×

گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته ۰۳ سال ۲۰۱۹ – ضایعات بازار قم


سنگ آهن

فولاد ایران : هفته گذشته آخرین قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین۷۵٫۲۰ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد که پس از نوساناتی در طول هفته، نسبت به هفته قبل کمی رشد قیمت داشت. انتظار می رود تا پایان ژانویه چندین محموله جدید وارد بنادر چین شود از این رو فشار بر قیمت ها در بازار نقدی بیشتر خواهد شد. وضعیت بازار پس از تعطیلات سال نو چین روشن نیست از این رو اغلب ترجیح دادند به طور جدی معامله نکنند و تا پس از تعطیلات فوریه منتظر بمانند.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، بنا بر گزارش یومتال، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از ۳۱ دلار هر تن فوب به ۳۲٫۳ دلار هر تن فوب افزایش یافت. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز ۱٫۵ دلار رشد داشته به ۳۱٫۴ دلار هر تن فوب رسید.

قراضه

فولاد ایران: هفته گذشته متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ وارداتی در ترکیه ۲۸۸ دلار هر تن سی اف آر شد که نسبت به یک هفته قبل تا ۹ دلار بهبود داشت.

قراضه وارداتی کانتینری خلوص ۲۰-۸۰ در جنوب شرق آسیا تا ۵ دلار افت داشته ۲۶۰ تا ۲۶۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

قراضه سنگین کلاس ۲ صادراتی ژاپن نیز ۵ دلار افت داشته ۲۶۶ دلار هر تن فوب ثبت شد. قراضه ژاپن در جنوب شرق آسیا ۲۹۷ دلار هر تن سی اف آر معامله شد.

بیلت

فولاد ایران: هفته گذشته فعالیت بازار بیلت سی آی اس به تدریج رو به بهبود بود. تقاضا در خاور میانه و آسیا بهتر شد و به افزایش فروش عرضه کننده ها کمک نمود. کارخانه ها توانستند تناژ بالایی از تولید فوریه خود را پیش فروش کنند و جو بازار بهتر شد. بیلت تولید فوریه از ۳۹۷ دلار به ۴۰۰ تا ۴۰۳ دلار هر تن فوب رسید. برخی پیشنهاد ها را تا ۴۱۰ دلار نیز بالا بردند. در جنوب شرق آسیا بیلت روسیه از ۴۴۰ تا ۴۵۰ دلار به ۴۴۵ تا ۴۵۰ دلار هر تن سی اف آر رسید.

آخرین قیمت بیلت در بازار داخلی چین ۴ دلار هر تن رشد داشته ۵۰۴ دلار هر تن درب کارخانه شد.

بیلت صادراتی ترکیه نیز ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار هر تن فوب بود. در بازار داخلی آن نیز بیلت ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.

بیلت صادراتی چین نیز ۱۵ دلار بهبود یافته ۴۶۰ دلار هر تن فوب شد.

بیلت در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت شمش در هفته گذشته تقریباً ثابت بود . میانگین قیمت روز شنبه که ۳۰۶۵۰ ریال بود آخر هفته به ۳۱۰۸۸ ریال رسید، از آنجا که به علت کاهش قیمت در هفته های قبل تولید پائین آمده بود از روز شنبه قیمت شمش کمی بهبود یافت از طرف دیگر دو عامل روی قیمت شمش در هفته گذشته اثر گذاشت.

اول کاهش حمل به مقصدهای شمش به علت سرما و بارش برف

دوم تامین قراضه و قیمت آن

در شرایط فعلی قیمت قراضه با شمش تطبیق نمی کند قیمت ضایعات حدود ۲۵۰۰ تومان است با توجه به کرایه حمل و پرت، قیمت شمش باید بالای ۲۹۰۰ تومان برای تولید کننده باشد تا جذابیت داشته باشد، ضمن آنکه به علت فصل سرما عرضه قراضه محدود شده است. در شرایطی که رکود اقتصادی پیش می آید به علت کاهش ساخت و ساز عرضه ضایعات کاهش می یابد در تمام کشورهای دنیا این قانون صادق است. از طرف دیگر کارخانه هائی که از آهن اسفنجی شمش تولید می کنند با تقاضای محدودی روبرو بودند که ناشی از کسادی بازار مقاطع بود. آهن اسفنجی هفته گذشته در قیمت پایه ۱۲۵۰۰ تا ۱۲۹۰۰ ریال معامله میشد به همین علت عرضه سبزوار در قیمت ۱۳۰۰۰ ریال در بورس متقاضی نداشت که این نشان دهنده نگاه محتاط آمیز تولیدکنندگان شمش است.

در هفته گذشته شاهد نامه اعتراض آمیز ایمیدرو به بانک مرکزی بودیم که مجوز ترخیص کالا در گمرک را برای فولادسازان بزرگ متوقف کرده بود، ظاهراً بانک مرکزی نقش وزارت امور اقتصادی و دارائی را در مورد واردات و صادرات به عهده گرفته است یک نشانه آن جلوگیری از ترخیص اتومبیل هائی است که به صورت بدون انتقال ارز از نیمه مرداد وارد شده اند توسط بانک مرکزی می باشد این روند نشانه حساسیت دولت به مساله ارز است. اگر دولت بتواند آمد و رفت ارز را کنترل کند محققاً به حاکمیت خودش کمک کرده است ولی یک مساله دیگر می تواند آن باشد که دولت به شدت به دنبال مهار نرخ ارز می باشد این برای بسیاری از دست اندرکاران معنا دارد .

بروز سرما باعث رکود می شود. بالطبع معاملات کاهش خواهد یافت در غیر اینصورت واحدهای تولید مقاطع نیاز به شمش دارند و این می تواند در اوایل هفته آینده به افزایش قیمت این کالا بیانجامد.

مقاطع

فولاد ایران: هفته گذشته بازار داخلی میلگرد چین در ثبات بود و در برخی موارد کمی افت داشت. میانگین قیمت بین ۵۴۷ تا ۵۵۹ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. میلگرد صادراتی چین تا پایان هفته تا ۲۲ دلار رشد داشته ۴۸۸ دلار هر تن فوب ثبت شد.

جو منفی بازارهای جهانی فولاد قیمت مقاطع صادراتی سی آی اس را نزولی نگه داشته میلگرد صادراتی سی آی اس ۱۷٫۵ دلار افت داشته ۴۳۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه ثبت شد.

میلگرد صادراتی ترکیه نیز هفته گذشته ۴۴۳ تا ۴۵۰ دلار هر تن فوب ثبت شد که ثبات داشت. در بازار داخلی ترکیه نیز میلگرد ۴۴۵ تا ۴۵۰ دلار هر تن درب کارخانه بود که کمی از هفته قبل ارزان تر شد.

در بازار داخلی اروپا میلگرد حدود ۵۲۵ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار امریکا نیز میلگرد همچنان ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

مقاطع در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت مقاطع روز شنبه بالا رفت این به دنبال افت تولید در هفته قبل بود ولی از روز یکشنبه بازار متعادل شد و روند نزولی گرفت تا روز سه شنبه که میانگین قیمت با ۲۳۱ ریال کاهش به ۳۵۶۳۰ ریال رسید ولی از سه شنبه به بعد قیمت صعودی شد. علت افزایش قیمت میله گرد محدودیت عرضه شمش، افت تولید و عقب افتادگی تولید بعضی کارخانه ها بود، در اواخر هفته اعلام شد که کارخانه ها می توانند تا سقف ۳۰۰ میلیون دلار ثبت سفارش واردات مواد اولیه داشته باشند. این باعث امیدواری برای صادرات کالاست هر چند که صادرات هنوز در هزار توی قوانین داخلی و تحریم های خارجی دست و پا می زند. شرایط رکود فعلی تا اسفندماه ادامه خواهد داشت چون ساخت و ساز در کشورهای همسایه هم به علت سرما جذاب نیست. این مساله باعث شده تا روی قیمت ارز عده ای از دست اندرکاران دقت خاص داشته باشند دخالت های بانک مرکزی و حساسیت های دولت هم بهترین دلیل برای توجه آنها به این مطلب است.

بازار تیراهن ، نبشی و ناودانی مثل میله گرد بود. تا روز سه شنبه قیمت ها رو به کاهش بود و بعد از آن کمی بهبود یافت. چشم انداز هفته آینده از اتفاق خاصی خبر نمی دهد مگر اینکه عرضه شمش محدود شود چون ذوب آهن اصفهان در هفته گذشته اجازه یافت تا سقف ۵ هزار تن به هر کد کالا بفروشد. پروژه ها نیز از هفته آینده می توانند خارج از بورس خرید کنند همه این گشایش ها در واقع جبران محدودیت هائیست که در طول ۵ ماه گذشته بدون دلیل بر صنعت فولاد اعمال شد ولی آنچه خدشه دار شده است اعتماد دست اندرکاران بازار فولاد به آینده است چون احساس می کنند دولت فقط به پیرامون خودش می اندیشد.

ورق

فولاد ایران: هفته گذشته در بازار ورق گرم چین رکود برقرار بود و در مواردی افت قیمت جزیی مشاهده شده است. میانگین قیمت سایز های مختلف بین ۵۲۸ تا ۵۵۳ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. ورق گرم صادراتی چین ۷ دلار بهبود قیمت هفتگی داشته ۴۸۵ دلار هر تن فوب شد.

ورق گرم سی آی اس در ۴۵۰ دلار هر تن فوب ثبات داشت. ورق گرم روسیه نیز ۴۸۰ تا ۴۹۰ دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود که معادل ۴۶۰ تا ۴۷۵ دلار هر تن فوب می باشد. در خاور میانه نیز ورق گرم روسیه ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه ثبت شد.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم از ۷۲۰ دلار به ۷۰۷ دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش یافت. در اروپا نیز ورق گرم ۳ یورو افت داشته ۵۱۹ یورو هر تن درب کارخانه شد.

ورق در بازار ایران

فولاد ایران: ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول محصول سبا روز چهارشنبه در اصفهان ۴۶۳۰۰ ریال عرضه میشد و محصول نورد و لوله ۴۴۵۰۰ ریال، تا آخر هفته رکود بازار قیمت را پائین آورد. محصول سبا به ۴۵۵۰۰ ریال رسید و نورد و لوله تا ۴۴۰۰۰ ریال. قیمت این کالاها به کف خود رسیده است و فضائی برای کاهش بیشتر آنها نیست. تنها راه برون رفت از این بحران آزاد شدن صادرات است که فعلاً به دلایل داخلی و خارجی امیدی به آن نیست. مبارکه۸۰ هزار تن ورق گرم B را در قیمت ۴۱۳۱۱ ریال عرضه کرد که در نهایت به قیمت ۴۲۳۹۷ ریال فروخت. صحبت های مدیر عامل مبارکه در هفته گذشته شاهد مشکلات صنعت فولاد بود این مسایل به سادگی قابل حل نیست بخصوص که روحیه محافظه کارانه بانکی بر فضای اقتصاد کشور حاکم است در حالیکه نیاز به حالت تهاجمی هست تا زمانی که دولت گارد دفاعی گرفته وضع بر همین منوال خواهند بود .

ورق های گرم ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر با بهبود جزئی قیمت روبرو شد میانگین روز شنبه که ۴۳۸۲۵ ریال بود تا آخر هفته به ۴۴۱۳۸ ریال رسید.

ورق های اکسین با ثبات قیمت روبرو بود بعضی سایزها مثل ضخامت ۱۵ میلیمتر با کمبود عرضه روبروست این در حالی است که کاویان در هفته گذشته مثل هفته های قبل فعال نبود.

ورق سرد هفته آرامی را پشت سر گذاشت عرضه مبارکه در قیمت ۴۹۸۰۵ ریال باعث نگرانی دست اندرکاران شد چون میزان عرضه ۲۰ هزار تن بود ولی ۸۹۰۰ تن معامله شد، مبارکه با سیستم بسته فروش اجازه بازار سازی و افزایش فروش را در شرایط خاص موجود از خود سلب کرده است. شاید اگر به جای بازی با قیمت یا عرضه اجازه ورود تجار را به معاملات بدهد برای دوره فعلی بتواند موثر باشد البته این سیاست با سیاست کلان مبارکه هم خوانی ندارد ولی …………..

ورق گالوانیزه بازار با ثباتی داشت کاهش محدودی در قیمت دیده شد میانگین قیمت در پایان هفته با ۴۵۶ ریال تنزل به ۷۴۷۱۳ ریال رسید.



در حال بارگذاری...