×

گزارش بازار فولاد در هفته پنجم سال ۲۰۱۹-ضایعات بازار قم به نقل از فولاد ایران


گزارش بازار فولاد در هفته پنجم سال ۲۰۱۹

بیلت
در هفته ای که گذشت رشد قیمت قراضه در ترکیه و بهبود قیمت سنگ آهن در چین قیمت بیلت را در بازارهای مختلف بالا برد. بیلت صادراتی چین هفته گذشته حدود ۲ دلار بهبود داشته ۴۶۰ دلار هر تن فوب شد. در بازار داخلی چین نیز بیلت ۴ دلار بالا رفته ۵۰۸ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد. متوسط قیمت معاملات بیلت صادراتی سی آی اس با ۵ دلار رشد قیمت به ۴۱۵ دلار هر تن فوب رسید. برخی تا ۴۳۵ دلار نیز پیشنهاد می دادند. از آنحایی که قراضه در ترکیه از مرز ۳۰۰ دلار هر تن سی اف آر گذشته انتظار می رود خرید بیلت سی آی اس افزایش یابد و قیمت معاملات در ۴۲۰ دلار هر تن فوب به راحتی نهایی شود.

در جنوب شرق آسیا نیز کاهش عرضه و رشد قیمت قراضه بیلت وارداتی را بالا برد و با ۵ دلار رشد ۴۵۰ تا ۴۵۵ دلار هر تن سی اف آر شد. عرضه کننده ها عجله ای در فروش نداشتند و برخی تا ۴۷۵ دلار هر تن سی اف آر نیز پیشنهاد می دادند.

بیلت در بازار ایران
در هفته گذشته شمش به خفقان قیمتی که ناشی از سیاست های غلط وزارت صمت بود واکنش نشان داد . با شروع صادرات در دی ماه عرضه شمش در بهمن ماه به شدت کاهش یافت. سرما و حاشیه سود پائین و گاهاً همراه با زیان، تولید شمش را به حداقل میزان در دی ماه رسانده بود. از اواخر دی ماه کمبود شمش کاملاً مشخص بود این روند تولید شمش را از صرفه اقتصادی خارج کرده بود چون نسبت بازدهی کاهش یافته بود. قراردادهای صادراتی دی ماه تنفسی برای این صنعت ایجاد کرد همین امر باعث شد قیمت شمش فولاد خوزستان روز چهارشنبه از پایه عرضه ۲۸۷۶۵ ریال به ۳۲۸۸۸ ریال هر کیلو افزایش یابد.

حجم عرضه ۳۰ هزار تن بود در حالیکه ۱۴۶ هزار تن تقاضا ثبت شد. در هفته قبل فولاد خوزستان با توسل به اعتبار اسنادی موفق به فروش کل عرضه خود شده بود ولی عواملی مثل افزایش نرخ ارز ، افزایش صادرات میله گرد و خالی بودن انبارهای تولیدکنندگان مقاطع به افزایش قیمت منتهی شد. بعضی از دست اندرکاران اعتقاد دارند اگر فولاد خوزستان تحویل همه درخواست ها را برای یک دوره سه ماهه قبول میکرد بازار شمش بسیار محکم میشد چرا که تولیدکنندگان مقاطع میدانستند قیمت پایانی ۳۲۸۸۸ ریال حداقل قیمت عرضه های بعدی است ولی سیاست تشنه نگه داشتن بازار به امید فروش در قیمت بهتر ریسک کاهش قیمت را هم به علت تعطیلات و پس از آن توقف تولید در پایان سال را دارد.

از طرف دیگر با افزایش قیمت شمش قیمت آهن اسفنجی هم از پایه ۱۲۵۰۰ تا ۱۲۷۰۰ ریال به ۱۳۴۰۰ ریال افزایش یافت با توجه به محدودیت عرضه شمش تولیدکنندگان کوچک با خرید آهن اسفنجی به تولید شمش خواهند پرداخت و عرضه آن را افزایش می دهند آنچنان که شاهد بودیم تحویل سه روزه در بازار از چهارشنبه بعدازظهر پیشنهاد میشد عده دیگری از دست اندرکاران اعتقاد دارند شمش حداکثر تا میانگین ۳۸۰۰۰ ریال هر کیلو تمام شده با ۹ درصد خواهد رسید و بعد از آن رشد قیمت متوقف خواهد شد این قیمت حداکثر قیمت شمش است که در مهر ماه سال جاری دیده شد، البته قیمت ۳۸۰۰۰ ریال نتیجه کنترل ها و سیاست های غلط وزارت صمت بود.

واقعیت اینست که اکثر کارخانه های میله گرد با تقاضای شمش بالا در هفته آینده روبرو هستند چرا که با افزایش قیمت شمش میله گرد هم از خواب زمستانی بیدار شد و به قیمت تمام شده بالای ۴۰۰۰۰ ریال هر کیلو افزایش یافت بنابراین بازار شمش یک هفته شلوغ را در پیش دارد ولی بعد از آن ۲۲ بهمن است با تعطیلات چند روزه.

آنچه مسلم است افزایش قیمت شمش تصحیح قیمت بود. عدم تعادل عرضه و تقاضا ابزاری است برای این اصلاح قیمت. محققاً در هفته های پیش رو تقاضا مثل هفته گذشته چند برابر عرضه نخواهد بود مگر انکه تولیدکنندگان اصلی شمش مثل خراسان، پاسارگاد و یا خوزستان همچنان به صادرات ادامه دهند عامل تعیین کننده این امر اول نرخ ارز است دوم توانائی صادرات در شرایط تحریم.

سنگ آهن
هفته گذشته قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی به چین تحت تاثیر خبر شکست سد آب شرکت معدنی واله برزیل و خسارات جانی و مالی وارده حدود ۹ دلار رشد داشته ۸۴ دلار هر تن سی اف آر چین شد. از آنجایی که بعد از این اتفاق واله اعلام کرده ۱۰ سد مشابه را از فرایند تولید خارج می نماید و این عملیات حدود ۴۰ میلیون تن در سال از تولید این شرکت بزرگ خواهد کاست، بر جو بازار سنگ آهن اثر زیادی گذاشت. گرچه این شرکت اعلام کرده کمبود فوق را با افزایش تولید سایر خطوط تولید جبران خواهد کرد ولی فعالان بازار تردید دارند در جبران کامل آن موفق شود. از طرفی بازار چین در جو تعطیلات سال نو چین بود و فعالیت چندانی در آن مشاهده نشد.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، بنا بر گزارش یومتال، آخرینقیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از ۳۳ دلار به حدود ۳۹ دلار هر تن فوب افزایش یافت. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص۶۱درصد ایران نیز حدود ۶ دلار رشد داشته ۳۸ دلار هر تن فوب شد.

قراضه
هفته گذشته بازار واردات قراضه ترکیه فعال بود و خرید ها ادامه داشت همین امر به رشد قیمت بیشتر این ماده اولیه کمک نمود و قراضه سنگین خلوص ۲۰-۸۰ امریکا از ۲۹۵ دلار یک هفته قبل تا ۳۱۰ دلار هر تن سی اف آر نیز رسید. فولادسازان در ترکیه برای حمل فوریه و مارس نیاز به خرید قراضه دارند از این رو ظاهرا روند صعودی ادامه خواهد داشت.

در جنوب شرق آسیا قراضه خرد شده کانتینری وارداتی از ۳۰۰ تا ۳۰۵ دلار به ۳۰۸ تا ۳۱۰ دلار هر تن سی اف آر ویتنام افزایش یافت. قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز ۳۰۰ دلار هر تن سی اف آر بود.

مقاطع
هفته گذشته با رشد قیمت قراضه وارداتی، فولادسازان در ترکیه قیمت میلگرد را در بازار داخلی و صادرات خود بالاتر بردند. میلگرد صادراتی از ۴۳۵ تا ۴۴۵ دلار هفته قبل به ۴۵۵ تا ۴۶۰ دلار هر تن فوب رسید. هنوز بازار امریکا بر روی میلگرد ترکیه بسته است و اروپایی ها نیز به فکر تعرفه هایی برای محافظت از بازار خود می باشند از این رو عرضه کنندگان ترکیه نیز در جستجوی بازار جدیدی برای میلگرد خود هستند.

قیمت میلگرد در بازار داخلی چین ۵۴۵ تا ۵۵۲ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد که تا ۶ دلار هر تن رشد داشته است. میلگرد صادراتی چین نیز حدود ۲ دلار رشد داشته ۴۹۰ دلار هر تن فوب شنیده شد. برخی کارخانه ها در ۵۰۰ تا ۵۰۵ دلار هر تن فوب عرضه نیز عرضه داشتند.

در بازار داخلی اروپا میلگرد حدود ۵۲۵ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار امریکا نیز میلگرد همچنان ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

مقاطع در بازار ایران
روند قیمت مقاطع از شنبه تا سه شنبه صعودی بود ولی روز چهارشنبه با افزایش قیمت شمش در بورس به ناگهان جهش کرد میانگین قیمت روز شنبه که ۳۶۶۹۹ ریال تمام شده بود تا سه شنبه به ۳۸۵۱۷ ریال رسید ولی روز چهارشنبه به ۴۰۲۳۳ ریال افزایش یافت دلایل این افزایش عبارتند از:

۱- محدودیت عرضه شمش

۲- شدت گرفتن صادرات در دی ماه

۳- بهبود نرخ ارز

۴- انتظار بازار برای بهبود قیمت

در روز چهارشنبه صحبت هائی مبنی بر محدودیت صادرات میله گرد به عراق شنیده شد. ظاهراً این مطلب در مورد سوریه هم گفته شده است اگر این شنیده ها صحت داشته باشد بازار در کوتاه مدت دچار مشکل خواهد شد با توجه به روند صادرات شمش تولیدکننده های کوچک متوقف میگردند ولی فضا برای ذوب آهن اصفهان ایجاد میگردد. وزارت صمت و بانک مرکزی به جای چاره اندیشی و حمایت از صادرات به دنبال ارزهای خارج شده هستند در حالیکه در شرایط فعلی دولت باید با تواضع راهکاری را با تولید کننده ها و صادرکننده ها مشخص کند تا صادرات بدون مشکل و روان گردد در شرایط فعلی بستر صادرات به علت تفاوت نرخ صادراتی واقعی و نرخی که گمرک مطالبه می کند با محدودیت روبروست از طرف دیگر صادرکننده نمی تواند امیدوار به برگشت مالیات ارزش افزوده اش باشد.

دولت برای این دو مشکل باید راهکاری با مشارکت تولیدکننده ها و صادرکننده ها پیدا کند. با افزایش قیمت میلگرد بازار متوقف شد که یک واکنش طبیعی بود این مطلب از قیمت های روز پنج شنبه پیدا بود چرا که باید میله گرد و تیرآهن هائی که در قیمت های ارزانتر هفته های قبل در بورس عرضه شده فروخته شود. ذوب آهن اصفهان میله گرد و تیرآهن را در قیمت میانگین ۳۴۲۲۵ ریال پایه فروخته است.

این در حالی است که در هفته منتهی به ۰۳/۱۱/۹۷ جمعاً ۷۴۶۶۰ تن تیرآهن و میله گرد را در میانگین قیمت ۳۲۲۳۹ ریال فروخته که تحویل آنها تا نیمه اسفند است، آمار معاملات بورس نشان می دهد ذوب آهن در دی ماه جمعاً ۴۰۲۶۰ تن انواع مقاطع و ۳۱۶۴۸ تن تیرآهن به فروش رسانده ولی از اول تا ۱۱ بهمن ماه ۱۵۱۰۴۰ تن سبد مخلوط میله گرد و تیرآهن یعنی در ۱۱ روز ۲ برابر کل دی ماه تیرآهن و میله گرد توسط ذوب آهن فروخته شده حجم عرضه های خارج از بورس مشخص نیست. در شرایطی که پروژه های عمرانی به حداقل رسیده است و عملاً مصرف بسیار پائین است این حجم از عرضه می تواند به آرامش بازار کمک کند. ذوب آهن اصفهان در هفته آینده باید با توجه به شرایط موجود عرضه های زیادی داشته باشد احتمالاً با افزایش قیمت هم مواجه خواهد شد ولی سرازیر شدن کالاهائی که قبلاً در قیمت پائین خریداری شده بازار را بعد از ۲۲ بهمن به آرامش خواهد رساند مگر آنکه صادرات افزایش یابد و سهم عرضه کارخانه های خصوصی در بازار کاهش یابد.

ورق
چین ۴ تا ۱۰ فوریه در تعطیلات رسمی سال نو خواهد بود از این رو برخی دیگر در بازار نبودند. ورق گرم صادراتی چین هفته گذشته با امید به رونق تقاضا پس از تعطیلات بالا رفته شاهد ۶ دلار رشد قیمت بوده ۴۹۶ دلار هر تن فوب شد. آخرین قیمت ورق گرم چین در ویتنام نیز ۴۹۵ تا ۵۱۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شده است. البته ویتنامی ها نیز در جو تعطیلات سال نو هستند و بازار فعالیتی نداشت.

بازار صادرات ورق سی آی اس در ثبات بوده ورق گرم ۴۵۵ دلار هر تن فوب شنیده شد. انتظار می رود روزهای آتی قیمت های پیشنهادی بالا برود چون بازار در جو کمبود عرضه است.

در بازار واردات در ترکیه ورق گرم ۴۶۰ تا ۴۸۰ دلار هر تن سی اف آر بود در حالی که پیش از این ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار ثبت شده بود.

آخرین قیمت ورق گرم در بازار داخلی ترکیه به لطف رشد قیمت قراضه و بهبود بازارهای جهانی ۴۹۵ تا ۵۱۰ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شده در حالی که هفته قبل ۴۹۰ تا ۴۹۵ دلار بود ولی تقاضا راکد است و معامله مهمی نهایی نشد.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم ۳ دلار رشد داشته ۶۸۳ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد. در اروپا نیز ورق گرم از ۵۱۳ یورو به ۵۰۴ یورو هر تن درب کارخانه کاهش یافت.

ورق در بازار ایران
قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز شنبه در اصفهان ۴۸۰۰۰ ریال بود که تا چهارشنبه به ۵۱۰۰۰ تا ۵۲۰۰۰ ریال هر کیلو رسید عرضه های نورد و لوله اهواز تا سه شنبه متوقف بود ولی بعد از آن با ۴۷۰۰۰ ریال هر کیلو شروع شد که تا پنج شنبه صحبت ۵۰۰۰۰ ریال هم بود.

ورق های ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر با افزایش قیمت تا حد ۱۵۵۰ ریال هر کیلو روبرو شد که آخر هفته به ۴۷۱۷۵ ریال رسید علت افزایش قیمت محدودیت عرضه از یک طرف و انتظارات بازار بود در حالیکه همه در اندیشه بعد از ۲۲ بهمن هستند که فروش های قبلی مبارکه به بازار خواهد آمد محققاً سیاست مبارکه مثل گذشته افزایش قیمت است بخصوص که در دو هفته قبل ورق گرم و سرد را با کاهش قیمت عرضه کرده است حداقل برای حفظ بازار پایه قیمت عرضه بالاتر از هفته های قبل خواهد بود که این به ثبات بازار کمک می کند.

ورق های گرم ضخامت ۱۵ میلیمتر به بالا با افزایش قیمت روبرو شد علت این امر عرضه محدود ورق های ۲۵ به بالاست که بازار را شدیداً با مشکل روبرو کرده است شنیده شده که در هفته آینده عرضه این کالاها افزایش خواهد یافت که در این صورت قیمت آن کاهش می یابد. این رفتار اکسین در غیبت کاویان قیمت میانگین ۴۱۰۵۰ ریال شنبه را به ۴۳۳۵۰ ریال افزایش داد. دل بستن به کاهش قیمت ورق اکسین برای بلند مدت شاید صحیح نباشد چرا که با افزایش قیمت شمش، قیمت اسلب هم بالا خواهد رفت بنابراین قیمت تمام شده سفارشات بعدی مورد توجه سرمایه گذاران قرار می گیرد.

ورق سرد بازار آرام ولی رو به بالائی را تجربه کرد میانگین قیمت ورق سرد ضخامت های ۴۰/۰ تا ۵/۲ میلیمتر که روز شنبه ۶۲۳۸۲ ریال بود تا چهارشنبه به ۶۳۱۶۴ ریال هر کیلو رسید. فروش های ارزان مبارکه چشم انداز بهبود قیمت را نمی دهد مگر آنکه مبارکه موفق شود در بورس قیمت را تا حد بیش از ۱۰ درصد افزایش دهد ولی با این اتفاق تنها قیمت تغییر می کند چون تقاضا محدود است.

ورق گالوانیزه بازار آرام و بی تحرکی داشت و عملاً تغییری در قیمت ها دیده نشد شاید با تغییر قیمت ورق در بورس نشانه ای از بهبود در قیمت این کالا دیده شود.در حال بارگذاری...