×

صادرات فولاد ایران بالاتر از میانگین جهانی-ضایعات بازار قم به نقل از ایسنا


صادرات فولاد ایران بالاتر از میانگین جهانی
رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: سالیانه یک میلیارد و ۷۹۰ میلیون تن فولاد در جهان تولید شده که ۳۰ درصد آن وارد تجارت بین المللی می شود، اما ایران با صادرات بیش از ۴۰ درصد فولاد تولیدی، بالاتر از میانگین جهانی قرار دارد

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «خداداد غریب پور» در همایش «چشم انداز فولاد ایران با نگاهی به بازار» در مرکز همایش بین المللی صدا و سیما افزود: صنعت فولاد حلقه نخست توسعه صنعتی در جهان است و در کشور مصرف فولاد وابسته به رشد اقتصادی است.

به گفته این مقام مسئول، در سال ۲۰۱۸ وضع تعرفه سنگین برای واردات فولاد در آمریکا، هند، اتحادیه اروپا، ترکیه و امارات حاکی از آن بود که این محصول از یک ماده اولیه صرف، به یک محصول استراتژیک تبدیل شده است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به این تعرفه ها تمایل به صادرات به ویژه به مناطق دور دست کم شده و جنبه بین المللی آن با کاهش مواجه شده است.

غریب پور با بیان اینکه ایران در سال گذشته با صادرات ۹ میلیون و ۴۸۰ هزار تنی رشد ۳۹ درصدی داشته است، ادامه داد: آمارهای ۹ ماهه امسال نیز حاکی از صادرات هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تن فولاد است.
غریب پور اظهارداشت: رویکرد دولت در ماه‌های گذشته تسهیل گرایانه و در راستای توانمند سازی بخش خصوصی و تسهیل در قوانین بوده است.

مدیرعامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: انتظار داریم کاهش هزینه‌های تولید و ارتقای سطح دانش و فناوری در این همایش بررسی شود و در این زمینه تاکنون با همکاری سازمان زمین‌شناسی و سازمان انرژی اتمی و مذاکره با آنها به دنبال شیوه های جدید استخراج، اکتشاف، فرآوری محصولات معدنی و کاهش مصرف انرژی بوده ایم.

غریب پور گفت: در ۹ ماهه امسال ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تن فولاد در کشور تولید شد که در همسنجی با پارسال ۱۶ درصد رشد نشان می‌دهد.
وی یادآور شد: در این مدت همچنین ۱۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تن آهن اسفنجی در کشور تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۰ درصد رشد داشته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۸۱ تاکنون ایمیدرو ۱۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار در ۱۱۱ طرح معدن و صنایع معدنی سرمایه گذاری کرده است.
وی گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم نیز چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری جدید انجام شد و امسال هشت طرح به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار به بهره برداری رسید.
غریب پور با اشاره به اشتغالزایی سه هزار نفری از آغاز امسال تاکنون در بخش معدن، ابراز امیدواری کرد تا پایان سال در مجموع به اشتغالزایی ۶ هزار نفر در عرصه معدن و صنایع معدنی دست یابیم.
به گفته وی، ظرفیت سازی در ۲۷۰ هزار کیلومتر مربع، همچنین انجام اکتشافات جدید در ۲۰ استان و ۴۰۰ پهنه و ظرفیت سازی ۱۲ میلیون تنی حمل و بارگیری در منطقه ویژه خلیج فارس از دیگر آمارهای قابل توجه است.

** دستاوردهای انقلاب در بخش معدن و صنایع معدنی
وی با اشاره به در پیش بودن ایام چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی تاکید کرد: امروز صنعت فولاد ایران در رتبه دهم برترین فولادسازان جهان قرار دارد.

این مسئول خاطر نشان کرد: ظرفیت سالیانه ۳۵ میلیون تنی فولاد، ۷۴ میلیون تنی سنگ آهن، ۴۵ میلیون تنی کنسانتره و ۴۰ میلیون تن گندله، همچنین صادرات سالیانه سه تا چهار میلیارد دلاری فولاد از جمله دستاوردهای قابل ذکر در طول چهار دهه گذشته است.

به گفته این مقام مسئول، رسیدن به دانش فنی در تولید کنسانتره و گندله به میزان ۸۰ درصد و دانش فنی فولاد به میزان ۶۰ درصد موفقیت های بزرگی برای صنعت فولاد کشور محسوب می شود.در حال بارگذاری...