×

گزارش بازار فولاد در هفته ۴ سال ۲۰۱۹- ضایعات بازار به نقل از فولاد ایران


گزارش بازار فولاد در هفته ۴ سال ۲۰۱۹

بیلت
بیلت صادراتی چین هفته گذشته در مجموع ۲ دلار افت قیمت را تجربه نموده ۴۵۸ دلار هر تن فوب ثبت شد. قیمت بیلت در بازار داخلی چین ۵۰۱ تا ۵۱۷ دلار هر تن درب کارخانه با مالیات بر ارزش افزوده شد در حالی که هفته قبل تا ۵۰۴ دلار بود. انتظار می رود قیمت بیلت در چین مدتی صعودی باشد.

بیلت صادراتی سی آی اس با حدود ۱۲ دلار رشد قیمت هفتگی به ۴۱۰ تا ۴۱۵ دلار هر تن فوب رسید.

بیلت صادراتی ترکیه نیز ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن فوب ثبت شد که در حالی که هفته قبل حداکثر ۴۲۰ دلار بود.

در جنوب شرق آسیا بیلت وارداتی ۴۵۰ تا ۴۵۵ دلار هر تن سی اف آر شد که هفته قبل ۴۴۵ تا ۴۵۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شده بود. بیلت صادراتی ایران نیز ۳۴۰ تا ۳۶۰ دلار هر تن فوب بنادر ایران پیشنهاد می شد.

بیلت در بازار ایران
میانگین قیمت شمش صعودی بود روز چهارشنبه نسبت به اول هفته ۴۷۵ ریال افزایش نشان داد و به ۳۱۶۰۰ ریال رسید. فولاد خوزستان موفق شد با امتیاز اعتباری کردن فروش ۵۰ هزار تن شمش را در قیمت ۲۹۰۲۸ ریال پایه بفروشد در حالیکه قیمت عرضه اولیه اش ۲۸۶۲۵ ریال بود. اکثر دست اندرکاران توافق دارند چنانچه فروش نقدی می بود قیمت تغییر نمی کرد و حجم فروش هم به این نسبت نمی بود ولی همین معامله جنب و جوشی در بازار ایجاد کرد هر چند عمق نداشت.

بازار شمش درگیر نقدینگی است تولیدکنندگانی که با آهن اسفنجی شمش تولید می کنند قیمت تمام شده شان پائین است ولی به علت رکود بازار مقاطع میزان بازدهی شان هم پایین است، بخش دیگری که از ضایعات استفاده می کنند قیمت تمام شده شان بالاست این دوگانگی فضای رقابت را بهم ریخته است کاهش صادرات باعث افت میزان تولید کارخانه های بزرگ شده است در نتیجه بازار از یک سو با کاهش عرضه روبروست از طرف دیگر تقاضا محدود است با هر تکانه ای شمش تغییر قیمت می دهد.

اکثر دست اندرکاران اعتقاد دارند بازار شمش با همین حجم تقاضا تا پایان سال خواهد رفت و افزایش قیمت آن بیش از هزار ریال هر کیلو نخواهد بود تنها در این میان شاهد توقف واحدهای کوچک هستیم بخصوص آنها که با ضایعات شمش تولید می کنند. تنها راه برون رفت از این معضل افزایش صادرات است دولت باید به بخش اقتصاد اعتماد کند و دست صادرکننده ها بخصوص دولتی ها را باز بگذارد مساله پیمان ارزی و نرخ صادراتی دو پای بند اصلی صادرات در شرایط تحریمی است درست زمانی که امریکائیها درها را به روی ما بسته اند و بوی رکود اقتصادی از همه جای دنیا می آید دولت زنجیر به صادرات بسته نگران نرخ تورم است غافل از آنکه این روش به کاهش تولید و به دنبال آن بیکاری می انجامد و بیکاری خود عامل تورم و تنش های اجتماعی است.

سنگ آهن
سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد استرالیا در چین هفته گذشته ابتدا کمی کاهش داشت ولی تا پایان هفته با کمتر از یک دلار رشد ۷۵٫۴۰ دلار هر تن خشک سی اف آر شد. چشم انداز بازار فولاد چین مثبت شده و انتظار می رود تقاضای سنگ آهن پس از تعطیلات فوریه در چین بالا برود.

اثرات روانی حادثه شکستن سد آب معدن سنگ آهن در جنوب برزیل بر بازار روزهای آتی نمایان خواهد شد ولی کاهش عرضه واقعی ناشی از این حادثه اواخر فصل نخست سال که زمان افزایش تقاضای چینی ها نیز می باشد مشهود خواهد بود.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، بنا بر گزارش یومتال، آخرینقیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد حدود یک دلار رشد داشته ۳۳٫۴ دلار هر تن فوب شد. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص۶۱درصد ایران نیز از ۳۱٫۴ دلار به ۳۲٫۲ دلار هر تن فوب بهبود یافت.

قراضه
هفته گذشته بازار واردات قراضه در ترکیه صعودی بود و متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ به ۲۹۵ دلار هر تن سی اف آر رسید که نسبت به هفته قبل تا ۷ دلار رشد قیمت داشت. ظاهرا محدودیت عرضه قراضه امریکا و اروپا قیمت را بالا برده است. در حالی که مشتری در بازار زیاد است محموله های زیادی برای فروش دیده نمی شد. برخی از معاملاتی در ۲۹۵ تا ۳۰۰ دلار هر تن سی اف آر نیز صحبت می کردند. ظاهرا تقاضای قراضه در ترکیه بالاست چون خریداران معتقدند قیمت دیگر به کف رسیده و باید منتظر افزایش قیمت های بیشتر بود.

هفته گذشته قراضه کانتینری سنگین وارداتی در جنوب شرق آسیا در ۲۶۰ دلار هر تن سی اف آر در ثبات بود. در شرق آسیا نیز قراضه سنگین وارداتی ۳۰۱ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود.

همچنین در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده در حدود ۳۲۹ دلار هر لانگ تن در ثبات ماند.

مقاطع
هفته گذشته میلگرد صادراتی چین در ۴۸۸ دلار هر تن فوب در ثبات ماند. میلگرد صادراتی سی آی اس ۵ دلار هر تن افت داشته ۴۳۰ دلار هر تن فوب ثبت شد.

میلگرد صادراتی ترکیه نیز ۴۳۵ تا ۴۴۵ دلار هر تن فوب ثبت شد که نسبت به هفته قبل تا ۵ دلار افت داشت.

در جنوب شرق آسیا میلگرد صادراتی ۴۶۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد که کمی افت قیمت را تجربه نمود.

از طرفی میلگرد صادراتی چین اخیرا با توجه به افزایش ارزش یوان و رشد جزیی تقاضای داخلی بالا رفته است. میلگرد صادراتی با ۲۲ دلار رشد قیمت هفتگی ۴۸۸ دلار هر تن فوب شده است.

در بازار داخلی اروپا میلگرد حدود ۵۲۵ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار امریکا نیز میلگرد همچنان ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

مقاطع در بازار ایران
میانگین قیمت میله گرد از ۳۵۷۵۰ ریال روز شنبه به ۳۶۵۵۲ ریال افزایش یافت بعد از دو هفته توقف به علت سرما بازار میله گرد در هفته گذشته کمی فعال شد. چند علت برای این تحرک وجود دارد

الف : عرضه شمش محدود شده
ب : کارخانه ها به علت کاهش فروش و مشکل نقدینگی موجودی اولیه را به حداقل کاهش داده اند به همین علت بسیاری از کارخانه ها تحویل کالا را با دو روز تا یک هفته تاخیر انجام میدهند

ج : انبارهای تجار هنوز از موجودی لازم نه کافی برخوردار است به همین علت با ورود یک تقاضا به بازار جنب و جوش شروع می شود و پس از آن بازار عقب گرد می کند

د : استقبال خرید از شمش فولاد خوزستان باعث تحرک در بازار شمش و به دنبال آن میله گرد شد

اکثر دست اندرکاران پیش بینی می کنند با محدودیت عرضه، دامنه قیمت میله گرد در فضای ۳۴۰۰۰ ریال تا حداکثر ۳۷۰۰۰ ریال باقی بماند نباید فراموش کرد که عملاً یک ماه کاری تا پایان سال بیشتر باقی نیست و همین مساله به احتیاط بازار کمک می کند.

قیمت تیرآهن روز یکشنبه کمی بهبود یافت و این روند تا پایان هفته ادامه داشت در نتیجه میانگین قیمت از ۴۲۷۳۳ ریال به ۴۳۳۳۳ ریال افزایش یافت .

ورق
قیمت ورق گرم صادراتی چین با نزدیک شدن تعطیلات سال نو در این کشور بالا رفته است. البته رشد تقاضای داخلی نیز به این بهبود قیمت کمک نمود. ورق گرم صادراتی چین هفته گذشته ۵ دلار افزایش داشته ۴۹۰ دلار هر تن فوب شد.

همچنین ورق گرم صادراتی سی آی اس با ۵ دلار بهبود به ۴۵۵ دلار هر تن فوب رسید. در ترکیه ورق گرم وارداتی ۴۵۵ دلار هر تن سی اف آر بود و در جنوب شرق آسیا ورق گرم وارداتی ۴۸۰ تا ۴۹۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم از ۷۰۷ دلار به ۶۸۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش یافت. در اروپا نیز ورق گرم ۶ یورو افت داشته ۵۱۳ یورو هر تن درب کارخانه شد.

ورق در بازار ایران
ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول سبا در اصفهان روز شنبه ۴۵۶۰۰ ریال عرضه میشد که تا آخر هفته به ۴۷۲۰۰ ریال رسید محصول نورد و لوله اهواز روز شنبه تا ۴۳۵۰۰ ریال هم شنیده شد ولی عرضه آن محدود بود که تا آخر هفته به ۴۵۰۰۰ ریال رسید . با افزایش قیمت شمش فولاد خوزستان در بورس این کارخانه قیمت اسلب را افزایش داد ولی این افزایش قیمت مقطعی است چون کارخانه های دیگر مثل فولاد هرمزگان قیمت را تغییر ندادند علت آنهم موجودی بالای آنهاست.

ورق های مبارکه ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر رول که روز شنبه ۴۴۱۰۰ ریال قیمت داشت تا آخر هفته به ۴۵۳۴۴ ریال رسید علت این امر افزایش تقاضا و قیمت این کالا در بورس بود که نسبت به عرضه ۴۱۹۱۶ ریال به ۴۲۹۷۷ ریال رسیده بود حال آنکه فروش قبلی با حداکثر قیمت پایه ۴۲۳۹۷ ریال بود.

عرضه کالاهای مبارکه محدود است و خریدارها نمی توانند در صورت نیاز به هزار تن ورق گرم ضخامت ۱۰ تا ۱۵ میلیمتر به سادگی تامین نیاز کنند.

ورق های اکسین در غیبت کاویان با افزایش قیمت روبرو شدند ولی محرک افزایش قیمت کمبود عرضه و افزایش قیمت ضخامت های ۲۰ تا ۳۰ میلیمتر بود که بیشترین مصرف را دارند به گفته دست اندرکاران در هفته آینده با عرضه های اکسین بازار به ثبات خواهد رسید.

ورق سرد با کاهش قیمت روبرو شد افت تقاضا همچنان دردسر اصلی این کالاست روز شنبه میانگین قیمت ۶۲۵۹۱ ریال بود که تا آخر هفته به ۶۲۳۸۲ ریال رسید. روند قیمت بازار این بار بر خلاف بورس عمل کرد.

علیرغم افزایش قیمت ورق گالوانیزه در بورس، بازار با ثبات نسبی برای این کالا روبرو شد. قیمت از ۷۳۷۲۳ ریال میانگین شنبه به ۷۳۲۲۹ ریال کاهش یافت، تقاضای این کالا فعلاً با عرضه آن برابر است.در حال بارگذاری...