×

توزیع بیش از ۹۰ هزار تن آهن آلات برای بازسازی مناطق زلزله زده به گزارش ایسنا


توزیع بیش از ۹۰ هزار تن آهن آلات برای بازسازی مناطق زلزله زده
استاندار کرمانشاه در جریان بازدید از مناطق زلزله زده گفت: نود هزار تن آهن آلات شامل ۷۰ هزار تن آهن و ۲۰ هزار تن اسکلت فلزی از آغاز عملیات بازسازی تا این لحظه در بین زلزله زدگان استان ، با قیمت تعادلی و زیرقیمت بازار توزیع شده است.
نماینده مردم قصرشیرین ، سرپل ذهاب و گلانغرب در مجلس شورای اسلامی نیز که استاندار کرمانشاه را همراهی می کرد، گفت: زلزله پارسال و امسال یک حادثه بسیار سنگینی برای غرب کرمانشاه و شهرستان های درگیر بود که البته روند بازسازی در این مناطق در مقایسه با سایر مناطق زلزله زده کشور مناسب است.

هوشنگ بازوند روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از روستاهای مناطق زلزله زده سرپل ذهاب و گیلانغرب و رسیدگی به مسایل و مشکلات زلزله زدگان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: هم اکنون ۲۰ هزار تن آهن آلات با قیمت هر کیلوگرم سه هزار تومان بین مناطق زلزله زده در حال توزیع است که یک هزار تا یک هزار و ۵۰۰ تومان با قیمت بازار اختلاف دارد و این در راستای حمایت از لزله زدگان انجام می شود.

وی اظهار داشت: با توجه به گزارش های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ، روند بازسازی در روستاهای زلزله زده رو به اتمام است و امروز از روستاهای گیلانغرب و سرپل ذهاب و زیرساخت هایی که در اثر زلزله از بین رفته همچون جاده ها بازدید میدانی داشتیم.

نماینده عالی دولت در استان کرمانشاه گفت: در گیلانغرب خیلی از صاحبان واحدهای مسکونی عملیات ساخت و ساز را آغاز کرده اند و بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند اما هنوز در منازل خود اسکان نیافته اند.

بازوند گفت: ما شاهد یک فرصت سازی در گیلانغرب هستیم و مردم همچنان در کنار ساخت واحدهای جدید از مکان های اسکان قبلیشان استفاده می کنند.

وی ادامه داد: بسیاری از جاده های دسترسی به زمین های کشاورزی از بین رفته و نیازمند آسفالت است و باید مرمت شود و در سرپل ذهاب نیز راه سرپل به ازگله که قبلا نیز مشکل داشت و مورد بازدید ۲ وزیر راه و شهرسازی قرار گرفته بود ، هنوز عملیات اجرایی آن شروع نشده است.
بازوند، دلیل تاخیر اجرای این طرح را انصراف پیمانکار قبلی اعلام کرد و گفت: پیمانکار جدید هفته گذشته انتخاب شد و تا یک هفته دیگر شاهد آغاز عملیات اجرایی آن خواهیم بود.

وی گفت: در روستای سراب دشت ذهاب سرپل ذهاب ۱۰۸ واحد تخریبی داشتیم که از این تعداد ۶۸ واحد پایان کار گرفته و مابقی نیز با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۵ درصد تا پایان سال به بهره برداری خواهند رسید.
استاندار کرمانشاه در ادامه از انبار آهن آلات ، روستاهای سرباغ گلین و سراب ذهاب بازدید کرد و پای درد دل زلزله زدگان نشست و از راه های این مسیر نیز بازدید به عمل آورد.

** روند بازسازی مناسب است
نماینده مردم قصرشیرین ، سرپل ذهاب و گلانغرب در مجلس شورای اسلامی نیز که استاندار کرمانشاه را همراهی می کرد، گفت: زلزله پارسال و امسال یک حادثه بسیار سنگینی برای غرب کرمانشاه و شهرستان های درگیر بود که البته روند بازسازی در این مناطق در مقایسه با سایر مناطق زلزله زده کشور مناسب است.

فرهاد تجری در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در این زلزله همه دستگاه ها و مجموعه نظام با عنایت رهبری و همت دولت پای کار آمدند و اقدام های خوبی صورت گرفته است.
وی اظهار داشت: امروز از روستاهای سرباغ گلین ، گواور ، حیدریه و سرپل ذهاب ، زیرساخت ها و جاده های منطقه که آسیب دیدند و مشکلات مردم و روند ساخت و ساز بازدید و از نزدیک مشکلات آنها را بررسی کردیم.
این نماینده مجلس گفت: مشکلاتی هست که با کمک استاندار و مسئولان و دیگر نمایندگان آن را در مرکز پیگیری می کنیم.

وی مهم ترین مشکلات مردم را افزایش تورم و نداشتن تمکن مالی مردم برای ادامه ساخت و سازها بیان کرد و گفت: امید است با همت دولت شاهد گره گشایی با تزریق کمک بلاعوض و افزایش تسهیلات برای حمایت از زلزله زدگان و پیشرفت روند بازسازی باشیم.
زمین لرزه ۷٫۳ ریشتری ۲۱ آبان سال گذشته در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.
البته در زلزله ۶٫۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.
مسئولان ارشد استان گفته اند که همه واحدهای خسارت دیده روستایی را تا پایان امسال و واحدهای شهری را تا نیمه اول سال ۹۸ تکمیل می کنند.در حال بارگذاری...