×

بازارها با کمبود «گندله» مواجه می شوند؛ ظرفیت‌ها پاسخگوی تقاضا نیست -ضایعات بازار قم


طبق گزارش متال بولتن:
بازارها با کمبود «گندله» مواجه می شوند؛ ظرفیت‌ها پاسخگوی تقاضا نیست

روند کمبود گندله آهن اسفنجی در بازارهای جهانی طی سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ تداوم می‌یابد. علت این امر پاسخگو نبودن ظرفیت‌های تولید نسبت به تقاضا اعلام شده است.
به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین» به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، طبق گزارش مجله متال بولتن، در سال۲۰۱۸میلادی بازارهای جهانی با روندکمبود «گندله آهن» اسفنجی مواجه بودند. از آن‌جا که ظرفیت‌های تولید کنونی قادر به تامین نیازهای رو به رشد ناشی از افزایش مصرف فولاد در جهان نیست؛ پیش‌بینی می‌شود این روند در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ نیز ادامه یابد.

تولید جهانی فولاد در سال ۲۰۱۷ میلادی یک میلیارد و۶۹۰ میلیون تن به ثبت رسید و پیش‌بینی می‌شود تولید جهانی این محصول تا سال ۲۰۲۵ به یک میلیارد و ۸۹۰ میلیون تن در سال افزایش یابد.

در مدت سال ۲۰۱۷ میلادی سهم تولید فولاد در کوره‌های قوس الکتریکی ۴۷۱میلیون و ۷۸۰ هزار تن بود که انتظار می‌رود به دلیل فعالیت‌ها‌ی زیست محیطی برای کاهش اثرات کربن و دیگر آلاینده‌های محیطی، سهم تولید فولاد در کوره‌های قوس الکتریکی افزایش یابد.

پیش‌بینی می‌شود تقاضای گندله آهن اسفنجی از۳۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۴۰میلیون و۸۰۰ هزار تن در سال ۲۰۱۸ افزایش یابد. همچنین انتظار می‌رود میزان تقاضای این محصول در سال ۲۰۲۰ به ۴۹ میلیون و ۴۰۰هزار تن و در سال ۲۰۲۵ با رشد چشمگیر به بیش از ۶۷میلیون و ۶۰۰ هزار تن برسد.

بیشترین تقاضای گندله آهن اسفنجی در منطقه منا

بیشترین تقاضای گندله آهن اسفنجی در منطقه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) وجود دارد. میزان تولید آهن اسفنجی جهان طی ژانویه تا اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی ۶۹میلیون و ۴۴۰هزار تن به ثبت رسید.

طی این مدت منطقه منا با تولید ۳۵ میلیون و ۱۹۰هزار تن آهن اسفنجی(بیش از نیمی از کل تولید جهانی) بیشترین سهم تولید را به خود اختصاص داد. میزان تولید این محصول در منطقه منا ۶ میلیون تن افزایش یافت که حاکی از رشد ۲۰٫۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۷ است.

رشد ۳۲ درصدی تولید نسبت به سال گذشته

بیش از ۶۰ درصد از آهن اسفنجی منطقه منا در ایران تولید می‌شود. تولید آهن اسفنجی ایران در مدت ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۸ میلادی به ۲۰میلیون و ۶۰۰ هزار تن رسید که رشد ۳۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد.

همچنین تولید فولادخام ایران نیز در مدت مذکور با افزایش ۱۷٫۳ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۷ میلادی به ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تن رسید. ایران اکثر فولاد خود را در کوره‌های قوس الکتریکی تولید می‌کند. طی سال ۲۰۱۷ میلادی ایران ۲۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تن فولاد تولید کرد که از این میزان ۱۹ میلیون تن آن از طریق کوره‌های قوس الکتریکی تولید شد.

در منطقه منا تقاضای بیشتری برای گندله آهن اسفنجی پیش‌بینی می‌شود چرا که کارخانه‌های ۲٫۵ میلیون تنی تولید آهن اسفنجی در الجزیره کار خود را امسال و سال آینده آغاز خواهند کرد.در حال بارگذاری...