×

رونق کسب و کارهای ملی و منطقه‌ای با توسعه کریدور شمال-جنوب- ضایعات بازار قم به نقل از فلزات آنلاین


معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:
رونق کسب و کارهای ملی و منطقه‌ای با توسعه کریدور شمال-جنوب

معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی گفت: توسعه کریدور حمل و نقل شمال – جنوب، علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه و زمان ترانزیت، رونق کسب و کارهای ملی و منطقه‌ای را به دنبال دارد.

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از ایرنا، «شهرام آدم نژاد» روز دوشنبه در هفتمین اجلاس هماهنگی و هشتمین اجلاس کارشناسی کریدور حمل و نقل شمال – جنوب در تهران افزود: رونق هر چه بیشتر ترانزیت و رشد تجارت در این کریدور برای اعضا اهمیت زیادی دارد.
وی با اشاره به امضای موافقتنامه احداث این کریدور در سال ۲۰۰۰ بین ایران، هند و روسیه، افزود: تاکنون ۶ اجلاس هماهنگی برگزار شده و با اجرای کامل کریدور شمال – جنوب، صرفه‌جویی‌های قابل ملاحظه‌ای را در زمان و هزینه در مقایسه با کریدورهای سنتی شاهد خواهیم بود.
آدم نژاد گفت: با توجه به برداشت کشورهای عضو از آخرین وضعیت تجارت و لزوم هم‌افزایی در مبادلات اقتصادی بین اعضا برای توسعه کسب و کارهای ملی و منطقه‌ای، بسیاری از شاخص‌های پیشران ترانزیت مورد توجه قرار گرفته است.
معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: ایران در این زمینه اقداماتی مانند تجاری سازی مسیرهای جایگزین در کریدور به منظور بازسازی زنجیره تامین، ایجاد فرصت همکاری‌های نزدیک بین دولت‌ها و بخش خصوصی کشورها با هدف بازیابی حلقه‌های مفقوده، ایجاد مراکز لجستیکی، توجه به جذابیت‌های توریستی کریدور در کنار توسعه ترانزیت و ایجاد حمل و نقل پایدار با در نظر گرفتن کاهش مصرف سوخت و الزامات محیط زیستی انجام داده است.
وی با اشاره به اینکه ایران آماده همکاری نزدیک برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی است، ادامه داد: در این زمینه مشوق‌هایی برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته شده است.
هفتمین اجلاس هماهنگی و هشتمین اجلاس کارشناسی کریدور حمل و نقل شمال – جنوب صبح امروز با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی آغاز به کار کرد.
در این اجلاس دو روزه نمایندگانی از کشورهای جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه، هند، عمان، جمهوری آذربایجان، جمهوری ارمنستان، بلغارستان، جمهوری ترکیه، جمهوری بلاروس، جمهوری عربی سوریه، جمهوری قزاقستان، قرقیزستان و جمهوری تاجیکستان حضور دارند.
همچنین در این رویداد، هشتمین اجلاس نشست‌های کارشناسی کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال – جنوب برگزار می‌شود که در آن تاسیس شرکت مشترک حمل و نقل چند وجهی میان اعضای کریدور و راهکارهای تقویت همکاری‌های حمل و نقلی و گمرکی میان کشورهای عضو کریدور و استانداردسازی تعرفه‌های ریلی مورد بررسی قرار می‌گیرد.
تاکنون ۶ اجلاس شورای هماهنگی کریدور شمال – جنوب برگزار شده که آخرین اجلاس آن در سال ۲۰۱۵ در دهلی‌نو هند بوده است.در حال بارگذاری...