲ دلار هر تن فوب آغاز کرد.

بیلت

فولاد ایران: با آغاز سال نو میلادی بازار های بیلت نسبتا در سکوت بودند چرا که هنوز خیلی از فعالان بازار در تعطیلات بودند. بیلت صادراتی سی آی اس ۷٫۵ دلار افت قیمت هفتگی داشته ۴۰۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

بیلت صادراتی چین ۴۴۵ دلار هر تن فوب و در ثبات بود. بیلت صادراتی ترکیه نیز ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن فوب ثبت شد که کمی افت قیمت داشت.

در جنوب شرق آسیا بیلت وارداتی تا ۱۰ دلار افت داشته ۴۵۰ تا ۴۵۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

بیلت در بازار ایران

فولاد ایران: روز چهارشنبه ۱۲/۱۰/۹۷ بخشنامه مورخ ۰۴/۱۰/۹۷ وزارت صمت که به دنبال جلسه مورخ ۰۴/۰۸/۹۷ کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد تهیه شده بود در بازار پخش شد. تا قبل از این اتفاق، انتظار عموم این بود که فولاد خوزستان به عنوان لیدر بازار شمش، محصول خود را در قیمت پایه ۲۷۵۰۰ ریال و یا کمتر عرضه نماید. شایعاتی بود که این نرخ پائین تر باید اعلام شود چون آخرین عرضه در بورس کالا در قیمت ۲۷۴۰۰ ریال پایه خریدار نداشت بنابراین می بایست طبق شرایط بورس، شمش در قیمت ۲۴۶۶۰ ریال پیشنهاد میشد که با قیمت قراضه فاصله بسیار داشت ولی با آخرین عرضه آهن اسفنجی تطابق می کرد.

بخشنامه جدید، پایه قیمت شمش را متناسب با قیمت تیرآهن و میله گرد و در ارتباط با آهن اسفنجی قرار داده است، بر این اساس قیمت شمش ۸۹ درصد قیمت میانگین دو هفته قبل میله گرد و تیرآهن می تواند باشد و قیمت آهن اسفنجی ۵۰ درصد قیمت شمش. با این بخشنامه جهت حرکت قیمت در بورس برگشت، قبلاً معیار قیمت، میانگین قیمت شمش فولاد خوزستان در بورس بود، که بر اساس نرخ کدال قیمت گندله و اسفنجی تعیین میشد. بر اساس قیمت شمش فولاد خوزستان، بازار شمش و میله گرد تعریف میشد حال عرضه و تقاضای میله گرد و تیراهن، تعیین کننده قیمت شمش است و فولاد خوزستان دیگر به عنوان شاخص قربانی سیاست ورزی ها قرار نمی گیرد. دو نکته مثبت در بخشنامه فوق هم دیده میشود : نکته اول آن است که تمام پرونده های تعزیراتی تولیدکننده ها مختومه میگردد و نکته دوم که بسیار مهم است آزاد شدن صادرات است که قبلاً منوط به تامین بازار داخلی بود. اعلام کاهش ۵۶ درصدی کل صادرات آذرماه نسبت به آبان ماه زنگ خطری بود که دولت را هشیار کرد هر چند قبل از آن به دولت توسط فعالان اقتصادی هشدار داده بودند ولی توجهی به آن نمیشد. انباشتگی کالا و کاهش فروش برای تولیدکننده های بزرگ بخصوص گندله و اسفنجی برای دولت معنا نداشت. هنوز هم دولت درگیر معادلات حسابداری است، در تبصره یک بخشنامه جدید آمده است “قیمت صادراتی بیلت و بلوم بر مبنای میانگین قیمت اعلام شده متال بولتن برای فوب دریای سیاه محاسبه میگردد .” از آنجا که ما در شرایط مساوی با صادرکنندگان سی آی اس نیستیم طبعاً قیمت سی آی اس نباید ملاک عمل باشد، ضمن آنکه در طول ۲ سال گذشته شمش ایران و دیگر محصولات فولادی ما در بازار جهانی شناخته شده است بنابراین موکول کردن محصول ایران بطور رسمی به نرخ سی آی اس منطقی نیست بخصوص آنکه در فضای رقابت، فروشنده های ایرانی محققاً این قیمت ها را در نظر می گیرند ولی بخشنامه ای شدن آن باعث بسته شدن دست صادرکننده ها برای مانور در بازار خارجی است.

تبصره ۲ محدودیت دیگری را در نظر گرفته، آنهم تعیین حداکثر قیمت پایه در کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد است، این تبصره عملاً بورس کالا را نفی و کارکرد بازار را کاملاً بی رنگ می کند. بعید نیست با فعال شدن صادرات شاهد بازاری باشیم مثل بازار خودرو. دولت در شرایطی است که باید تورم را مهار کند این وظیفه دولت است ولی در بازاری که با مازاد عرضه روبروست دولت دنبال چیست؟

منتقدین دولت این سئوال را مطرح می کنند که چرا توافق ۲۰/۰۸/۹۷ در تاریخ ۱۰/۱۰/۹۷ اعلام شد در طول این مدت کارخانه ها به علت افت قیمت و رکود فروش، زیان سنگینی را متحمل شدند. چرا تحلیلی در مورد محدودیت های ایجاد شده نیست، چرا فعالان اقتصادی در این مورد اظهار نظر نمی کنند . ما در شرایطی هستیم که حتی یک سنت صادرات برای ما ارزش صدها دلار را دارد چون فارغ از مسایل اقتصادی، یک نوع دهن کجی به تحریم هاست ولی ظاهراً کمتر به این مسایل توجه میشود.

روز شنبه قیمت میانگین شمش ۲۸۷۵۰ ریال بود، به علت محدودیت عرضه میانگین قیمت از دوشنبه بهبود یافت ولی روز چهارشنبه بازار به انتظار هفته آینده نشست در نتیجه متوسط قیمت چهارشنبه ۲۹۲۳۸ ریال متوقف شد. اکثر دست اندرکاران انتظار دارند قیمت شمش هفته آینده روند صعودی داشته باشد.

مقاطع

فولاد ایران: جدیدترین قیمت میگلرد صادراتی سی آی اس در سال نو میلادی ۴۵۵ دلار هر تن فوب بود که ۵ دلار ارزان تر شد. میگلرد صادراتی چین نیز ۴۸۵ دلار هر تن فوب ثبت شد که یک دلار افت داشت.

میلگرد صادراتی ترکیه از ۴۵۵ دلار هر تن فوب هفته پایانی دسامبر به ۴۴۵ تا ۴۵۵ دلار هر تن فوب رسید. شرایط بازار مساعد نیست و قیمت ها نزولی هستند. همچنین میلگرد وارداتی در جنوب شرق آسیا ۴۶۰ تا ۴۹۰ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود.

در بازار داخلی اروپا میلگرد همچون هفته پایانی ۲۰۱۸ در ۵۳۵ یورو هر تن درب کارخانه در ثبات بود. در بازار امریکا نیز میلگرد ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

مقاطع در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت میانگین میله گرد ۸ تا ۳۲ میلیمتر روز شنبه ۳۵۴۰۹ ریال بود تا روز دوشنبه روند نزولی قیمت ادامه یافت تا به ۳۴۶۲۶ ریال رسید در حالیکه روند قیمت شمش ثابت مانده بود به همین دلیل روز سه شنبه به ۳۵۱۴۲ ریال برگشت. با آگاه شدن تجار از شرایط جدید وزارت صمت خریدها افزایش یافت موجودی بالای انبارها و کارخانه ها فضای زیادی برای بالا رفتن قیمت ایجاد نکرد ضمن آنکه نگاه همه به عرضه میله گرد و تیرآهن در هفته آینده است. این روند روی تیرآهن هم دیده شد متوسط قیمت تیراهن ۱۴- ۱۶ و ۱۸ ذوب آهن که شنبه ۴۱۸۰۰ ریال بود به ۴۲۳۰۰ ریال در پایان هفته رسید. در عرضه ۰۲/۱۰/۹۷ ذوب آهن قیمت میله گرد و تیراهن ۲۷۱۸۴ ریال بود که برای روز شنبه به ۳۲۱۱۴ ریال رسیده است یعنی ۱۵ درصد افزایش در قیمت پایه عرضه اولیه. با نگاه مثبت بازار به علت رفع محدودیت خرید پیش بینی می شود قیمت روند افزایشی شدید داشته باشد، هر آنچه که روز شنبه اتفاق می افتد موتور محرک هفته آینده خواهد بود چون با افزایش قیمت مقاطع در بورس طبعاً قیمت پایه عرضه شمش در بورس هم صعودی خواهد بود. روز چهارشنبه تولیدکنندگان شمش فروش خوبی داشتند و به دنبال آن آهن اسفنجی، به همین دلیل اکثر دست اندرکاران انتظار دارند هفته آینده، روند قیمت ها صعودی باشد.

ورق

فولاد ایران: قیمت ورق گرم صادراتی چین ۲ دلار افت داشته ۴۸۰ دلار هر تن فوب ثبت شد. در سال نو میلادی فعلا فعالیت زیادی در بازار مشاهده نشده است. در بازار داخلی چین نیز قیمت ورق گرم ۱۲ دلار هر تن افت داشته ۵۳۳ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.

ورق گرم صادراتی سی آی اس با ۱۰ دلار کاهش قیمت نسبت به هفته قبل ۴۵۰ دلار هر تن فوب ثبت شد. در ترکیه ورق گرم وارداتی ۴۶۵ دلار هر تن سی اف آر بود که کمی افت داشت. در جنوب شرق آسیا ورق گرم وارداتی در ثبات و ۴۷۰ تا ۴۸۰ دلار هر تن سی اف آر بود.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم از ۷۴۰ دلار به ۷۲۶ دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید. در اروپا نیز ورق گرم ۵۲۲ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود.

ورق در بازار ایران

فولاد ایران: ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول عرض ۲۵/۱ متر روز شنبه در اصفهان ۴۷۸۰۰ ریال پیشنهاد میشد ولی تا چهارشنبه به ۴۶۰۰۰ ریال رسید ورق نورد و لوله اهواز به علت مسایل داخلی این شرکت با محدودیت عرضه روبرو بود ولی روند نزولی داشت و تا آخر هفته به ۴۵۰۰۰ ریال هر کیلو رسید. ورق های ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر مبارکه روز شنبه بطور متوسط ۴۳۲۸۸ ریال قیمت داشت ولی تا دوشنبه به ۴۲۹۲۵ ریال سقوط کرد و روز چهارشنبه به ۴۳۶۵۰ ریال رسید. علت آن استقبال در بورس از ورق گرم بود که قیمت پایه آن از ۳۵۹۸۰ ریال هفته قبل به ۴۰۲۵۶ ریال رسید. محصولات کاویان ضخامت ۱۲ تا ۲۵ میلیمتر با عرض ۵/۱ متر روز شنبه ۳۹۱۰۰ ریال معامله میشد که تا اخر هفته تغییر جدی نیست ولی ضخامت ۳۰ میلیمتر نایاب بود .

ورق های اکسین ضخامت ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر روند نزولی داشت قیمت میانگین روز شنبه ۴۰۱۸۸ ریال بود که تا چهارشنبه به ۳۹۹۸۸ ریال افت کرد ضخامت ۱۵ و ۳۰ میلیمتر با محدودیت عرضه روبروست فروشندگان اکسین با کاهش موجودی امیدوارند قیمت افزایش یابد ولی در هفته آینده با افزایش قیمت اسلب عملاً حاشیه سود آنها به حداقل خواهد رسید هر چند قیمت محصولات اکسین رو به بالا پیش بینی می شود.

ورق سرد در ۰۳/۱۰/۹۷ در قیمت ۵۳۰۵۱ ریال معامله شده بود که در ۱۰/۱۰/۹۷ در ۴۷۷۴۶ ریال عرضه و معامله شد به همین دلیل روند قیمت نزولی بود البته تقاضای کالا بسیار ضعیف است به همین دلیل میانگین قیمت ۶۶۰۳۶ ریال شنبه به ۶۵۰۲۱ ریال کاهش یافت.

ورق گالوانیزه روند نزولی داشت و از میانگین قیمت ۷۸۰۹۴ ریال به ۷۶۷۰۶ ریال رسید.در حال بارگذاری...