×

جایگاه آلومینیوم ایران به رتبه ۱۲ جهان ارتقا می‌یابد-ضایعات بازار قم به نقل از فلزات آنلاین


جایگاه آلومینیوم ایران به رتبه ۱۲ جهان ارتقا می‌یابد

 
با اتمام طرح‌های توسعه آلومینیوم جنوب و جاجرم در سال جاری جایگاه آلومینیوم ایران به رتبه ۱۲ جهان ارتقا می‌یابد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، در حال حاضر ایران از نظر ظرفیت تولید در رتبه ۱۸ جهان قرار دارد که با اتمام طرح‌های توسعه آلومینیوم جنوب و جاجرم در سال جاری به رتبه ۱۲ ارتقا می‌یابد.

عملکرد تولید آلومینیوم نشان می‌دهد که تولید این محصول از ۱۸ هزار تن در سال ۵۷ به ۳۳۷ هزار تن در سال ۹۶ افزایش یافت که حاکی از رشد ۱۹ برابری است. پیش‌بینی می‌شود که تولید آلومینیوم ایران در سال ۹۷ به ۳۸۵ هزار تن افزایش یابد.

سال ۵۷ ظرفیت تولید آلومینیوم ایران ۱۸ هزار تن بود که در سال۹۶ به ۴۲۲ هزار تن افزایش یافت و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۹۷ به ۴۷۵ هزار تن برسد.

از سوی دیگر طرح تولید پودر آلومینا با ظرفیت اولیه ۸۰۰ هزار تن برای تامین حداقل نیاز استراتژیک صنعت آلومینیوم کشور به این ماده معدنی تعریف شده است. برآورد سرمایه‌گذاری این طرح ۶۵۰ میلیون یورو اعلام شده و بوکسیت موردنیاز طرح نیز از طریق واردات تامین خواهد شد.

تامین بوکسیت مورد نیاز صنایع آلومینیوم کشور که از طریق فراخوان بین‌المللی در حال اجرای طرح معدن بوکسیت گینه است یکی از اقدامات ایمیدرو در این حوزه به‌شمار می‌رود.

از دیگر اقدامات در صنعت آلومینیوم می‌توان به تعریف طرح تولید ۱۶۰هزار تن محصولات عریض آلومینیومی (فویل،پلیت، ورق قوطی) با سرمایه‌گذاری ۶۰۰ میلیون یورو و با هدف ایجاد ارزش افزوده در زنجیره آلومینیوم اشاره کرد.

تولید بیش از ۲۴۰هزار تن آلومینا

روند تولید آلومینا طی سال‌های ۸۱ (آغاز تولید آلومینا در ایران) تا ۹۶ حاکی از آن است که تولید آلومینا از ۱۰۲ هزار تن در سال ۸۱ به ۲۴۰هزار تن در سال ۹۶ افزایش یافت که رشد ۲٫۵ برابری تولید این محصول را نشان می‌دهد. پیش‌بینی می‌شود میزان تولید آلومینا در سال ۹۷ به ۲۴۵ هزار تن خواهد رسید.در حال بارگذاری...