×

گزارش هفتگی بازار های جهانی فولاد – گزارش هفته ۰۸ سال ۲۰۱۹-ضایعات بازار قم به نقل از فولاد ایران


گزارش هفتگی بازار های جهانی فولاد – گزارش هفته ۰۸ سال ۲۰۱۹
سنگ آهن

فولاد ایران : بازار سنگ آهن وارداتی در چین برای دومین هفته متوالی در سکوت نسبی بود و سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد استرالیا ۸۷٫۵ دلار هر تن خشک سی اف آر شنیده شد. عرضه کافی و حاشیه سود پایین کارخانه های چینی را فعلا از بازار عقب نشانده و در تناژ بالا خرید نمی کنند. برخی معتقد بودند دو هفته آینده تقاضا بهتر می شود چون فروش فولاد در بهار رونق خواهد داشت.

بنا بر گزارش یومتال، در بازار سنگ آهن صادراتی ایران قیمت ها صعودی بود و آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از حدود ۴۴ دلار به ۴۷٫۷ دلار و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز از ۴۳ دلار به حدود ۴۶٫۵ دلار هر تن فوب رسید.

قراضه

فولاد ایران: متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین خلوص ۲۰-۸۰ در ترکیه پایان هفته گذشته ۳۲۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد در حالی که هفته قبل ۳۳۰ تا ۳۳۱ دلار بود. کاهش خریدها قیمت ها را پایین آورد. برخی قیمت درخواستی را تا ۳۱۵ دلار هر تن سی اف آر نیز کاهش دادند. انتظار می رود یک یا دو هفته آینده بازار فعالیت کمتری داشته باشد و مقداری تصحیح قیمت نیز مشاهده شود.

قراضه کانتینری وارداتی در شرق آسیا حدود ۱۰ درصد رشد داشته ۳۰۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

در هند قراضه خرد شده وارداتی در ۳۴۰ دلار هر تن سی اف آر در ثبات بود.

در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده در حدود ۳۲۹ دلار هر لانگ تن ثبات داشت.

بیلت

فولاد ایران: افت قیمت قراضه در ترکیه و کاهش قیمت در چین، بیلت صادراتی سی آی اس را ارزان تر کرد و از ۴۶۰ دلار هر تن فوب اوایل هفته به ۴۵۰ تا ۴۵۵ دلار هر تن فوب رسید. در خاور دور بیلت سی آی اس در ۴۷۵ تا ۴۸۵ دلار هر تن سی اف آر ثبات داشت. البته درخواست خریداران به ۴۷۰ تا ۴۷۵ دلار رسید.

در ترکیه بیلت ۱۰ تا ۱۵ دلار افت داشته که به دنبال افت قیمت قراضه در بازار واردات آن بود.

بیلت صادراتی چین نیز هفته گذشته ۵ دلار ارزان تر شده ۴۶۰ دلار هر تن فوب ثبت شد. بیلت در بازار داخلی چین نیز ۷ دلار افت داشته ۵۰۱ دلار هر تن درب کارخانه شد. فولادسازان چینی نتوانستند پس از تعطیلات قیمت های خود را بالا ببرند تا حاشیه سود مشابه قبل بماند چون اخیرا بازار فعالیتی نداشته است. از طرفی موجودی بیلت کارخانه ها نیز بالاست و تحت فشارند.

بیلت در بازار ایران

فولاد ایران : قیمت شمش در هفته گذشته به اوج خود رسید میانگین قیمت سایزهای ۱۲۵ و ۱۵۰ میلیمتر از ۳۹۴۰۰ ریال اول هفته به ۴۱۶۰۰ ریال در پایان هفته رسید. شمش به دلایل زیر با افزایش قیمت روبرو شد :

۱- ادامه صادرات

۲- افزایش نرخ ارز

۳- تقاضای عقب افتاده بعضی تولیدکننده های مقاطع که با توجه به روند صعودی قیمت مقاطع تولید را پیش فروش کرده و موظف به خرید شمش آن هستند.

بسیاری از دست اندرکاران اعتقاد دارند در هفته پیش رو روند قیمت شمش نزولی خواهد بود.

دلایل آنها:

الف – صادرات شمش به شدت کاهش یافته و این روند دنبال خواهد شد بخصوص برای سفارشاتی که موعد تحویل آنها بعد از اردیبهشت است . ضمن آنکه چینی ها دوباره فعال شده اند و بازار خاوردور را قبضه خواهند کرد.

ب – روند نزولی نرخ ارز که شاهد آن بیانیه رئیس بانک مرکزی و مهلت ۴ ماهه برای تصویب FATF است.

ج – با فرض قیمت آهن اسفنجی در پایه ۱۵۰۰۰ ریال قیمت تمام شده شمش نمی تواند بیش از ۳۴ هزار ریال باشد بنابراین قیمت شمش حداقل ۵ هزار ریال حباب دارد. قابل ذکر است که از روز سه شنبه قیمت آهن اسفنجی روند نزولی گرفت و از ۱۴۷۰۰ ریال پایه هر کیلو به ۱۴۳۰۰ ریال رسید پیشنهادهای عرضه آهن اسفنجی هم در بازار زیاد شد.

د – تولید کنندگان مقاطع که پیش فروش کرده اند در هفته آینده با رکود بازار مقاطع عقب خواهند نشست و تقاضای شمش کاهش می یابد.

ه – حداکثر ۱۰ روز کاری تا پایان سال مانده است بنابراین سفته بازها از بازار عقب خواهند کشید و حباب قیمت شمش به تدریج فروکش خواهد کرد.

مقاطع

فولاد ایران: فروش میلگرد در ترکیه به دلیل ضعف تقاضای داخلی و صادراتی و افت قیمت قراضه در رکود بود. میلگرد صادراتی ترکیه از ۵۰۵ دلار به ۴۸۵ دلار هر تن فوب کاهش یافت. در بازار داخلی نیز قیمت ۱۰ تا ۱۵ دلار افت داشته ۴۹۵ تا ۵۱۰ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.

میلگرد صادراتی چین ۶ دلار بهبود داشته ۵۱۶ دلار هر تن فوب ثبت شد.

متوسط قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس ۴۷۵ تا ۴۹۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه است در حالی که یک هفته قبل ۴۷۵ تا ۴۸۰ دلار بود.

در بازار داخلی اروپا میلگرد در ۵۲۵ یورو هر تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار امریکا نیز میلگرد همچنان ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

مقاطع در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت مقاطع روند صعودی داشت. میانگین قیمت میله گرد از ۴۵۰۱۴ ریال روز شنبه به اوج خود در روز سه شنبه رسید که عدد ۴۷۱۹۳ ریال را ثبت کرد ولی از روز چهارشنبه عرضه ها زیاد شد و معدل به ۴۶۹۷۴ ریال برگشت. علت افزایش شدید قیمت، رقابت در خرید شمش محصول خوزستان روز سه شنبه بود که قیمت پایانی در پایه ۳۸۵۱۶ ریال بسته شد یعنی حدود ۲۳ درصد بیشتر از قیمت پایه عرضه. شمشی که در بورس در قیمت پایه ۳۸۵۱۶ ریال فروخته شد در ۱۰/۱۱/۹۷ در قیمت پایه ۳۲۶۵۱ ریال معامله شده بود یعنی ۵۸۶۵ ریال افزایش قیمت، این افزایش قیمت با نسبت کمتری به محصول منتقل شد در واقع بازار میله گرد ۲۱۷۹ ریال از این افزایش را پذیرفت علت آن موجودی های قبلی در انبارها و فروش های تعهد شده کارخانه هاست که در هفته های قبل در قیمت ارزانتر بسته شده. آمار بورس نشان می دهد در بهمن ماه بیش از ۲۶۰ هزار تن مقاطع در بورس معامله شده، میله گردهای ذوب آهن که در قیمت کمتر از ۳۸۰۰۰ ریال تمام شده معامله گردیده در انبارها هست. روند افزایش قیمت روی تیرآهن و مقاطع دیگر روشن نبود چون موج شدید افزایش قیمت باعث شد بسیاری از عرضه کننده ها از بازار عقب نشستند که با آرام شدن بازار محققاً برخواهند گشت. بازار هنوز در انتظار عرضه ذوب آهن است محققاً بخشی از نقدینگی ارضاء نشده در معاملات شمش به سمت ذوب آهن خواهد رفت میانگین مجموع فروش های هفته قبل ذوب آهن برای تیرآهن و میله گرد ۳۴۰۰۰ ریال پایه هر کیلو بوده است که قیمت تمام شده آن کمتر از ۳۷۵۰۰ ریال خواهد بود. حال آنکه حداقل قیمت میله گرد ذوب آهن در بازار اصفهان هر کیلو ۴۶۰۰۰ ریال تمام شده و تیراهن ۴۵۳۰۰ ریال است. فاصله قیمت ۳۷۵۰۰ ریال با ۴۶۰۰۰ریال ۸۵۰۰ ریال است که نشان دهنده بیش از ۲۰ درصد سود در کمتر از یک ماه است. محققاً پس از فروش هفته آینده ذوب آهن در بورس که با بازارسازی همراه خواهد بود قیمت فروکش خواهد کرد بخصوص آنکه فرصتی برای تقاضا نیست و روند قیمت ارز هم نزولی پیش بینی شده است. یک نکته را نباید فراموش کرد آنهم اینست که میله گرد ۴۷۰۰ تومانی جذابیتی برای صادرات ندارد طبعاً قیمت باید کاهش پیدا کند.

ورق

فولاد ایران: صادرکننده های چینی هفته گذشته قیمت ورق گرم را کمی پایین آوردند در حالی که پس از تعطیلات قیمت ها را به سرعت بالا برده بودند. در هر حال افت شدید قیمت در آینده نزدیک دور ازانتظار است. قیمت ورق گرم صادراتی چین از ۵۲۵ دلار هر تن فوب به ۵۲۰ تا ۵۲۵ دلار کاهش داشت. در بازار داخلی چین نیز قیمت ورق گرم ۵۵۴ تا ۵۵۸ دلار هر تن درب کارخانه است که حدود ۳ دلار رشد داشته است.

ورق گرم صادراتی ترکیه ۵۶۰ دلار هر تن فوب بود و برخی تا ۵۷۰ دلار هم پیشنهاد می دادند ولی مورد قبول خریداران نبود. در بازار داخلی آن نیز ۵۵۰ تا ۵۷۰ دلار هر تن درب کارخانه بود. ورق گرم صادراتی سی آی اس ۵۰۵ دلار هر تن فوب و در ثبات بود البته نسبت به یک ماه قبل تا ۵۰ دلار هر تن رشد داشته است.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم از ۶۷۷ دلار به ۶۸۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه افزایش یافت. در اروپا نیز ورق گرم نسبتا در ثبات بوده ۵۰۵ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.

ورق در بازار ایران

فولاد ایران: ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر محصول مبارکه در اصفهان روز شنبه ۵۳۰۰۰ ریال بود که تا چهارشنبه به ۵۵۰۰۰ ریال رسید. محصول نورد و لوله اهواز روز شنبه ۵۰۵۰۰ ریال هر کیلو پیشنهاد میشد که تا آخر هفته به ۵۱۰۰۰ ریال افزایش یافت پیش بینی می شود عرضه این کارخانه در هفته آینده افزایش یابد از آنجا که اسلب های عرضه شده به کارخانه در قیمت حدود ۳۰ هزار ریال هر کیلو تمام شده بوده حاشیه سود فعلی دامنه تخفیف را زیاد می کند بنابراین روند قیمت صعودی نخواهد بود. ورق های گرم ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر مبارکه با عرضه محدود و انتظارات تورمی در بازار روبرو شد به همین علت میانگین قیمت روز شنبه که ۵۱۱۵۶ ریال بود تا آخر هفته به نتیجه مشخصی نرسید. علت این افزایش قیمت عرضه محدود مبارکه و افزایش قیمت در بورس بود. در ۱۵/۱۱/۹۷ مبارکه ورق گرم کلاس C را در قیمت ۴۱۱۶۴ ریال فروخته در حالیکه در هفته قبل قیمت به ۴۶۱۱۳ ریال رسید از طرف دیگر ضخامت های گروه B هم محدود است به همین علت قیمت ها روند صعودی داشته از هفته آینده مصرف به علت نزدیک شدن به انبارگردانی کارخانه ها محدود خواهد شد در حالیکه باید عرضه کالاهای خریداری شده در دی ماه و بهمن ماه به بازار تحویل گردد.

ورق اکسین با تنگنای شدید عرضه روبرو بود فارغ از مشکلات مدیریتی که گریبانگیر کارخانه است مسایل فنی هم مزید بر علت شده است ظاهراً اسلب های ۳۰ هزار ریالی در کارخانه در حجم وسیع انبار شده و منتظر تبدیل است. از روز چهارشنبه به آرامی از بعضی از شاخه های بازار عرضه شروع شد و همین امر تب بالا رفتن را فرو نشاند به نظر میرسد در هفته آینده با افزایش عرضه قیمت منطقی گردد این در حالی است که عرضه کاویان در بازار به طور محدود دیده میشد ولی تاثیرگذار نبود.

ورق سرد با بازار رو به افزایشی روبرو بود تقاضای این کالا بسیار محدود شده است ولی افزایش قیمت مبارکه در بورس باعث بالا رفتن قیمت بازار شد مبارکه ورق سرد را در ۱۵/۱۱/۹۷ در قیمت پایانی ۵۱۱۳۶ ریال فروخته بود که دوشنبه همان کالا را در قیمت ۵۳۱۴۰ ریال معامله کرد همین امر باعث افزایش عرضه شد ولی منحنی عرضه ورق سرد توسط مبارکه در دی ماه و آذرماه نشان دهنده میزان فروش نسبت به ماه های قبل است طبعاً با توجه به در پیش بودن تعطیلات و روانه شدن این کالاها به بازار قیمت خواهد نشست.

ورق گالوانیزه در هفته گذشته با افزایش قیمت روبرو شد انتظار می رفت مبارکه محصول ارائه نماید که محقق نشد با توجه به روند بازار قیمت این کالا هم افزایش یافت.در حال بارگذاری...