×

گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته ۰۶ سال ۲۰۱۹ -ضایعات بازار قم


گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته ۰۶ سال ۲۰۱۹
سنگ آهن

فولاد ایران : هفته گذشته بازار واردات سنگ آهن چین تقریبا هیچ فعالیتی نداشت چرا که تعطیلات سال نو چینی شروع شد. بازار در انتظار است تا پس از تعطیلات روند بازار چگونه خواهد شد. البته اخیرا حادثه شکستن سد شرکت معدنی واله برزیل تاثیر زیادی بر قیمت ها داشته که به نظر فعالان بازار بیشتر جنبه روانی داشته و در واقعیت این حادثه تاثیر چندانی بر عرضه برزیل نمی گذارد. آخرین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد استرالیا ۸۶٫۶۵ دلار هر تن خشک سی اف آر چین ثبت شده در حالی که یک هفته قبل ۸۴ دلار بود. قیمت سنگ آهن به ۹۰ دلار نزدیک شده از این رو شاید پس از تعطیلات چین که تا ۱۰ فوریه است نیز خریداران عقب بنشینند.

بنا بر گزارش یومتال، در بازار سنگ آهن صادراتی ایران تحت تاثیر افزایش قیمت جهانی، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از ۳۹ دلار به حدود ۴۴٫۲ دلار هر تن فوب افزایش یافت. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز حدود ۶ دلار رشد داشته ۴۳ دلار هر تن فوب شد.

قراضه

فولاد ایران: هفته گذشته قیمت قراضه وارداتی در ترکیه به روند صعودی اخیر خود ادامه داد و آخرین قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ به حدود ۳۱۹ دلار هر تن فوب رسید در حالی که هفته قبل را در ۳۱۰ دلار به پایان برده بود. خرید ترک ها ادامه دارد و انتظار می رود قیمت نیز فعلا مدتی صعودی بماند.

در شرق آسیا نیز تحت تاثیر بازار ترکیه، قیمت قراضه وارداتی اخیرا ۱۰ دلار رشد داشته ۲۷۵ دلار هر تن سی اف آر شده است. انتظار می رود پس از تعطیلات سال نو چینی تقاضا بهتر شود.

در هند نیز قراضه وارداتی خرد شده ۹ دلار رشد داشته ۳۳۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

در این بین برخی معتقدند چون افزایش قیمت های اخیر قراضه در ترکیه تناسبی با وضعیت رکودی بازار فولاد آن ندارد شاید باید در آینده نزدیک منتظر تصحیح قیمت قراضه باشیم.

بیلت

فولاد ایران: آخرین قیمت بیلت در بازار داخلی چین ۵۰۸٫۵ دلار هر تن درب کارخانه با مالیات بر ارزش افزوده ثبت شد. البته همه در جو تعطیلات بودند و کسی پیشنهاد قیمت جدید نمی داد. بیلت صادراتی چین در ۴۶۰ دلار هر تن فوب در ثبات بود.

بیلت صادراتی سی آی اس تا ۱۵ دلار رشد داشته ۴۳۰ دلار هر تن فوب شنیده شد. با توجه به رشد بازار قراضه ترکیه این روند صعودی دور از انتظار نبود.

قیمت بیلت وارداتی در جنوب شرق آسیا روزهای اخیر در ثبات بوده متوسط قیمت ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

بیلت صادراتی ترکیه نیز ۴۲۵ تا ۴۴۰ دلار هر تن فوب ثبت شد که رشدی جزیی داشت. قیمت بیلت در بازار داخلی ترکیه ۴۴۰ دلار هر تن درب کارخانه بود ولی قیمت درخواستی خریداران ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار شنیده شد.

بیلت در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت شمش روند صعودی داشت و در اواخر هفته تقریبا شمش نایاب شد میانگین قیمت سایزهای ۱۲۵ و ۱۵۰ میلیمتر که اول هفته ۳۵۴۳۸ ریال بود تا آخر هفته از ۳۸۰۰۰ ریال هم گذشت که شامل ۹% مالیات ارزش افزوده بود علت نایاب شدن شمش چند فاکتور است :

الف : صادرات کارخانه های بزرگ مثل فولاد خوزستان که به علت تعطیلی بازار چین فرصتی برای سفارش پیدا کردند. از طرف دیگر افزایش قیمت شمش در بازار جهانی از ۳۷۰ دلار فوب سی آی اس به ۴۳۰ تا ۴۵۰ دلار باعث جذاب شدن محصولات ایران شده است به همین دلیل کارخانه ها به یکباره مواجه با تقاضای زیادی برای صادرات شده اند

ب : افزایش قیمت قراضه و عبور آن از مرز ۳۰۰۰۰ ریال هر کیلو

ج : ادامه شکاف عرضه و تقاضای شمش از یک ماه و نیم قبل که هنوز ادامه دارد

با افزایش قیمت شمش ، قیمت مقاطع هم بالا رفته است در نتیجه مسابقه حفظ فاصله قیمت شمش با میله گرد باعث بالا رفتن قیمت این کالا شده است . فعالان بازار هنوز منتظرند تا ببینند تصمیم دولت در برابر این افزایش قیمت چیست ؟ دولت معمولاً سکوت می کند تا شرایطی مثل بازار گوشت یا اتومبیل ایجاد شود. وقتی بحران به اوج رسید دولت وارد میشود و با بدترین تصمیم ممکن مثل آنچه در مردادماه شاهد ان بودیم مداخله می کند یا صبر می کند تا شرایط به حالت طبیعی باز گردد چرا که بالا رفتن قیمت شمش در بازار داخل باعث افزایش قیمت مقاطع می گردد و صادرات آن را تحت فشار می گذارد در نتیجه تقاضای شمش کاهش خواهد یافت و قیمت نزولی خواهد شد. یک مساله مهم اینست که کمتر از یک ماه از سال کاری باقیمانده بنابراین هر تصمیمی دولت بگیرد عمر آن کوتاه خواهد بود تنها تصمیم اثرگذاری که دولت می تواند بگیرد اینست که کارخانه های دولتی را وادار کند تا عرضه های درشت بالای ۵۰ هزار تنی در بورس داشته باشند با این روش انها می توانند برای فروردین و اردیبهشت که بازار آرام است پیش فروش کنند این کار باعث خواهد شد در پایان سال نقدینگی زیادی نزد کارخانه های فولاد انباشته گردد از طرف دیگر بازار تکلیف خود را برای سه ماه آینده میداند لطمه ای هم به صادرات نمی خورد بر فرض مثال کارخانه ای که ماهانه توان تولید ۱۰۰ هزار تن شمش را دارد می تواند معادل تولید یک ماه را با تحویل ۷۰ روزه عرضه کند این کار باعث آرامش بازار شمش، جذب نقدینگی و حفظ صادرات می شود . سیاست فعلی تشنه نگه داشتن بازار است ولی نباید فراموش کرد که عرضه مقاطع ذوب آهن و دیگر کارخانه ها در بورس با میانگین قیمت پایه ۳۴۵۰۰ ریال ادامه دارد و این عرضه اجازه نمیدهد رونق بازار شمش در پایان سال به درازا بکشد.

مقاطع

فولاد ایران: هفته گذشته میلگرد صادراتی چین در روزهای پایانی نزدیک به تعطیلات در ثبات بود و ۴۹۰ دلار هر تن فوب ثبت شد. در بازار داخلی نیز میلگرد ۵۴۴ تا ۵۴۸ دلار هر تن بودند.

آخرین قیمت میلگرد در بازار داخلی ترکیه ۵۵۵ تا ۵۶۰ دلار هر تن درب کارخانه بود در حالی که یک هفته قبل ۵۳۱ تا ۵۳۷ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. میلگرد صادراتی ترکیه نیز تحت تاثیر رونق بازار قراضه اخیرا تا ۱۰ دلار رشد داشته ۴۷۰ تا ۴۷۵ دلار هر تن فوب شد.

میلگرد صادراتی سی آی اس ۴۵۰ دلار هر تن فوب ثبت شده که ۲۰ دلار رشد قیمت هفتگی را ثبت نمود.

در بازار داخلی اروپا میلگرد حدود ۴ یورو افت داشته۵۲۱ یورو هر تن درب کارخانه شد. در بازار امریکا نیز میلگرد همچنان ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

مقاطع در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت مقاطع روند صعودی داشت و پیش بینی سقف قیمت تقریباً ممکن نیست میانگین روز شنبه که ۴۰۴۹۴ ریال بود تا آخر هفته به ۴۱۳۴۳ ریال تمام شده رسید. ذوب آهن مقاطع خود را در قیمت میانگین ۳۴۵۰۰ ریال پایه عرضه کرد که نسبت به هفته قبل حدود ۲ درصد افزایش یافت به این ترتیب میانگین قیمت تمام شده ذوب آهن اصفهان با احتساب ارزش افزوده ۳۷۶۰۵ ریال است در حالیکه متوسط قیمت فروش میله گرد این کارخانه در بازار هر کیلو ۴۱۲۰۰ ریال بوده و میانگین قیمت تیرآهن ۱۴ – ۱۶ – ۱۸ ، ۴۴۷۶۶ ریال در بازار بوده است. در طول ۱۸ روز اول فروردین ماه ۲۲۴۵۲۰ تن انواع مقاطع در بورس فروخته شده است، این عدد برای کل دی ماه ۸۷۲۷۰ تن، آذر ماه ۳۹۹۰۸ تن بوده، با این حساب ماه بهمن در حال پر کردن خلاء معاملات دو ماه قبل است ولی با قیمتی حدود ۱۸ درصد بیشتر. روند فعلی بازار عده ای را تحریک می کند تا در مسابقه خرید شرکت کنند این مسابقه تا یک هفته ادامه می یابد ولی بعد از آن انبارها از کالاهای گران قیمت انباشته شده است. از طرف دیگر کارخانه هائی که خارج از بورس معامله می کنند حاضرند شمش را بالاتر از ۳۸۵۰۰ ریال تمام شده بخرند چون بخشی از آنها محصول را پیش فروش کرده اند رفتار این کارخانه ها باعث شدت گرفتن افزایش قیمت شمش و مقاطع خواهد شد، محققاً این بازار متوقف خواهد شد چون با روند فعلی افزایش قیمت، صادرکنندگان مقاطع نگران افزایش قیمت و از دست دادن قدرت رقابت خود هستند در نقطه ای که صادرات متوقف می شود بازار شروع به تنزل خواهد کرد آنچه در این میان علامت سئوال است سکوت وزارت صمت است که یا نمیداند یا اگر میداند حاضر به مداخله نیست. ذوب آهن اصفهان توانائی تولید ماهانه حداقل ۳۰۰ هزار تن مقاطع را دارد چنانچه از این فرصت استفاده کند و تا پایان سال ۵۰۰ هزار تن مقاطع را در بورس تحویل تا خرداد ماه بفروشد به توان مالی خودشن کمک کرده است به بازار هم ثبات داده است، آنچه مسلم است اینست که شرایط فعلی تب رکود معاملات دو ماه قبل است و نمی تواند پایدار باشد. بعضی از آگاهان انتظار دارند قیمت میانگین میله گرد از ۴۵۰۰۰ ریال هر کیلو تمام شده عبور نماید در اینصورت بسیاری از کارخانه های کوچک متوقف خواهند شد چون نسبت سرمایه به سود آنها به شدت پائین می آید.

ورق

فولاد ایران: بازار صادرات ورق چین عملا در تعطیلات بود ولی آخرین قیمت ۴۹۰ تا ۴۹۶ دلار هر تن فوب شنیده شد. در بازار داخلی نیز قیمت حدود ۵۴۹ دلار هر تن درب کارخانه با مالیات بر ارزش افزوده بود. دو هفته ای می شود که بازار فولاد چین صعودی است ولی برخی معتقدند پس از تعطیلات سال نو چین این روند صعودی خیلی دوام نخواهد داشت و اواخر فوریه شاهد افت قیمت ها در چین خواهیم بود.

در بازار صادرات سی آی اس ورق گرم از ۴۵۵ دلار به ۴۷۰ دلار هر تن فوب بهبود یافت. ورق گرم صادراتی ترکیه نیز ۵۱۵ دلار هر تن فوب شنیده شده که حدود ۴ درصد بهبود داشت. در بازار داخلی ترکیه نیز ورق گرم ۵۱۵ تا ۵۲۰ دلار هر تن درب کارخانه بود.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم ۱ دلار رشد داشته ۶۸۴ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد. در اروپا نیز ورق گرم ۲ یورو رشد داشته ۵۰۶ یورو هر تن درب کارخانه شد.

ورق در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز شنبه ۴۹۹۰۰ ریال و در اهواز ۴۸۰۰۰ ریال بود ولی تا آخر هفته محصول اصفهان به ۵۰۴۰۰ ریال در اهواز به ۴۸۵۰۰ ریال رسید روز دوشنبه مبارکه ورق گرم کلاس B را در قیمت پایه ۴۲۶۳۱ ریال عرضه کرد در حالیکه هفته قبل از ان قیمت پایه ۴۲۹۷۷ ریال بود همین رفتار برای ورق گرم C تکرار شد در حالیکه عرضه قبلی ۳۸۶۵۸ ریال بودپایه عرضه این هفته ۳۷۱۹۹ ریال بود در نتیجه موفق شد جمعاً بیش از ۱۰۶ هزار تن کالا تحویل تا آخر فروردین بفروشد سیاست کاهش قیمت مبارکه سیاست موفقی بوده است در دی ماه این شرکت ۲۷۷۴۲۰ تن ورق گرم فروخت ولی تا نیمه بهمن ۱۸۳۱۵۰ تن با این روش احتمالاً موفق خواهد شد تا پایان بهمن به رکورد ۳۰۰ هزار تن برسد این در حالی است که صادرات این شرکت نسبت به سال گذشته بهبود یافته است. اوج فروش ورق گرم مبارکه در تیرماه با رقم ۳۹۸۷۸ تن بوده. با این حال بازار در تنگنای عرضه ورق گرم است چون مبارکه در آذر ماه تنها ۱۲۲۴۳۰ تن ورق گرم فروش کرده به همین دلیل قیمت ورق گرم ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر از میانگین ۴۸۱۶۳ ریال در اول هفته به ۴۸۸۲۵ ریال رسید انتظار می رود با عرضه کالاهای فروخته شده در آذر و دی ماه بازار کمی به آرامش برسد هر چند هنوز شتاب قیمت بازار با بورس فاصله زیادی ندارد.

ورق های گرم ضخامت ۸ تا ۵۰ میلیمتر محصول اکسین با محدودیت شدید عرضه روبرو بود به همین دلیل میانگین قیمت ضخامت های ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر که روز شنبه ۴۳۸۲۵ ریال پایه بود به ۴۴۰۶۳ ریال رسید بازار با کمبود شدید ورق اکسین روبروست و اکثر کسانی که اسلب به کارخانه داده اند از این مساله عصبی هستند. مطمئناً این روش ناشی از برنامه ریزی های این کارخانه است ولی واقعیت اینست که بازار کشش افزایش قیمت را ندارد محققاً با شروع عرضه و رقابت قیمت خواهد شکست ولی نباید فراموش کرد که قیمت پایه اسلب بالا رفته در نتیجه قیمت تمام شده محصول با نرخ امروز اسلب کمتر از ۴۳۰۰۰ ریال تمام شده نخواهد بود این مساله برای سفارشات سال آینده قابل اهمیت است. در هفته گذشته کاویان غایب بزرگ بازار بود همین امر به تنگنای عرضه ورق اکسین و بالا رفتن آن کمک کرد.

ورق سرد بالاخره بازار گرمی پیدا کرد میانگین قیمت از ۶۳۸۱۸ ریال برای ضخامت های ۴۰/۰ تا ۵/۲ میلیمتر به ۶۴۶۳۶ ریال رسید روز دوشنبه مبارکه ۲۰ هزار تن ورق سرد را در قیمت پایه ۴۹۰۲۷ ریال عرضه کرد در حالیکه قیمت عرضه قبلی ۵۰۳۰۴ ریال بود علت بهبود قیمت متعادل شدن عرضه و تقاضاست محدودیت واردات بازار را متکی به مبارکه کرده ولی در ماه های گذشته عرضه ورق هایی که توسط پیمانکاران در بازار عرضه میشد جدی بود در حالیکه از بهمن ماه این روند محدودتر شده است با این حال تقاضای این کالا پائین است و رقابت روی آن زیاد نیست.

ورق گالوانیزه با پدیده عجیبی روبرو شد. عرضه قبلی مبارکه در قیمت پایه ۷۷۰۳۰ ریال بود که در هفته گذشته آن را به ۶۲۳۷۶ ریال کاهش داد با این حال قیمت پایانی به ۸۰۹۷۴ ریال رسید. ولی در بازار نسبت به این تغییر قیمت واکنش نشان نداد چرا که میانگین اول هفته برای ضخامت های ۴۰/۰ تا ۵/۱ میلیمتر که ۷۷۴۸۶ ریال بود به ۷۸۱۸۲ ریال رسید. بازار این کالا همچنان رقابتی است .در حال بارگذاری...